YENİ ÇIKANLAR: 26 Şubat 2021 | Pop Smoke, Alba & Fredd, Post Malone ve çok daha fazlası!

Hem yerli hem de Amerika piyasası için hareketsiz bir haftaydı denebilir. Doğru düzgün albümün olmadığı, şarkı sayısının da birçok haftaya göre -en azından beni- tatmin edici olmadığı bir haftaydı.

Yine de gelenek devam etsin ve şarkıları ufak ufak değerlendirelim.

 

Pop Smoke – AP (Music from the film Boogie)

Pop Smoke’un da yer aldığı Boogie filmi 5 Mart’ta yayında olacak. Daha önce sitede o filmin detaylarını içeren bir içerik çıkmıştı, haberi olmayanlar şuradan ulaşabilir. Film için seçilen bu şarkıyı Pop Smoke hayattayken film için mi yapmıştı bilmiyorum ama Shoot For The Moon Aim For The Stars albümündeki birçok şarkıya kıyasla aşağıda kalan bir şarkı olmuş bence. Film için yapılmışsa biraz daha kabul edilebilir çünkü sahnelerle uyumlu olsun diye yapmış olma ihtimali şarkıyı alıp başka yere koyar.

 

Alba & Fredd – Yalan

Türkçe Rap’in yeraltı diyebileceğimiz isimlerden sevdiğimiz ikisi Yalan adlı bu parçada bir araya geldi. Beat’ini de yine Alba’nın yaptığı şarkıda Alba’nın nakaratını ve nakarat ile verse’lerini bağlamasını baya sevdim öncelikle. Autotune kullanımı harika olmuş, hatta belki de Alba’nın bugüne kadarki en iyi autotune kullanımı denebilir. Fredd de fena değildi, belli bir seviyenin üstünde yine şarkıda ancak bana kalırsa solo işlerine göre bir tık geride kalmış o. Bana sorarsanız şarkıyı Alba taşımış diyebilirim.

 

Post Malone – Only Wanna Be With You (Pokémon 25 Version)

Pokemon’un 25. yılına özel Post Malone, Hootie & The Blowfish’in kült single’ı “Only Wanne Be With You”yu birkaç lirik değişikliğiyle cover’ladı. Posty, 27 Şubat’ta YouTube ve Twitch üzerinden ücretsiz şekilde yayınlanacak sanal konser ile Pokemon’un 25. yılını dinleyicileriyle birlikte kutlayacak. Şarkı, tam bir Post Malone hit’i kıvamında bence. Post öyle bir seviyeye geldi ki artık, şu şarkının başını dinlediğim an ‘500 milyon dinlenme’ dedim.

 

Critical – Şampiyon

Critical gerçekten yetenekli bir isim ancak son dönemde gerek beat tercihleri gerek vokal kullanımıyla pek de beğenmediğim şarkılar çıkarıyordu. Genel anlamda vasat işlerdi yani LOCO dışında son 3-4 şarkısı. LOCO ile tekrar beğenimi kazanmıştı ve Şampiyon ile de şov yapmış bence. Harika bir vokal kullanımı, tertemiz ve piyasa ortalamasında öne çıkacak bir altyapı ile güzel bir iş çıkmış ortaya. Critical’ın albümünü büyük merakla beklemeye başladım.

 

Casey Veggies – CG5

Mainstream’in uyuduğu haftada Casey Veggies’i almak istedim buraya. Kendisi Wiz Khalifa’nın mixtape’lerindeki konuk performanslarıyla dikkatimi çekmiş bir sanatçı. Bence kaliteli işler yapıyor. Wiz Khalifa ve D Smoke düetleri içeren yeni albümü CG5’i de öneririm. Çok uzun bir proje değil zaten, yalnızca 35 dakika. Çeşitlilik içeren bir iş, pişman olmayacağınızı temenni edebilirim.

