UFO361, GQ’a konuştu: “Zaman zaman Kotti’ye kebap yemeye gidiyorum.”

© Nadine Fraczkowski | Kaynak: GQ Almanya

Ufo361, 3 Mart’ta 11. stüdyo albümü Love My Life‘ı yayınlayacak. Albümde daha önce açıklandığı gibi Offset, Gunna, 070 Shake, Anne Imhof, Data Luv, Lil Keed, Lil Gotit ve OZ, Ufo’ya eşlik edecek.

Albüm öncesi Ufo361, GQ Almanya’ya konuk oldu ve kendisinden uzun süredir görmediğimiz kadar içten bir röportaj verdi. Aynı zamanda yeni doğan oğluyla beraber de kamera karşısına geçti. Röportajın bazı kısımlarını sizin için çevirdik.

Ufo361: İnsanlar benimle Berlin’de buluştuğunda “Berlin’de ne yapıyorsun? Senin Paris’te yaşadığını düşünüyordum.” diyor. Ben burada yaşıyorum. İnsanlar, geçmişimden tamamen koptuğumu düşünüyor ama bu saçmalık. Hâlâ 20 yıldır tanıdığım adamlarla takılıyor, zaman zaman Kotti’ye kebap yemeye gidiyorum.

© Nadine Fraczkowski | Kaynak: GQ Almanya

GQ Almanya: Bugünlerde kebap yemeye gittiğin yerlerde genelde senin müziğin çalıyor. Geçmişte daha çok eski Türkçe müzikler çalıyordu, özellikle de melankolik ve hüzün dolu olanlar. Ailen Türkçe müzik dinler miydi?

Ufo361: Sürekli olarak! Babamın çevresinden, annemin ailesinden ve Kreuzberg’den bu kültür evimizin içine girerdi. Bu müziğin adı arabesk ve sanırım tanımlamak için doğru kelime “acı çekmek” olacaktır. Oldukça melankolik, aslında yalnızca aşkla ilgili sorunları dile getiren bir müzik. Maalesef ebebevynlerim o kadar da iyi anlaşamazdı ve bir noktada ayrıldılar. Daha sonra bu müzikler farklı bir anlam kazandı benim için.

GQ Almanya: O müzikle alakalı duyguları yaşadığın için mi?

Ufo361: Elbette. Zaten evde de çalıyordu o müzikler. Babam akşamları salonda oturur, Ahmet Kaya ve benzeri isimleri dinlerdi. Benim de trap müzik icra ederken 2 müzik arasında bir köprü kurmaya çalıştığım oluyor. Ağlayacak gibi tınladığımda, düşük olduğumda, kimse beni anlamıyor gibi geldiğinde babamın dinlediği müzikler garip bir şekilde yakın hissettiriyor. Atlanta’dan bir trap beat’i almak yerine eski müzik elementlerini alır ve elbette her şeyi yavaş bir şekilde oynatırsanız bu bir arabesk şarkısına dönüşebilir. Aslında bazen oldukça benzerler.

GQ Almanya: Annen ve baban ayrıldığında kaç yaşındaydın?

Ufo361: 11.

GQ Almanya: Abin kaç yaşında?

Ufo361: Benden 3 yaş büyük.

© Nadine Fraczkowski | Kaynak: GQ Almanya

GQ Almanya: Yeni albümün, Offset’le yaptığınız ve annene adadığın güçlü bir şarkıyla başlıyor. Şarkıda “Anne, başardık!” şeklinde bir söz var. Bunun senin için anlamı nedir?

Ufo361: Albüm yapma sürecinde, “Momma” isimli bir şarkı yaptığımda bunun 2, 3 veya 4 değil de 1 olacağını biliyordum. Stüdyoda, Offset’e birkaç yıl önce annemi kaybettiğimi ve onun anısına bir şarkı yapmak istediğimi söyledim. Yeni kolyeler veya yeni Porsche hakkında değil. “Anne, başardık!” cümlesinin anlamı, annemin oğluyla gurur duyduğunu bildiğimi belirtmem. Bir ailem var, büyük bir evim var. Kotti’de bir u*uşturucu bağımlısına dönüşmedim. Bak, kendi ailemle kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Anne, endişenlenme. Başardık!

GQ Almanya: Müziğin, üst kültür ve modayı daha önce Alman rap’inde olmayan şekilde bir araya getiriyor. Neden Ufo361, bu ikisini birleştiriyor?

Ufo361: Size bunu çok basit bir şekilde açıklayabilirim. Benim adım Ufuk ve bakış açısı anlamına geliyor. Soyadım ise Bayraktar, bu da bayrağı taşıyan kimse anlamına geliyor. Yeni şeyler yapmaya devam etmek gerekiyor anlayacağınız. 10 albüm sonrası daha önce yaptığım işleri yapmak istemedim. Bütün o büyük Amerikan düetleri, bütün o rakamlar, dikkat çekmeler, Alman rap’inin en pahalı kolyesi. Başka bir kolye veya bir Porsche istemedim. Bu, benim için yeterli değildi. Bu farkındalığa gelmemiş bir sanatçı, yeteneğini optimum seviyede kullanamıyor. Anne Imhof’un tasarladığı kapağın iPhone’umda olması, sahip olmadığım bir yatta takılmaya benziyor.

 

GQ Almanya’nın Ufo361 ile gerçekleştirdiği röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Şehinşah, Khontkar'dan özür diledi

Sonraki İçerik

Ben Fero, NEY LAN isimli şarkısını çıkardı ve ortalık karıştı

İlgili İçerikler