YOUNG DOLPH kimdir?

27 Temmuz 1985’te Chicago’da dünyaya gelen Adolph Robert Thornton Jr., 2 yaşındayken ailesiyle beraber Memphis, Tennessee’ye taşındı. Memphis’in güneyinde yer alan Castalia Heights isimli mahallede büyüyen Adolph, ailesinin uyuşturucu alışkanlıkları nedeniyle zor bir çocukluk geçirdi.

Anne ve babasının uyuşturucuya olan bağımlılık durumları nedeniyle büyük oranda büyükannesi tarafından büyütülen Adolph, Memphis’te bunun normal olduğunu ve birçok akranının da büyükannesi tarafından büyütüldüğünü belirtiyor.

Memphis’te yer alan Hamilton Lisesi’nde okuyan Adolph, kötü giden hayatını değiştirmek için Memphis’li rap efsaneleri Three 6 Mafia’dan aldığı ilham ile rap müziğe başladı. Adının ilk harfini attı ve başına “Young” ekledi. İlk mixtape’i Paper Route Campaign’i 2008 yılında yayınladı. Bu isim aynı zamanda 2 yıl sonra kuracağı bağımsız plak şirketinin adı olacaktı.

 

İlk yükselişler ve Yo Gotti olayı

2010 yılında yayınladığı Welcome 2 Dolph World ile 2011 yılında yayınladığı High Class Street Music ve High Class Street Music Episode 2 mixtape’leri sonrası özellikle Memphis’te ünü yayılmaya başladı. Başarılı mixtape’lerinin namı Memphis’in hem rap hem de business anlamında başarılı isimlerinden Yo Gotti’nin de kulağına gitmişti. Gotti, Young Dolph’a kendi şirketi Collective Music Group’a katılması için bir teklifte bulundu. Gotti’nin şirketi Epic Records ile çalışıyordu ve bu da Dolph’un bağımsızlık isteğinden biraz uzaktı. Bu nedenle teklifi reddedip müzik kariyerine bağımsız devam etmek istediğini ekledi.

 

İlk stüdyo albümü, yaşanan tartışmalar ve silahla yaralanmaları

Young Dolph, 2015’in sonuna doğru O.T. Genasis’in Cut It isimli şarkısına konuk oldu ve şarkı beklediklerinden çok daha iyi yerlere geldi. Memphis dışında artık ABD genelinde de belli bir hayran kitlesine ulaşan Dolph, ilk stüdyo albümünü yayınlamaya karar verdi. Şubat 2016’da ilk stüdyo albümünü King of Memphis yani Memphis’in Kralı adıyla yayınladı. Tabii ki bu isim o dönem Memphis’te yoğun tartışmalara neden oldu. İsme sinirlenenlerden biri de Dolph’un birkaç yıl önce teklifini geri çevirdiği Yo Gotti’ydi. Yo Gotti’nin şirketinde yer alan rapçilerden Blac Youngsta, SHAKE SUM adında Young Dolph’a yoğun hakaretler içeren bir diss şarkısı yayınladı. Youngsta, bununla da kalmayıp silahlı bir grupla Dolph’un yaşadığı yerin çevresinde onu aramaya başladı. Dolph’u bulamadılar ve bir süreliğine sular duruldu.

Ertesi yıl Young Dolph, Play Wit Yo’ Bitch isimli Yo Gotti diss’ini yayınladı. 2 hafta sonra bu şarkıya bir müzik video çekmek için Charlotte’a giden Dolph’un aracına -iddiaya göre Blac Youngsta ve adamları tarafından- 100 kurşun atıldı. Dolph, aracının kurşun geçirmez özelliği sayesinde hayatta kaldı. Olay sonrası Blac Youngsta ve beraberindeki 2 kişi tutuklansa da haklarında herhangi bir hüküm kararı verilmedi. Young Dolph, yaşanan bu durumu lehine kullandı ve 2017 yılında 2. stüdyo albümünü Bulletproof yani Kurşun Geçirmez adıyla yayınladı.

2017 Eylül’de bu kez kurşunlardan kaçamadı ve 3 yerinden ciddi şekilde yaralandı. Yatırıldığı hastaneden 2 haftalık yoğun bir tedavi programı sonrası ancak ayrılabildi. Bunun üstüne hazırlamakta olduğu EP’nin adını Niggas Get Shot Everyday yani Zenciler Her Gün Vuruluyor koyup Şubat 2018’de yayınladı.

 

En başarılı yılları: 2019 ve 2020

2018 yılını daha çok iyileşmek ve Niggas Get Shot Everyday EP’si ile geçiren Young Dolph, daha sonra kuzeni Key Glock ile beraber ortak bir albüm hazırlığına geçti. 2019 yılında Dum and Dummer adını verdikleri ortak albümlerini yayınladılar. Albüm, Billboard 200 listesine 8. sıradan giriş yaptı ve iki sanatçının da kariyerindeki en yüksek sıra oldu.

2020 başında Young Dolph, ailesiyle ilgilenmek istediğini belirtip emekliliğini duyurdu. Ancak daha sonra Sunshine isimli single’ını yayınladı ve “Oğlum müzik yapmayı istiyor.” dedi. Yine 2020’de yayınladığı Rich Slave isimli albümü Billboard’da 4. oldu ve bu sıra Dolph’un zirvesiydi.

 

Rapçi akrabaları

Key Glock & Young Dolph

Young Dolph, kuzeni Key Glock’u kendi şirketine almış ve ona kariyerinin inşasında büyük yardımlarda bulunmuştu. Bir diğer akrabası olan rapçiyi ise maalesef o öldükten sonra tanımıştı. Juice WRLD de Young Dolph’un akrabası ancak bu durum Juice öldükten sonra ortaya çıkmıştı.

 

Ölümü

17 Kasım 2021’de kendi şehri Memphis’te annesi için kurabiye almak amacıyla bir dükkana giren Young Dolph, silahlı saldırıya uğradı ve 36 yaşında hayatını kaybetti. Bu yazının yazıldığı sırada saldırının neden yapıldığı veya saldırganın kim olduğuna dair bir haber yok. Polis soruşturması sürüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

SNOOP DOGG, yeni albümünün tracklist'ini açıkladı: Method Man, Wiz Khalifa ve çok daha fazlası

Sonraki İçerik

Kozmos ve Lil Zey'den yeni şarkı: GEÇMİŞİ SİL (Eskisi Gibi Part 2)

İlgili İçerikler