MURDA, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı!

© Kaan Bilge Bayram

Türk-Hollandalı rap sanatçısı Murda veya gerçek adıyla Önder Doğan, 18 Ekim 2021 tarihinde Sakarya’da vereceği konser için Türkiye’ye gelmiş ve şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Murda, adliyeye sevk edilip çıkarıldığı hakimlikçe hakkında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bugün ise konuyla alakalı görülen dava sonuçlandı ve Murda, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Murda’nın uyuşturucu kullanımının iddia edildiği davanın İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü celsesinde, rap sanatçısının avukatı onun yerine katıldı. Duruşma savcısı, Murda’nın Duman, Pahalı ve EH BABA şarkılarında uyuşturucu maddeye özendirdiği sözlerinin olduğunu anlattı.

Murda’nın avukatı Ümit Gürkal Egemen ise “Müvekkilimin iki tane Duman isimli şarkısı var. İddianamedeki Duman şarkısı YouTube’da yayınlanmadı. Kendi kanalından da kaldırıldı. Ancak paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olunamadı ve hiçbir konserinde bu şarkı seslendirilmedi. Söz konusu şarkı lisanslı bir şarkı değil. O tarihlerde ünlü olmadığından eş, dost çevresinde paylaştı. Müvekkilime atılı suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Bu nedenle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz.” şeklinde savunmasını yaptı.

Mahkeme, sanığın sabit olan “Uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme” suçundan TCK’nin 190/2. maddesi uyarınca önce beş yıl hapis cezası verdi. Sanık Doğan’ın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan mahkeme, takdiri indirim uygulayarak cezayı 4 yıl 2 ay hapis cezasına indirdi. Karara istinaf mahkemesinde itiraz edilebileceği de kararda belirtildi.

Önder Doğan’ın avukatı Ümit Gürkal Egemen, basın mensuplarının sorularını yanıtladığı sırada “Müvekkilimin burada kimseyi aleni bir şekilde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun adı ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz. Kararı istinaf edeceğiz, itirazlarımız olacak. Üst mahkeme değerlendirdiği zaman sonucu göreceğiz. Müvekkilim Hollanda vatandaşı, Türk vatandaşı değil, burada ikametgahı yok. İfadesi alınıp yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiştik, talebimiz kabul gördü. Biraz önce de kendisiyle görüştüm. Yazın Türkiye’de konserleri var, adalete güvencemiz tamdır. Hukuki süreci takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Rapertuar ekibi olarak Murda’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hiçbir sanatçının sanatını icra ettiği için böylesine ağır cezalar almadığı günleri görmek dileğiyle!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Breaking dünyasında merakla beklenen Red Bull BC One Türkiye Finali, 15 Mayıs’ta Antalya’da!

Sonraki İçerik

Red Bull BC One Finali'nde yarışacak breakdanceçılar, özel atölyelerle hazırlanıyor

İlgili İçerikler