Batı Yakası rap’inin önemli albümlerinden: DOGGYSTYLE

Snoop Dogg, 23 Kasım 1993’te ilk stüdyo albümü Doggystyle‘ı Death Row Records ve Interscope Records etiketleriyle yayınladı ve albüm henüz ilk haftasında 806 bin kopya sattı. Albüm, o dönem en hızlı bu satış sayısına gelen albümdü. Peki nasıl 22 yaşında bir genç nasıl oldu da ilk albümünde böylesine büyük bir sükse yarattı?

Snoop Dogg ve Dr. Dre’nin tanışması, The Chronic albümü

N.W.A ile belirli şeyleri başaran ve grubun dinamiğinden rahatsız olmaya başlan Dr. Dre, kendi albümlerini de yapmak istediği için gruptan ayrıldı ve ilk solo stüdyo albümü için çalışmalara başladı. Albüm üzerinde çalışmalar yaptığı dönemde gittiği bir bekarlığa veda partisinde üvey kardeşi Warren G, onu 21 yaşında bir gençle tanıştırdı. Rap müzikle de ilgilenen bu genç, California sokaklarında mal satarak geçimini sağlıyordu. Bu genç, Snoop Dogg’tan başkası değildi. Snoop’un rap performansından oldukça etkilenen Dre, ona 16 şarkıdan oluşan The Chronic isimli ilk solo stüdyo albümünün 11 şarkısında yer verdi ve böylece Batı Yakası, Snoop Dogg’la tanıştı.

Doggystyle

Dre, o döneme kadar yaptıklarıyla rüştünü ispatlasa da solo kariyerinde de başarılı olmak istiyordu ve The Chronic’le beraber bu isteğini fazlasıyla gerçekleştirdi. Bu albümle beraber Snoop Dogg’u da dünyaya tanıtmış oldu. Birlikte harika bir dinamik yakalayan ikili, The Chronic sonrası hiç vakit kaybetmeden Snoop Dogg’un ilk stüdyo albümü için çalışmalara başladı.

23 Kasım 1993’te yayınlanan Doggystyle, The Chronic’in Batı Yakası’nda açtığı kapıyı artık sonuna kadar aralamış ve adeta Batı Yakası rap’ini yeniden tanımlamıştı. Dre’nin The Chronic sonrası bu albümün prodüksiyon tarafında da bolca kullandığı g-funk elementleri, dönemin dinleyici tarafından daha önce görülmemiş seviyede sahiplenildi. İlk haftasında 806 bin kopya satan albüm, çıkışını yeni yapan bir sanatçı için rekordu ve sonradan geçilene kadar en hızlı 800 bin barajını geçen albümdü.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

2 yılda Alman rap'inin zirvesine gelen bir Türk: APACHE 207 kimdir?

Sonraki İçerik

DRAKE: "Her Loss, kariyerimdeki en iyi 5 albümden biri."

İlgili İçerikler