EMINEM, Dr. Dre tarafından Rock & Roll Hall of Fame sınıfına takdim edildi

Eminem, yakaladığı satış sayıları ve kariyerinde tutturduğu istikrarıyla tarihin gördüğü en başarılı rap sanatçılarından biri. Bugüne kadar Grammy’den Oscar’a birçok ödül kazanan Eminem, son olarak geçtiğimiz günlerde Rock & Roll Hall of Fame sınıfına girdi.

Eminem’in bu sınıfa gireceği zaten duyurulmuştu. Tören de 5 Kasım 2022 tarihinde Los Angeles’ta yer alan Microsoft Theater’da düzenlendi. Öncelikle bu törenin ne için yapıldığını ve Eminem’in de kabul edildiği sınıfı bilmeyenleri şöyle alalım.

Eminem, sınıfa kabulünden önce sahneye My Name Is isimli şarkısıyla çıktı ve izleyenlere Rap God, Sing For The Moment, Stan, Forever ve Not Afraid şarkılarını seslendirdi. Performans sırasında Aerosmith vokalisti Steven Tyler ve Ed Sheeran da Eminem’e eşlik eden sanatçılardı.

Performanslar sonrası sıra, Eminem’in Rock & Roll Hall of Fame 2022’ye kabulüne gelmişti. Bunun için öncelikle kürsüye Eminem’i keşfedip rap dünyasına kazandıran, onun akıl hocası ve yıllardır prodüktörlüğünü yapan Dr. Dre geldi. Dre de bu sahneye alışkın bir isim, zira 2016 yılında N.W.A grubu olarak Kendrick Lamar’ın takdimiyle bu sınıfa girmişlerdi. Dre, yaptığı konuşmada dinleyenleri 24 yıl geriye götürdü ve Eminem’i ilk kez dinlediği anları anlattı: “20 yıldan fazla oldu. Ortağım Jimmy Iovine -ki bugün o da Rock & Roll Hall of Fame’e takdim edilecek- bana Eminem adında birinin CD’sini getirdi ve oynattı. Şarkıyı çok beğendim ve sürekli olarak dinlemeye başladım. Birkaç gün sonra Jimmy aradı ve dedi ki ‘O bir beyaz, biliyorsun değil mi?’ Ben hiç onu beyaz olarak hayal etmemiştim. Aslında şarkıda söylediklerine bakınca öyle olması doğal ve o dönemler iyi bir rapçiyseniz siyahi olmanız gerektiği konusunda bir kalıp vardı.”

Dre, yaptığı uzun konuşmada Eminem’i beyaz bir rapçi olduğu için şirkete imza attırırken çok zor kabul ettirdiğini ama şimdi geriye baktığında hip-hop tarihinin en çok albüm satan sanatçısına baktığını ve onun büyük bir isim olacağını bildiğini söyledi.

Eminem ise kabul konuşmasında oldukça mütevazı davranıp 100’e yakın MC’nin adını saydı ve onlara bugüne gelmesindeki katkılarından ötürü teşekkür etti.

“Bunu mümkün olduğunca acısız yapmaya çalışacağım. Birkaç nedenden ötürü benim burada bile olmamam gerekiyordu. Birincisi, ben bir rapçiyim. Burası ise Rock & Roll Hall of Fame. Biliyorsunuz, yalnızca çok az rapçi bu sınıfa girdi. İkinci olarak, 2007 yılında aşırı dozdan neredeyse ölecektim. Bu akşam burada olmak bir onur. Sevdiğim müziğin hayatımı kurtarması ve onu yaparak para kazanmak bir ayrıcalık. Başarının birçok babası vardır derler ve bu benim için çok doğru bir söz. Birazdan isimlerini söyleyeceğim sanatçılar olmasa bugün burada olmazdım. Elimde dün yaptığım bir liste var. Listeye sürekli birilerini ekledim, eğer unuttuğum birileri varsa kusura bakmasınlar. İşte öğretmenlerim:

2 Live ile başlayacağım, Tupac, 3rd Bass, Alliance, Apache, Audio Two — Milk Dee, naber! — Muhteşem Dre, the Beastie Boys, Big Daddy Kane, Big Pun, Big L, Biz Markie, The Notorious B.I.G., tabii ki, Black Moon, the Boogiemonsters, Brand Nubian, Brother J from X Clan, Buckshot, Casual from Heiroglyphics, Chill Rob G, Chubb Rock, Chuck D and Public Enemy, Cypress Hill, D-Nice, Dana Dane, De La Soul — üçte birine geldim listenin. De La Soul, De La Soul dedim mi? Def Jef, Del The Funky Homosapien, DJ Quik, Dr. Dre of course, Dres from Black Sheep, Edo G., EPMD, Fat Boys, Fat Joe, Fu-Schnickens, Gang Starr, Geto Boys, Heavy D, House of Pain, Ice Cube, Ice-T, The Intelligent Hoodlum, J.J. Fad, Jaz-O, Jazzy Jeff & The Fresh Prince, Just-Ice, K-Solo, Kid n’ Play. Listenin onda biri bitti.” şeklinde bir şaka yapan Eminem, listenin tahmin ettiğinden daha uzun olduğunu ekleyip devam etti: “King Sun, King T, Kool G Rap, Kool Moe Dee, KRS-One, Kwamé, Lakim Shabazz, Large Professor, Leaders Of The New School, the one and only LL Cool J — love you, bro. Lord Finesse, Lords of the Underground, Mantronix, Masta Ace, MC Breed, MC Lyte, MC Shan, Melle Mel, Merciless Ameer, Mobb Deep, Monie Love, Nas, Newcleus, ONYX, Organized Konfusion, OutKast, André 3000, Paris, Pharcyde, Queen Latifah, Rakim, Redhead Kingpin, Pete Rock & C.L. Smooth, neredeyse bitti. Redman, Roxanne Shante, Run-D.M.C., Salt-N-Pepa, Slick Rick and Doug E. Fresh, Snoop Dogg, Souls of Mischief, Special Ed, Stetsasonic, now I’m all down to the S’s. Super Lover Cee & Casanova Rud, The D.O.C., The Roots, Black Thought, the Skinny Boys, Tony D, Too Short, Treach from Naughty By Nature, A Tribe Called Quest, U.T.F.O., Whodini, Wise Intelligent and the Poor Righteous Teachers, Wu-Tang Clan ve YZ.”

“Bu isimler benim rock yıldızlarımdı. Umarım buradan birkaç isim gelecek yıllarda bu sınıfa dahil olması için düşünülür. Çünkü onlar olmasa bir çoğumuz burada olmazdık. En azından ben olmayacağımı biliyorum.”

Rock & Roll Hall of Fame’e Eminem dışında Dolly Parton, Lionel Richie, Carly Simon, Duran Duran, Eurythmics, Pat Benatar & Neil Giraldo, Judas Priest, Jimmy Jam & Terry Lewis, Harry Belafonte, Allen Grubman, Jimmy Iovine, Sylvia Robinson, Elizabeth Cotten de girmeye hak kazandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Biggie, Deadpool çizgi romanının kapağında yer aldı!

Sonraki İçerik

YUNG OUZO, MELANGE isimli yeni EP'sini duyurdu!

İlgili İçerikler