Sahne adında sayı kullanan rap sanatçıları #2

© Fatih Mehmet Erol

Rap müzik icra eden sanatçılar için sahne adının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu daha önce birçok kez konuştuk. Sahne adında sayı kullanmayı tercih eden isimlerden bir seçkiyi daha önce bu adreste derlemiştik. Serinin ilgi görmesinin ardından devamını getirmek istedik.

İlk bölümü kaçıranları şöyle alalım, biz de ikinci bölüm için kolları sıvayalım.

No.1

Türkçe Rap’in özel isimlerinden No.1’in sahne adının arkasında büyük bir hikaye yatmıyor. Gerçek adı Can Bozok olan sanatçı, bu ismi rap müziğe ilk adım attığı dönemde “1 numara” olduğunu iddia etmek adına koyduğunu söylüyor. Yıllar geçtikçe bu ismi egoistçe bulsa da değiştiremiyor.

 

Tech N9ne

Aaron Dontez Yates veya bilinen adıyla Tech N9ne’ın en çok bilinen özelliği, kafiyeli kelimeleri hızlı ve akıcı bir şekilde ağzından çıkarabilmek. Sahne adı da bu özelliğiyle alakalı aslında. TEC-9 adı verilen yarı otomatik tabanca, kurşunları muadillerine göre oldukça hızlı çıkarabiliyor. Aaron da sahne adını seçerken bu tabanca ve kendi rap tarzı arasında bir benzerlik kurmuş.

 

BLOK3

2023 yılının en iyi çıkış yakalayan ismi olan Hakan Aydın, sahne adı BLOK3’teki 3 rakamının anlamını bugüne dek açıklamış değil. Dorukcan Özgüler’in sunduğu RAP SHOW programında bu konuya değinen BLOK, 3 rakamının anlamını açıklamayacağını ancak vücudunda dövmesi olduğunu ve onun için çok özel bir rakam olduğunu belirtmişti.

 

2 Chainz

Gerçek adıyla Tauheed Epps, sahne adı Tity Boi’u biraz daha genel kitleye hitap etmek adına 2 Chainz olarak değiştiriyor. 35 yaşına kadar o da büyük bir tanınırlığa ulaşamayan 2 Chainz, yeni adını ikinci şans anlamına gelen “2. Chance” olarak kodlayıp daha sonra chance kelimesini de zincir anlamına gelen chain ile değiştirmiş.

 

6ix9ine

New York’un en tartışmalı rapçilerinden Daniel Hernandez, Takeshi69 isimli sahne adındaki Takeshi’yi bir Japon animesinden ve 69 sayısını da Ying-Yang sembolünden alıyor. 69’u pozisyon olarak da aldığını söyleyenler var.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kid Cudi, INSANO'nun tracklist'ini paylaştı: XXXTENTACION, Young Thug ve diğerleri

Sonraki İçerik

Khontkar'ın 11 Şubat – 10 Mart 2024 Arası Konser Takvimi

İlgili İçerikler