YENİ ÇIKANLAR (15 Ocak 2020) | JUICE WRLD, BANEVA, DABABY, LIL ZEY ve çok daha fazlası!

Amerika’nın hâlâ yeni yıl geçişinde olduğu ve çok projenin yayınlanmadığı, Türkiye’de de alışık olduğumuz şekilde zayıf bir Release Day oldu.

Amerika’da mainstream piyasada öne çıkan bir albüm olmazken, Türkiye’de Bedo‘nun YORGUN isimli EP’si yayınlandı.

 

Juice WRLD & Young Thug – Bad Boy

İkilinin daha önce bir araya geldiği şarkılardan özellikle Mannequin Challenge’ı baya seviyordum. O yüzden bu şarkıdan da duyurulduğu andan itibaren beklentilerim epey yüksekti. Pierre Bourne’ün de altyapıda olduğunu duyunca iyiden iyiye beklemeye başladım. Farklı bir sound tercih edilmiş, ilk birkaç dinleyişimde çok da alışamadım açıkçası. Kötü şarkı değil ama Juice WRLD’ün Legends Never Die albümünün ortalamasının aşağısında bana kalırsa. Şarkı için çekilen müzik videonun da Juice WRLD hayattayken çekilip bugüne kadar saklanması enteresan bir detay gerçekten. Juice WRLD’ü tekrardan görmek mutlu etti.

 

Baneva – Her Baktığımda

Baneva’nın MANIFESTOR albümüne günden güne yaklaşıyoruz. Her Baktığımda şarkısının altyapısında Da Poet olduğunu görünce klasik bir boombap altyapı beklemiştim ama çok daha iyisini yapmış Poet. İnanılmaz keyifli bir altyapı, üzerine Baneva’nın melodik nakaratı ve yeterli bir hikaye anlatıcılığı. Albüm için daha da heyecanlandıran bir şarkı oldu benim adıma.

 

DaBaby – Masterpiece

DaBaby, 2021 yılını Masterpiece parçasıyla açtı. Uzun süredir çok sıradan ve benzer şarkılar yaptığını düşündüğüm DaBaby, bu şarkısıyla beni biraz olsun yakalayabildi. D.A. Got That Dope’un elinden çıkan altyapı sürekli tekrarlayan melodisiyle şarkının ortalarından biraz sıksa da DaBaby flow’u ile bu derdi ortadan kaldırmış diyebilirim.

 

Lil Zey – 1 gr eksik

Lil Zey, çok başarılı geçirdiği 2020 yılının ardından 2021’e “1 gr eksik” şarkısıyla giriş yaptı. Şarkı için karışığım biraz. Lil Zey’in daha önceki işlerine göre daha aşağıda bulduğumu söyleyebilirim ilk birkaç dinlememle beraber. Yer yer fazla mumble’a gittiğini düşünüyorum. Ancak yine de vibe’ı ile kurtarır diyor ve geceleri dinlenecek bir şarkı olarak yorumluyorum.

 

Bedo – YORGUN

Bedo’nun müziği hiç ama hiçbir şekilde bana hitap etmiyor. Nefret şarkısındaki nakarat performansını bile çok beğenmemiştim. Bu EP de pek benim zevkime uygun değil o nedenle. Patron düetli Ölebilirim ve Anıl Piyancı düetli Günah şarkısı Bedo’nun kulvarında iyi şarkılar sayılabilir yine de, bunu ekleyeyim.

 

Burry Soprano – Yolunda

Burry Soprano, Joker ile gerçekleştirdiği diss’leşme sonrası Yolunda şarkısı ve müzik videosu ile karşımıza çıktı. Şarkı, keyifli bir melodiye ancak özellikle nakaratta biraz basit bir flow’a sahip. Verse’lerin bana kuvvetli geldiğini söyleyebilirim. Yine de Burry Soprano’nun kendini geliştirdiği görülebiliyor, diss’lerde de bunu gördük.

 

BEGE – EKSİ (feat. Murda & Summer Cem)

Berkcan Güven, 29 Ocak’ta yayınlayacağı BEGEFENDİ albümü öncesi, Murda ve Summer Cem düetli EKSİ şarkısını yayınladı. Bu şarkıyı sözleri için dinleyen biri olduğunu düşünmediğimden ona göre yorumluyorum. Berkcan’ın vokal kullanımı önceki şarkılarına göre daha farklı ama güzel olmuş. Catchy bir nakarat ve BEGE’nin kısa verse’ü sonrası Murda giriyor. Murda’nın verse’ü son dönemde yayınladığı diğer işler gibi pek olmamış bence. Summer Cem’in girmesiyle şarkı bir üst seviyeye çıkıyor ve daha sonra bir kez daha BEGE ile kapanıyor. Prodüksiyon oldukça üst düzey. Özcan Sayın ve yanında Oscar Zulu, Stoopid Lou çok iyi iş çıkarmış ortaya.

 

Selo & Maestro & Cash Flow – 34-35 (feat. Monoman)

DJ Artz ve Berkay Duman’ın beat switch’lerle, inişler ve çıkışlarla altyapıda şov yaptığı 34-35 parçasına geldik. Selo’nun durumu çok konuşuldu yine, kendisi de tweet attı hatta. Argüman olarak “Şu kadar yıldır bu işin içindeyim.” vs diyor ancak kusura bakmasın eleştirmek durumundayım. Eski olan her şey iyidir, tecrübe her şeyin önündedir anlayışını çok görüyoruz ancak öyle bir şey yok maalesef. Herhangi bir ürün kötüyse, eleştiri alır. Bunun yaşla, tecrübeyle alakası yok. Selo’nun verse’ünü beğenmedim yani bunu söylemem lazım. Ritim kaçırıyor demeyelim de bazı yerlerde az veya çok hece kullanmış. Maestro, Cash Flow epey üst düzey. Çok beğendiğim bir ikili zaten. Hele Maestro bu şarkıda akmış gitmiş beat üzerinde. Monoman da çok farklı bir müzik yapıyor, bu şarkıda da gayet iyiydi.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KENDRICK LAMAR uzun bir aradan sonra mikrofon başına dönüyor olabilir!

Sonraki İçerik

UZI, "Mevzularda şiştim aynı GET BACK LUDACRIS" derken neyi kast ediyordu?

İlgili İçerikler