YENİ ÇIKANLAR (4 Aralık 2020) | LIL BABY, KOZMOS, AMINÉ, REDKEYGANG ve çok daha fazlası!

Yerli ve ABD piyasası olarak cılız bir haftaydı yine. Ancak fırtına öncesi sessizlik diyebiliriz sanırım. Çünkü haftaya özellikle yerli piyasada son zamanların en yoğun haftası bizleri bekliyor.

Bu hafta ABD’nin mainstream piyasasında bile doğru düzgün albüm çıkmadı. Türkiye’de de en azından kağıt üzerinde dikkat çeken proje Kozmos’un 24 Saat isimli EP’si idi. Gelin inceleyelim şimdi çıkan işleri.

 

Lil Baby – Errbody & On Me

Lil Baby, doğum gününe özel 2 yeni single ile geri döndü. 2 parça da bana kalırsa ne çok iyi ne de çok kötü. Klasik Lil Baby, klasik trap parçaları. Ancak On Me şarkısı bir adım önde bence.

 

Kozmos – 24 Saat

Kozmos’un 6 parçadan oluşan 24 Saat isimli EP’si yayınlandı. Yani şimdi zaten 6 şarkının 3’ü daha önce yayınlanan işler. Baştan bu eleştirilesi bir şey zaten. Kozmos’un son zamanlarda yaptığı birçok işi beğenmiyordum, EP’de de pek fikrim değişmedi. Yani kafiyeler, flow’lar vs geçtim haydi. Altyapı olarak bile Palmiye dışında çok birbirine benzer ve kalıcı olmayan işler. EP’nin en elle tutulur işi daha önce yayınlanan Anıl Piyancı düetli Ex Arıyor bana kalırsa. Kozmos’dan Eskisi Gibi veya 2018 yılında çıkardığı Naptın Olm?, Son Günüm Gibi işler gelmesini bekliyorum en azından böyle devam etmeyi düşünüyorsa bile.

 

Aminé – Limbo (Deluxe)

Aminé’nin Limbo albümü bu yılın çok başarılı albümlerinden biriydi bence. Keyifle dinlemeye devam ederken Deluxe versiyonunun çıkmasına baya sevinmiştim. 7 yeni şarkının yer aldığı proje, orijinal halinin gerisinde kalmış bence. Ama bu da Limbo’nun kalitesini gösteriyor bence. İyi şarkıları Deluxe’a saklamamış Aminé. Biz normal Limbo’dan devam edelim.

 

Khontkar & Bixi Blake & Metth & Young Bego & KÖK$VL

RedKeyGang, la Familia 2 albümünden ilk single’ı yayınladı. Sence Neden isimli bu şarkıda Khontkar, Bixi Blake, Metth, Young Bego ve KÖK$VL gibi kalabalık bir kadro yer alıyor. Şarkıyı genel olarak çok beğendiğimi söyleyemem. Nedeni de çok uzun olması ve yer yer kötü verse’ler dinlememiz. Khontkar ve Bixi bildiğimiz gibi, farklı ve iyiler. Metth sıradan, Young Bego yine çok kötü, KÖK$VL daha önceki işlerine kıyasla biraz daha dinlenebilir olsa da şarkının seviyesini yukarı çekmiyor bence.

 

DJ Scheme – FAMILY

DJ Scheme’in FAMILY isimli albümü bu haftanın Amerika’da öne çıkan işlerinden biriydi. DJ Scheme’in Juice WRLD ve XXXTentacion ile yakın olduğunu bildiğimden albümde onları da bekliyordum, bu konuda biraz hayal kırıklığı yaşadığımı söylemem lazım. Onun dışında 17 şarkı ve birçok farklı isimle herkes kendi müzik zevkine uygun bir şeyler bulacaktır diye düşünüyorum. Kaliteli bir proje olmuş. Benim en sevdiğim parçalar; Soda, Splurgin, Zebra ve Top Of The Mountain oldu açıkçası.

 

Ati242 – Bulutlarda

Ati242, GHETTO STAR albümü sonrası ilk işini yayınladı. Daha önce duygusal bir şarkı olacağı açıklanan Bulutlarda’nın altyapısında bir kez daha Astral yer alıyor. Ati’nin -dinlenmelerden bahsetmiyorum- düşüşü sürüyor bence. Farklı flow’u ile çıkış yakaladıktan sonra, genelde benzer rhyme taktiği tercih etmesiyle artık gelebileceği maksimum yere geldiğini ve farklı bir şeyler denemesi gerektiğini düşünüyorum. O farklı şey Bulutlarda şarkısında var mı? Pek sanmıyorum.

 

The Weeknd & ROSALÍA – Blinding Lights (Remix)

The Weeknd, 2020 yılının en başarılı şarkılarından Blinding Lights’ın ROSALÍA düetli bir remix versiyonunu yayınladı. Bu remix de çok başarılı olmuş bence. Şarkıya farklı bir lezzet katmış diye düşünüyorum.

 

Stap – Şaraplar Ve Silahlar

Stap, Şaraplar Ve Silahlar isimli maxi single’ı yayınladı. Projede aynı isimli şarkı dışında uuR düetli Tabanca isimli bir parça da yer alıyor. Enteresan şekilde Tabanca şarkısını çok beğendim. Enteresan diyorum çünkü içerisinde uuR var. Kendisinden beklemediğim bir performans sergilemiş. Şarkı da tabancaya yazılmış bir şarkı. Konsept olarak orijinal olduğunu söylemek mümkün, en azından Türkçe sözlü rap sahnesini ele alırsak. Başarılı iş.

 

Tepki & Enfo & mir – Kötü Seçimler

Enfo ve mir’i ilk kez dinliyorum, yalan olmasın. Yanlarına Tepki’yi de alıp Kötü Seçimler isimli şarkıyı yayınladılar. Tepki’nin farklı flow’u, catchy nakarat, Enfo’nun iyi ve mir’in de sırıtmayan performansı ile güzel bir şarkı olmuş bence. Şöyle bir eleştirim olacak, şarkı çok hızlı giriyor. Tıkladığın an başlayan şarkıları sevemiyorum pek ama dediğim gibi güzel şarkı olmuş.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RAPÇİLER isimlerini nereden alıyor? (ABD) #1

Sonraki İçerik

KUNTEPER ne demek? ŞEHİNŞAH, KUNTEPER şarkısında aslında ne anlatıyor?

İlgili İçerikler