Tarkan ve Young Thug’ın enteresan ortak noktası: WYCLEF JEAN

İçeriğin başlığı her ne kadar clickbait gibi gözükse de aslında değil. Gerçekten de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük müzisyenlerinden olan Tarkan ile Atlanta trap’inin yıldız ismi Young Thug‘ın Wyclef Jean‘de birleşen bir ortak noktaları var.

Hem Tarkan hem de Young Thug, kariyerlerinin bir noktasında Jean’i şarkılarına konuk etti. Tabii Young Thug için Wyclef Jean’in yeri çok başka. Başarılı rapçi, Jean’i idolleri arasında sayıyor. Her şeyden önce Wyclef Jean’i tanımayanlar için ufak bir girizgâh yapmak gerekiyor.

Wyclef Jean kimdir?

The Fugees

Haiti‘de doğan Nel Ust Wyclef Jean, 9 yaşındayken ailesiyle beraber Amerika’ya göçmen olarak geldi. 1980’li yıllarda Tranzlator Crew isimli grupta müzik yapmaya başlayan Jean, grup üyelerinden Lauryn Hill ile bir ilişki de yaşamıştı. İkili daha sonra Pras Michel‘le beraber adını İngilizce’de mülteci anlamına gelen refugee‘den alan hip-hop grubu The Fugees‘u kurdu. İlk albümleri Blunted on Reality 1994 yılında piyasaya sürüldü. Bu albüm pek de iyi bir geri dönüş almasa da 1996 yılında çıkan The Score albümü, grup ve üyeleri için bir dönüm noktası olacaktı.

İlk haftasında Amerika’nın en çok dinlenen albümü olan The Score sonrası hem The Fugees hem de üyelerine olan ilgi de artmıştı. Wyclef Jean, dönemin popüler gruplarından olan Destiny’s Child‘ın “No, No, No” isimli debut single’ında yer aldı ve şarkının Avrupa’da da iyi bir ivme almasıyla ününü arttırmıştı.

The Fugees grubu, daha sonra başka bir albüm yayınlamadı belki ama The Score hip-hop tarihinin kült albümleri anılırken kesinlikle bahsi geçen bir albüm. Grubun üyelerinde Lauryn Hill, tarihin en iyi kadın rap sanatçılarından biri olarak görülüyor. Kariyeri boyunca kazandığı 8 Grammy ödülüyle de bunu ispatlıyor.

Wyclef Jean’in apoletlerine baktığımız zaman; The Fugees dışında solo kariyerinde 9 stüdyo albümü, 1 toplama albüm, 2 EP ve 25 adet single bulunuyor. Young Thug başta olmak üzere birçok müzisyenin idolleri arasında yer alıyor. Müzik dışında da 2007 yılında doğduğu ülke olan Haiti’nin elçilerinden biri olmuş, kazanamasa dahi 2010 yılında da Haiti’nin Başkanlık yarışına girmişti.

Tarkan ve Wyclef Jean düeti

Tarkan, özellikle 2003 yılında Türkiye’nin Sertap Erener ile Eurovision‘u kazanması sonrası gözünü bir kez daha yurtdışına dikmişti. Çünkü Sertap Erener’in Everyway That I Can ile sağladığı başarı, aslında Türk bir sanatçının İngilizce sözler yazıp doğru atı oynadığı zaman neler yapabileceğinin de kanıtıydı bir bakıma.

Universal Music etiketiyle 2006 yılında çıkan Tarkan albümü Come Closer da bunun bir denemesiydi, zira albüm tamamen İngilizce hazırlanmıştı. Albümde Pink, Britney Spears gibi isimlerin çalıştığı söz yazarları ve prodüktörler ile çalışılmış, ortaya hem anlamda profesyonel bir iş çıkartılmaya çalışılmıştı ancak pek de istenilen sonuç gelmedi.

Tarkan, bir rap efsanesini ve aynı zamanda da dönemin en popüler şarkılarından birinde yer alan Wyclef Jean’i konuk etse de istediği başarıya ulaşamamıştı. Jean, albümün çıkışından yalnızca 2 ay önce Sharika‘ın Hips Don’t Lie isimli single’ına konuk olmuştu. Parça, o dönem 21. yüzyılın en çok satılan parçası olup tam 55 ülkenin müzik listesinde 1 numarayı almıştı.

Jean, Tarkan’ın 6 Nisan 2006’da çıkan Come Closer albümünde yer alan Why Don’t We (Aman Aman) isimli şarkıya konuk olmuş ve Türkçe kelimeler de kullanmıştı.

Young Thug ile Wyclef Jean ise kariyerleri boyunca 2 kez bir şarkıda buluşmuştu. İlki Thug’ın 2016 yılında çıkardığı JEFFERY isimli mixtape’de yer alan Kanye West isimli şarkı. Diğeriyse Jean’in 2017 yılındaki mixtape’i J’ouvert’te. Bunun dışında da JEFFERY mixtape’inde Wyclef Jean adında bir şarkı bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kanye West ve Ty Dolla $ign'ın Vultures albümü bu cuma!

Sonraki İçerik

Türkçe Rap'te küs olan sanatçılar tek tek barışıyor!

İlgili İçerikler