SMOKEPURPP’ün yeni EP’si PSYCHO nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Smokepurpp, son 1-2 yıla kadar hiç ciddiye almadığım ve müziğini de nadiren beğendiğim bir isimdi. Birçok kişinin algısında Lil Pump’ın yancısı olarak yer alsa da aslında durum tam tersidir. Lil Pump’ın rap’e başlamasını sağlayan ve onun ilk şarkılarının prodüksiyonu üstlenen isim Smokepurpp’tür.

Smokepurpp’ün yeni işi PSYCHO (Legally Insane) EP‘ye gelelim. Purpp, release day matematiğini düşünmeden 10 Şubat Çarşamba günü 6 şarkıdan oluşan bu EP’sini dinleyenlerinin beğenisine sundu. EP ile beraber tracklist’in ilk şarkısı Prom Queen için çekilmiş müzik video da yayınlandı.

 

Prom Queen

EP, Wendy Rene’nin After Laughter şarkısının sample’ı ile başlıyor. Yerinde bir tercih olmuş bence, sakin bir giriş yapılmış projeye. Smokepurpp’ü son 1-2 yılda eskisine göre beğenme sebeplerimden birisi de bu aslında. Distortion basılmış altyapılardan sıyrılıp daha sakin işlere de şans verişi sonrası farklı sound’lara da yatkın bir sanatçı olduğunu göstermiş oldu. Deadstar 2 albümündeki The Matrix, Ariba, Fill The Room Up gibi şarkılarını bu konuda örnek gösterebilirim. Prom Queen’e dönersek; tek verse’lük kısa bir şarkı. Güzel bir intro bence. Konu olarak Smokepurpp’ten alışık olduğumuz şekilde kadınlar, silahlar ve uyuşturucu hakim.

 

We Outside (feat. Lil Mosey)

Single olarak çok beğenmiştim ben bu şarkıyı. Geçen hafta yayınlanan işler arasından kesinlikle favori işlerimden bir tanesiydi. Alta yer alan keyifli altyapıya çok uyumlu bir nakarat sonrası aynı flow’la verse’e giren Smokepurpp tertemiz devam ederken müziğini çok da beğenmediğim Lil Mosey, şarkıyı biraz düşüyor bence. Sonrasında gelen nakarat şarkıyı tekrardan toparlamış. Şarkının prodüktörleri The Martianz ve Mike Zara’yı tebrik etmek lazım, tabii ki nakarat için de Smokepurpp’ü.

 

200 Thou

We Outside gibi daha eğlenceli bir şarkı sonrası, EP’nin kapak tasarımına, ismine ve konseptine daha uygun, sert bir altyapı ile 200 Thou şarkısı başlıyor. Şarkı fena girmiyor ancak ortalarına doğru altyapının tekdüzeliği ile Smokepurpp’ün çok da akmayan flow’u birleşince 2:31 dakikalık süresine rağmen sıkıcı bir şarkı olmuş bence.

 

Rockstar

Rockstar da giriş parçası gibi kısa tutulmuş ve yine tek verse var. EP’nin eli yüzü düzgün şarkılarından diyebilirim. Gereksiz tekrarlar olmadan şarkı bitirilmiş. Konu, projenin ortası gelindiği için artık biraz yavanlaşıyor denebilir.

 

What You Wanna Do

EP’nin bana göre en başarısız şarkısı. Sürekli olarak tekrar edilen kelimeler var, bunun yerine önceki şarkılarda olduğu gibi kısa tutulabilirmiş. Sert sözler fena olmasa da “Told my label, “F*ck rap,” in the trap I make six million.” yani “Şirketime şöyle söyledim: ‘Rap’i s*keyim, trap ile 6 milyon kazandım.” sözü beni rahatsız etti açıkçası.

 

Tic Tac

EP’nin son şarkısı Tic Tac da yine 2 dakikanın altında şarkılardan. Altyapı, projenin en sağlamlarından bana kalırsa. Nakarat epey zayıf ancak verse’ler ve ad-lib’ler ile iş kotarılmış diyorum. Orta şeker bir şarkı denebilir.

 

Genel Değerlendirme

Genel değerlendirme kısmına kapak tasarımını överek başlamak istiyorum. Oldukça karanlık olması, Smokepurpp’ün mimikleri ve font ile gerçekten ismi kadar psikopat bir iş olmuş ve projeye de epey uygun olmuş. Konu ve sound bütünlüğü kendi içinde sağlanmış olsa da konu bir yerden sonra sıkıyor, çünkü sığ bir konu işlenmiş. Sound için daha olumlu konuşabilirim, genel anlamda Smokepurpp’ten görmeye alışık olduğumuz sert beat’lerin yanında çeşitli sample’lar ile süslenmiş keyifli altyapılar da yer alıyor. Konuk performansı için çok done yok elimizde. Yalnızca Lil Mosey düet olarak var, onu da başarısız ve Purpp ile uyumsuz buldum ben. 6 şarkının 3’ünü beğendim ve bu da Smokepurpp gibi 1-2 sene öncesine kadar ciddiye bile almadığım bir isim nezdinde bana yeterli açıkçası. Radarlarımı üzerinde tutmaya devam edeceğim isimlerden.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Rap müzikte "ALMAN EKOLÜ" varken "TÜRK EKOLÜ" neden yok?

Sonraki İçerik

A$AP ROCKY'den TRAVIS SCOTT'a şok gönderme: İkilinin arası yeniden bozulabilir!

İlgili İçerikler