LIL PEEP kimdir?

1 Kasım 1996’da ikisi de eğitimci olan anne ve babanın çocuğu olarak Allentown, Pennsylvania’da dünyaya gelen Gustav Elijah Åhr, New York’un Long Island bölgesinde çocukluğunu geçirdi. Özellikle anne ve babasının boşanması sonrası mental anlamda zorlanmaya başladı. Lendell Ortaokulu ve Long Island Lisesi’ne giden Gus, iyi notları olan başarılı bir öğrenci olmasına rağmen liseye gitmeyi bırakıp diplomasını online şekilde almıştı. Sonradan verdiği bir röportajda okul hakkında şöyle konuşacaktı: “Notlarım her zaman iyiydi ama okula çok gitmezdim. Bir türlü sevemedim. Evimden diplomamı almama izin verdiler, ben de öyle yaptım. Yine de içimden bir ses her zaman yaratıcı bir işle uğraşacağımı söylüyordu.”

Çok sosyal bir çocuk olmayan Gus, özellikle Seshollowaterboyz kolektifi ile iLoveMakonnen’den etkilenerek müziğe başlamaya karar verdi. Trap Goose adıyla rap yapmaya başladı ve şarkılarını SoundCloud’a yükledi. İnternetten kendi tarzına benzer isimlerle tanıştı ve çocukluk arkadaşı Brennan Savage ile beraber Los Angeles’a taşındı. Long Island’dan Los Angeles’a taşınma nedenini Long Island’ın onu depresif bir hale sokması olarak belirtti. Los Angeles’a Trap Goose adıyla giden Gustav Elijah Åhr, orada Lil Peep adıyla emo rap’in kralına dönüşecekti.

Los Angeles’a gittikten kısa bir süre sonra Brennan Savage ile yollarını ayıran Gus, Lil Peep adıyla ve ona motivasyon sağlaması için yüzüne yaptırdığı ilk dövme olan kırık kalp ile tamamen müziğe sarılmıştı. Daha önce internetten tanıştığı JGRXXN, Ghostmane, Craig Xen gibi rapçilerle bir araya geldi ve onların da içinde bulunduğu Schemaposse isimli hip hop kolektifine dahil oldu.

İlk mixtape’i ve Star Shopping şarkısı

2015 yılına geldiğimizde Lil Peep, artık insanların karşısına tamamlanmış bir projeyle çıkabilecek duruma gelmişti. Böylece 16 Mayıs 2015’te Feelz isimli EP’si ile Lil Peep olarak müziğe tam anlamıyla atılmış oldu. İlk mixtape’i “Lil Peep, Part One” öncesi 2 EP daha yayınladı. İlk mixtape’i “Lil Peep, Part One” ilk haftasında yalnızca 4000 dinlendi. Mixtape’den sonra yayınladığı Star Shopping isimli single ise Peep için bir şeyleri değiştirmeye başlayacaktı. Şarkı hemen oracıkta onu ünlü etmese de en azından kendi çevresinde adını duyurmaya yetmişti. Sonrasında yayınladığı Beamer Boy şarkısıyla beraber hayran kitlesi bir miktar daha artmış ve 2016 yılıyla beraber onu Schemaposse’de yer alan rapçilerle beraber ilk kez sahnelere taşımıştı.

 

GothBoiClique kolektifi

Peep & Tracy

Lil Peep, ilk kez sahneye çıkışının 1 ay sonrasında Schemaposse’den ayrılmış ve Los Angeles’ta yer alan hip hop kolektifi GothBoiClique ile müzik yapmaya başlamıştı. Burada sonradan en yakın arkadaşı olacak Lil Tracy ile de tanışacaktı. GothBoiClique üyeleri küçücük bir evde onlarca kişi beraber yaşıyorlardı. Peep de onlara katıldı ve 4. mixtape’inin hazırlıklarına başladı. 150 dolarlık bir mikrofonla 3 gün içerisinde her şeyini kendisinin hallettiği Crybaby isimli mixtape’ini kaydetti. Mixtape’de yer alan Lil Tracy düetli White Tee şarkısı, underground hip hop sahnesinde dikkatleri çekmiş ve Peep’e First Access Entertainment şirketinden bir teklif gelmesini sağlamıştı. Teklife göre şirket, Lil Peep’e yatırım yapacak ve kariyerinin gidişatı hakkında ona yardımcı olacaktı.

 

hellboy mixtape’i ve The Peep Show turnesi

First Access Entertainment anlaşması sonrası yeni bir mixtape hazırlığına geçen Lil Peep, bu kez en azından Crybaby’ye kıyasla daha özenli bir iş ortaya koymuştu. Eylül 2016’da yayınlanan hellboy mixtape’inden bazı şarkılar SoundCloud ve YouTube üzerinden milyon dinlenmeleri dahi geçmişti. Kariyerinde ilk kez milyon dinlenmeyi geçen Peep, The Peep Show Tour isimli ilk solo turnesini duyurdu.