 

GOKO! – Çalıkuşu (feat. Lia Shine)

Yaptığı ateş beat’ler sonrası vokal kariyerine de Eva & Mia şarkısı ile hızlı ve iyi bir giriş yapan GOKO!, vakit kaybetmeden yeni şarkısı Çalıkuşu’nu da yayınladı. Bu kez ona geçtiğimiz senenin en büyük yükselme hikayelerinden birinin sahibi Lia Shine eşlik ediyor. Duygusal şarkı denince yapılabilecek en iyi seçimlerden şu dönemde. Altyapı yine GOKO!’nun elinden çıkmış, Eva & Mia’ya kıyasla daha değişken bir altyapı ama yine beğendim ben. Lia Shine ile uyumları biraz tartışılır ama ayrı ayrı değerlendirirsem güzel bir iş çıkmış ortaya.

 

A.CHAL – Nobody Like Me

Bu hafta, çıkan şarkıların da etkisiyle biraz tavsiye haftası gibi oldu ama yapacak bir şey yok. Kendi müziğini ‘elektronik R&B, yarı rap’ şeklinde adlandıran A.CHAL’ın yeni şarkısı Nobody Like Me, bu hafta en beğendiğim işler arasında. Afro-trap denebilir sanırım çok da yanlış olmaz, afro-trap nasıl yapılır dinleyip görebilirsiniz.

 

Maestro – Veresiye Yok (feat. Janset)

Berkay Duman’ın prodüktörlüğündeki Maestro’nun Janset düetli yeni şarkısı Veresiye Yok’da sıra. Altyapı her zamanki gibi süper, Berkay Duman ıskalamıyor resmen. Maestro’dan alıştığımız şekilde hızlı ve agresif bir verse sonrasında Janset yarı Türkçe yarı İngilizce bir verse okuyor. Yine de şarkıda bir şeyler eksik bence. Ortalama demek durumundayım.

 

Ravend – Rahatımı Bozamam

Ravend’in yeni şarkısı Rahatımı Bozamam gerçekten bu hafta en beğendiğim şarkı olabilir. Harika bir vokal kullanımı var, özellikle nakaratta. Ravend’den daha önce duymadığım şekilde farklı bir vokal kullanımı bu. Umarım üzerine gider ve bu şekilde devam eder. Müziği artık biraz ciddiye alması da bir diğer temennim.

 

Sefo & Tankurt Manas & Furkan Karakılıç – Beni Sevmon Mu?

Şarkı duyurulduğu ve ismini gördüğüm an bir ön yargım oluşmuştu ve bu ön yargılarımda da haklı olduğumu gördüm şarkıyı dinlerken. Beni Sevmon Mu? isminde şarkı yapmak ve bu şekilde de kafiyeler üretmek… Yani bilemedim. Altyapıda en azından Furkan Karakılıç’tan iyi bir şeyler duyarız dedim ama orada da pek tatmin olmadım. Bu haftanın başarısız işlerden bence.

 

Sürveyan & Kamufle & Savai – Muson

Bu şarkıda ise bir öncekinin aksine harika bir boombap beat mevcut. Kamufle ve Savai de bu beat’e agresif şekilde girmişler. Sonrasında Sürveyan biraz tempoyu düşürüyor, bunu iyi anlamda söylüyorum. Beğendiğim işlerden oldu bu hafta.

 

Curren$y – Collection Agency

Curren$y’nin yeni albümü Collection Agency de bu haftanın merak ettiğim işlerinden bir tanesiydi. Wiz Khalifa sevgimden dolayı ona da bakıyorum sık sık. Ancak çok da istediğimi alamadım açıkçası. Altyapılar basit kalınca Curren$y de çok bir şey yapamamış.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MOB ENTERTAINMENT, Mart ayı programını açıkladı: 2 albüm, 1 EP ve 1 single geliyor!

Sonraki İçerik

JEFE'nin debut albümü P.A.$$$.A'nın TRACKLIST'i belli oldu!

İlgili İçerikler