YENİ ÇIKANLAR: 29 Ocak 2021 | BEGE, RICH THE KID, KEZZO, BONES ve çok daha fazlası!

Oldukça yoğun bir Release Day‘in ardından her hafta olduğu gibi YENİ ÇIKANLAR yazımızla sizlerleyiz.

Yerli piyasada BEGE‘nin bir kesim tarafından uzun süredir tartışılan ve başka bir kesim tarafından da epeydir beklenen albümü BEGEFENDİ ile Kezzo‘nun 3 bölümden oluşan projesi Machine‘in ilk bölümü göze çarparken, Amerika’da Rich The Kid‘in 7 şarkılık EP’si ile BONES‘un yeni albümü öne çıkan işlerdi.

 

BEGE – BEGEFENDİ

Albümü ve Berkcan’ın rap piyasasına attığı en büyük adımı daha sonra sitede uzunca inceleyeceğim ama ilk izlenim olarak şunu söyleyebilirim: Albümde benim beğendiğim işler daha çok vibe içeren işler oldu. Yani daha net örneklendirirsem HARMAN’ı dinlemektense PEŞİMDE BELA’yı tercih ederim. Lirikleri arka plana atarak dinleyemeye başladığım bir albümde de oldukça normal aslında bu. İncelemede daha uzun konuşacağım dediğim gibi.

 

Rich The Kid – Lucky 7

Rich The Kid’in bizi düete boğduğu bu EP, sanatçının son işlerinde olduğu gibi yine vasat bence. Güzel bir çıkış yapmıştı bence debut albümü The World Is Yours ile. Hâlâ ara sıra dinlerim o albümü. Ancak o günden beri yaptığı hiçbir işte o seviyeye çıkamadı bana kalırsa. BOSS MAN albümünü de 2. sıraya koyabilirim mesela aklıma gelmişken. Enteresan şekilde ilk ve son şarkıyı biraz beğendim bu projede.

 

Kezzo – MACH7NE, Pt. 1

Kezzo’nun müziği bana pek hitap etmiyor, bunu söylemem lazım. Projenin çıkı parçası Eypio düetli Yolum Uzun en beğendiğim iş oldu. Onu bile öyle aman aman beğenmedim. Eypio’nun girişi güzeldi, nakarat iyi yazılmış ağza takılıyor ancak Kezzo’nun verse’ü için aynı şeyleri söyleyemem.

 

BONES – BURDEN

BONES’un yeni albümü BURDEN için çok net bir yorumum var: Onu sevenler beğenir ama ona yeni dinleyiciler katmaz bence. Dinlerken aklıma bu yorum geldi ve bence albümü değerlendirirken kullanılabilecek en iyi özet de bu. Yine de albümün kötü olmadığını ve içerisinde Opal, DejaVu güzel vibe’de işlerin olduğunu eklemek isterim.

 

Spade427 – Billy The Kid

Dün gece en beğendiğim işlerden biriydi Spade’in yeni teklisi Billy The Kid. Çok enteresan bir altyapı vardı şarkıda ve Spade de akmış gitmiş bu altyapıda. Kafa sallatan, yer yer eğlenceli bir şarkı.

 

Ufo361 – NO HUGS

Ufo, özellikle Nur Für Dich albümünden beri çok sıradan bana kalırsa. Eski albümlerini hâlâ açıp dinliyorum ancak bu kadar fazla üretmenin cezasını ödüyor gibi. Kim olsa bu kadar üretim yaparsa kısır dönemler geçirmeye mahkumdur bana kalırsa. Söz veya herhangi bir şeyi yazan sanatçıların bazen bir adım geriye çekilip beklemesi ve çevresindekileri süzmesi gerekiyor bana kalırsa. Ufo’yu takip edenler sanatçının yeni albümünde eski tarzlarına döneceğini söylüyor ama şu anlık hiç öyle bir profil çizmiyor, bekleyip göreceğiz.

 

XiR – Gelecek İstasyon Mars

XiR’in yeni şarkısı Gelecek İstasyon Mars, klip görüntüleri ve artwork’ler ile beni kendine çekmişti henüz çıkmadan. Şarkıyı dinlemeye başlayınca enteresan bir beat beni karşıladı. İlk verse şarkıdan baya soğuttu aslında ama ikinci verse şarkıyı kurtarmış bence. Yine de çok tuttuğum bir iş olmadı. Ara sıra, belli modlarda açıp dinlenebilir belki.

 

Murda – Gece Gündüz (feat. MERO)

Drill, maske, eldiven, North Face ve The Woo dansı yapanlar arasına Murda ve MERO da katılmış. Catchy bir nakarat ile klasik, bayat bir Murda verse’ü ile MERO’nun Murda’ya kıyasla daha iyi flow’lar ile devam ettirdiği bir şarkı. Çok dinler miyim zannetmiyorum ama ortamda açılırsa laf etmem. Tam olarak böyle bir şarkı.

 

Asil – BENİ VUR

Asil’in BENİ VUR şarkısı, hikayesi ve klibiyle baya kaliteli iş. Üzerine de epey uğraşılmış ancak fazla arabesk kalıyor açıkçası benim zevkime göre.

 

Jako – Duramam Yerimde

Jako, Tamam ve Işıklarım Ol şarkılarıyla baya yakalamıştı beni aslında. Son dönemde hep benzer işler yayınlıyor gibi geliyor, öyle olmasa bile söyleme stiliyle o şekilde hissettiriyor maalesef.

 

Çiğ – Retina

Çiğ’in yeni şarkısı Retina da dün gece yayınlanan işler arasında favorilerimdendi. Hızlı söylemeden de bir şarkı akar mı? Akıyor işte. Çiğ’in işlerini bir süredir takipteyim, iyi projeler koyuyor ortaya. Hem bu şarkısında beğendiğim prodüktörlerden Atıl ile çalışmış, çok da iyi olmuş.

 

GOKO! – Eva & Mia

Nefis beat’lerine aşina olduğum GOKO! bu kez de vokalleriyle ortalığı sallayacak gibi görünüyor. Yeni albümümden ilk şarkısı Eva & Mia’yı yayınladı. Normalde hafif bir gurbetçi şivesi olan GOKO! tertemiz söylemiş valla şaşırttı beni açıkçası. İyi anlamda şaşırttı hem de, beğendiğim şarkılardan biriydi.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BEGE'nin debut albümü BEGEFENDİ hakkında bildiğimiz her şey!

Sonraki İçerik

BEGE'nin çıkış albümü BEGEFENDİ nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

İlgili İçerikler