Turne sonrası GothBoiClique ile arasında anlaşmazlık çıkınca Londra’ya taşınma kararı aldı. Londra’da çocukken de dinlediği iLoveMakonnen ile bir araya geldi. Peep için 2 yıllık hızlı bir kariyer sonrası ilk stüdyo albümünü yayınlama vakti gelmişti. Los Angeles’ta içinde bulunduğu Schemaposse ve GothBoiClique kolektiflerinin de etkisiyle daha çok emo rap türünde işler veren Lil Peep, Londra’ya taşınıp iLoveMakonnen ile zaman geçirdikçe pop punk ve rock’tan esintilerin içinde olduğu şarkılar da kaydetmeye başladı. Şarkıların birçoğunu Londra’daki evinde kaydettikten sonra 9 Haziran 2017’de yayınladığı Benz Truck (гелик) isimli şarkı ile ilk stüdyo albümünün start’ını verdi. Daha sonra yayınladığı 3 single sonrası Ağustos 15’te Lil Peep’in ilk stüdyo albümü Come Over When You’re Sober, Pt. 1 sonunda yayındaydı. Albüm sonrası Amerika dışındaki ilk turnesine başladı. İngiltere’de verdiği konserlerden sonra Kasım ayında Amerika’ya geçti. 15 Kasım’da Tucson, Arizona’da vereceği konser öncesi turne otobüsünde aşırı doz uyuşturucudan ölü bulundu.

 

Ölümü sonrası artan ünü ve posthumous release’leri

Ölümünden sonra Lil Peep’in dinlenmeleri ve hayranları bir anda artmaya başladı. Kariyerinde hiçbir zaman Billboard Hot 100 listesine giremeyen Peep, ölümünün hemen ardından Come Over When You’re Sober, Pt. 1 albümünde yer alan Awful Things şarkısıyla listeye girdi. Ölümünden 24 saat sonra 16 Lines isimli şarkısı müzik videosuyla beraber yayınladı. Çeşitli rapçilerin şarkılarına konuk oldu. Come Over When You’re Sober, Pt. 1 albümünün devamı olan Come Over When You’re Sober, Pt. 2 Peep’in ölümü nedeniyle ertelendi ve Kasım 2018’de dinleyenleri ile buluştu.

Ölümünden sonra eski işlerine ve posthumous release’lerine artan ilgiyle beraber Lil Peep’in değeri anlaşılmaya başlandı. Onun ardından gelen Juice WRLD, XXXTentacion gibi isimlerin başarısı ve daha sonra ölümleriyle emo rap iyiden iyiye geniş kitlelere ulaştı ve Lil Peep birçok insan için bu türün en önde gelenlerinden biri oldu.

 

Müzik tarzı ve idolleri

Lil Peep’in yaptığı müzik emo rap, trap, lo-fi, alternatif rock, pop punk gibi etiketlerle anılıyor. Peep, tarzı ve yaptığı müzik ile birçok otorite tarafından Kurt Cobain’e benzetiliyor. Zaten kendisi de idollerini sayarken Cobain’i anmadan geçmiyor. Lil Peep’e 20 yaşındayken onu etkileyen isimler sorulduğunda David Bowie için “en büyük ilham kaynağım”, Frank Ocean için “müzikal anlamda idolüm”, RiFF RAFF için “rol modelim”, ve Kurt Cobain hakkında da “Yeni Kurt Cobain olmak istiyorum.” cümlelerini sarf ediyor.

 

Modaya olan ilgisi

Lil Peep, Paris Moda Haftası’nda.

Modayla küçük yaştan itibaren ilgilenen Lil Peep, her zaman farklı görünmeyi istemişti. 14 yaşında ilk dövmesini yaptıran Peep, 18 yaşında da ilk yüz dövmesini yaptırmıştı bile. 21 yıl gibi kısa bir hayat geçiren birine göre oldukça fazla dövmesi olan Lil Peep, bu farklı görünüşü sayesinde Paris’e ve Milan’a moda defilelerine manken olarak çağırılmıştı.

2017 yılında GQ’ya verdiği röportajda modaya olan ilgisiyle alakalı şöyle konuşmuştu: “1 hafta boyunca asla aynı giyinmem. Her hafta farklı bir insan olmaya çalışırım. Garip şeyler giymeyi ve kıyafetleri birbirine karıştırmayı severim. Giydiklerimin sokakla alakası olmasına gerek yok ama kaliteli parçalarla kötü kıyafetleri karıştırmayı seviyorum. Beni bir serseri gibi giyinirken görürseniz şaşırmayın.”

Lil Peep’in ölümünden 1 yıl sonra onun kariyerinin posthumous şekilde yürüten ekip, No Smoking adında bir kıyafet markası çıkarttıklarını duyurdu. Ekip, bu markanın Peep’in hayallerinden biri olduğunu söyleyip planlarını ölmeden önce hazırladığını belirtti.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ARTZ ve BUGY'nin WE SURVIVE albümü nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

ŞEHİRLER ve RAPÇİLER: Atlanta (feat. Guerrilla Republik)

İlgili İçerikler