HAVANA, BETTER NOW, WAKE UP gibi şarkıların arka planındaki isim: KAAN GÜNEŞBERK!

Bugün sizleri Kanada’da yaşayan çok yetenekli bir müzisyen ile tanıştırmak istiyorum. Bahsettiğim müzisyenin adı Kaan Güneşberk ve birçoğunuz onun adını belki de ilk kez duymasına rağmen onun katkıda bulunduğu şarkılara aşinadır.

Prodüktör Frank Dukes sayesinde girdiği piyasada Kaan; Camila Cabello’nun Havana, Post Malone’un Circles gibi şarkılarının yapım aşamasında yer aldı. Kaan’ın Frank Dukes ile tanışmasını, bu şarkıların neresinde yer aldığını onun ağzından okuyacaksınız.

“Müziğe çok genç yaşta başladım. Bunun hayatımın amacı olduğu her zaman açıktı. Sonunda Toronto Üniversitesi’nde Caz Saksafon Performansı okudum. Frank Dukes ile 2014 yılında, BADBADNOTGOOD grubu üyelerinden lise arkadaşım Chester Hansen aracılığıyla tanıştım. Dukes ile BADBADNOTGOOD grubu o yıllarda aynı stüdyoyu paylaşıyordu. Grubunun turneye çıkmasıyla daha meşgul olmaya başlayan Chester, Dukes’a beni seans müzisyeni olarak önerdi. Sonunda harika bir kimya yakaladık ve birlikte müthiş işler yaptık. Bugünlerde ise kendime ait birkaç projeye odaklanıyorum.”

BADBADNOTGOOD grubu ve Frank Dukes’u tanımayanlar için araya girmek isterim burada. BADBADNOTGOOD, Kanada merkezli bir enstrümental müzik grubu ve prodüksiyon ekibi olarak geçiyor. 2010 yılından beri müzik yapan grup, daha önce Kendrick Lamar, Ghosface Killah ve Tyler, The Creator gibi rap piyasanın içinden sanatçılarla da çalışmıştı.

Frank Dukes ise Kanada’nın en ünlü prodüktörlerinden biri. Camila Cabello – Havana, Post Malone – Circles, Drake – 0 to 100 / Catch Up, Travis Scott – WAKE UP, Post Malone – Congratulations, The Weeknd – Call Out My Name ve daha birçok şarkının prodüksiyon koltuğunda kendisi vardı.

Frank Dukes’u diğer prodüktörlerden ayıran en önemli özellik; sound’unu oluştururken canlı enstrümanlar ve analog ekipmanlar kullanmasıdır. Bunu da yaparken Kaan Güneşberk gibi müzisyenler devreye giriyor elbette. Dukes birçok şarkıdaki altyapıyı hazırlarken Kaan Güneşberk, Mustafa Ahmed ve BADBADNOTGOOD grubu üyelerinden yardım aldı. Burada da sözü tekrardan Kaan’a bırakıyor ve katkıda bulunduğu şarkılarda nasıl roller aldığını öğreniyoruz.

Kaan Güneşberk, Berlin.

Cardi B – Be Careful: Intro’daki şarkı söyleyen ses benim.

Mozzy & Sjava & REASON – Seasons (Black Panther Soundtrack): Intro’nun yazımında yer aldım, intro’yu çaldım ve girişteki piyanoyu çaldım.

Huncho Jack (Travis Scott & Quavo) – Motorcycle Patches: Şarkıdaki ana synth riff’i yazdım.

Right Hand – Drake: İlk büyük şarkım bu idi. Arka planda şarkı söyleyen ses bendim.

Mac Miller – We (feat. CeeLo Green): Şarkının melodisini yazanlardan biriydim ve klavye, gitar, bass ve CeeLo Green’in arka planındaki vokali gibi katkılarla prodüksiyonun da büyük bölümü benim elimden çıktı.

Mac Miller – Planet God Damn: Bu şarkının da melodisini yazanlardan biriydim. Aynı zamanda yine arka plandaki vokaldim.

Post Malone – Deja Vu (feat. Justin Bieber): Justin Bieber’ın back vokaliydim.

Aminé – Sundays: Bu şarkıda Drake’in Right Hand’in şarkısında kullandığım vokallerin aynısını kullandım. Klavyeyi de ben devraldım.

Matthew Tavares – Deja Vu: BADBADNOTGOOD grubunun kurucularından olan arkadaşım Matty’nin Deja Vu albümündeki bazı şarkıların yazım ve çalma safhalarında yer aldım. Bu şarkılar da şunlardı:  Butter, Clear, How Can He Be, I’ll Gladly Place Myself Below You, and Nothing Yet.

Camila Cabello – Havana (feat. Young Thug): Havana, Inside Out, All These Years ve Into It olmak üzere Camila Cabello’nun debut albümü Camila’daki şarkılara yine yazım ve çalma aşamalarında katkı sundum.

James Vincent McMorrow –  I Lie Awake Every Night: Yazımına katkı verenlerden biriydim ve aynı zamanda enstrümanları da ben çaldım.

Travis Scott – WAKE UP (feat. The Weeknd): Intro’yu yazdım ve çaldım.

Post Malone – Better Now: Gitar kısmını yazan ve çalan bendim. Aynı zamanda arka planda da şarkı söyledim. Tüm intro bana ait.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Polo G; Kendrick Lamar ve J. Cole ile düet yapmak istiyor ancak bir şartı var

Sonraki İçerik

Son yılların en zayıf XXL Freshman Class'ı duyuruldu: 42 Dugg, Morray ve diğerleri

İlgili İçerikler