SHAPE OF MY HEART’ın sample olarak kullanıldığı RAP şarkıları: JUICE WRLD, SAGOPA KAJMER ve diğerleri!

Sting‘in 1993 yılında yayınlanan ve müzik tarihindeki gelmiş geçmiş en ikonik şarkıları sayarken es geçemeyeceğiniz kadar büyük bir etkiye sahip olan Shape of My Heart, tabii ki hip-hop kültürü içerisindeki sanatçılara da yıllar boyunca ilham oldu, olmaya devam ediyor.

İlk olarak 1996 yılında Nas tarafından The Message şarkısında sample olarak kullanılan şarkı, geçtiğimiz 5 sene içerisinde de Türkçe ve global rap şarkıları için uğrak bir sample tercihiydi.

Şarkının orijinalinden başlamak üzere sample olarak kullanıldığı şarkılara hep birlikte bakalım dilerseniz.

Sting gerçekten öyle bir melodi yakalamış, öyle bir şarkı yapmış ki zamanında; dinlerken hayretlere düşüyor insan. Tam olarak 39 şarkıda sample olarak kullanılmasına şaşırmamak lazım, az bile.

 

Nas – The Message (1996)

Shape of My Heart‘ın ilk kez sample olarak kullandığı The Message şarkısında, Nas adeta şov yapıyor ve bu şarkıyı da sample aldığı şarkı gibi tarihe yazdırıyor. The Notorious B.I.G. için de birkaç dokundurma bulunan şarkı, çoğu kişi için Nas’ın en iyi şarkıları arasında yer alıyor.

 

Sagopa Kajmer – Son Durak Uçurum (1999)


Şarkı çıktıktan sonra 6 yıl sonra böyle bir şarkıyı sample olarak kullanmak gerçekten büyük iş, tebrik etmek lazım Sagopa‘yı. Saygı duyulacak bir şey. Türkiye’de henüz rap adına neredeyse hiçbir şey yokken böyle bir işin altına imza atmak büyük bir vizyon göstergesi. 2020 yılında Tepki’nin Rüyalar 2 isimli şarkısı için Juice WRLD’ten çalıntı şarkı yazanları gördüğümüzü de düşününce gerçekten büyük iş.

 

Mozole Mirach – Trajedik Kosmos (feat. Da Poet) [2005]

Yakın tarihe gelmeden önce Mirac veya o dönemki ismiyle Mozole Mirach‘ın Da Poet düetli şarkısında da Shape of My Heart sample’ına rastlıyoruz. Nas ve Sagopa’ya nazaran daha farklı bir sample kullanımı var ama yine de gayet başarılı bir iş çıkmış ortaya.

 

Juice WRLD – Lucid Dreams (2017)

Shape of My Heart’ı sample olarak en iyi kullanan isimlerden biri kesinlikle Juice WRLD. Bunu tek söyleyen ben değilim, şarkının sahibi Sting de bu görüşte. Shape of My Heart’ın bu kadar rapçiye ilham olamasının onun için ilginç olduğunu ifade eden Sting, şarkının kendinden duygusal bir yapısını olduğunu bu nedenle de duygusal şarkılarla güzel bir harman yakalandığını da ekliyor.

Sting’in uzun yıllar gitaristliğini üstlenen ve Shape of My Heart’ın söz yazarları arasında yer alan Dominic Miller, Lucid Dreams‘in duyduğu en iyi Shape of My Heart kullanımı olduğunu söylüyor.

 

Tepki – Rüyalar 2 (2020)


Aynı Sagopa Kajmer’de olduğu gibi bu şarkı da yazı yazılırken YouTube veya Spotify’da resmi olarak bulunmadığından dolayı başka bir kanaldan yüklenen hâlini koymak durumunda kaldım. Tepki, eskimeyen storytelling şarkısı Rüyalar‘ın 2.’si için tercih etmişti Shape of My Heart’ı. Bence çok yakışmıştı, ilk şarkının aurasını bozmadan farklı ama güzel bir iş ortaya çıkmıştı.

 

Diğerleri

Dediğim gibi Shape of My Heart, sample olarak 39 şarkıda kullanıldı. Rap müzikte de Russ ve Tory Lanez gibi birçok örneği mevcut. Ardında hikaye bulunanları seçmeye çalıştık.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BIG SEAN ilk sırada, 6IX9INE ise adeta çakıldı: BILLBOARD 200 listesinin son durumu!

Sonraki İçerik

THE NOTORIOUS B.I.G.'nin tacı yaklaşık 600 bin dolar karşılığında satıldı!

İlgili İçerikler