Dj Suppa & Çağrı Sinci – Terbiye EP nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Dün gecenin yerli piyasada yayınlanan en iyi işi olduğunu düşündüğüm Terbiye EP‘yi YENİ ÇIKANLAR içeriği dışında ayrıca incelemek istedim. Dj Suppa‘nın altyapıda, Çağrı Sinci‘nin ise mikrofonda olduğu projede Eypio ve Monoman da düet olarak yer alıyor.

Suppa ve Çağrı Sinci’nin ilk çalışması değil Terbiye EP. Daha önce Set‘in de yer aldığı Hayırlı İşler adlı parçada birlikte çalışmıştı ikili. O parçayı çok beğendiğimden bu projeyi de merakla bekliyordum. Beklediğimi fazlasıyla aldım.

 

Sür

EP’nin tonunu belli etme adına güzel bir giriş parçası bence. Sakin bir altyapı üzerinde, alıştığımız Çağrı Sinci. Outro’su da ayrı bir güzel.

“Hiç umursamadan elalem ne der,
Wu Tang çalıcam cenazemde ben.
Göstericem size merasim nedir,
Ölü halimle…”

 

Ölmezsen Kaybetmezsin (feat. Eypio)

Eypio’nun temiz bir nakarat söylediği 2. şarkıda daha hareketli bir altyapı mevcut. EP’nin geneline tesir eden doğa tasvirleri ve benzetmeleri bu şarkıda da bolca var. Tempoyu biraz daha yukarıya çekme adına güzel bir şarkı ancak EP’nin şarkı sıralaması hatalı bence, ona geleceğim birazdan.

“Bulutların sahibi yok tabi öyle ya ben daha kiracıyım,

Ama yeryüzü bizim, bundan eminim.

Yerle bir etmeyin inancımı,

Toprağa sığmadı başım; gömdüm gökyüzüne.

Üzerinizdeyim saklandım hiç fark etmez,

Siz beni göremezsiniz artık.”

 

Geniş Düşün

Tempoyu yukarıya çektikten sonra Geniş Düşün, alttan alttan gelen mızıka sesleri biraz daha chill bir hava ile karşılıyor bizleri. Bence Monoman düetli Tıklım Tıklım parçası 3. sırada olmalı ve sonra da Geniş Düşün gelmeliydi. Düetleri üst üste bindirmemek amaçlı böyle yapıldı tahminen ama yine de öyle sıralansa daha iyi olurmuş. Çok önemli olmayan bu detayı bir kenara bırakırsak gayet iyi parça Geniş Düşün de. Nakaratı biraz düşük buldum diğer parçalara göre yalnız.

“Teninde kelepçe beyninde kilit,

Sen bebekken takılmış oturma odanda.

MKUltra tamamen düşüncesiz,

Üçüncü gözünde sis, içinde sebepsiz telaş.”

 

Tıklım Tıklım (feat. Monoman)

Monoman, hemen hemen girdiği her şarkıya hareket getiren bir isim. Tıklım Tıklım’da da farklı olmamış. EP’de buraya kadar gelmişken şöyle genel bir eleştirim olacak. Çağrı Sinci’nin flow’ları genel olarak birbirine benzemiş. Ha, güzel mi? Evet. Ama üst üste gelince dikkatimi çekti. Monoman girdiğinde bir anda hava değişiyor mesela, bahsetmeye çalıştığım bu. Altyapı da tam Monoman’lık. Bu kez örnek dörtlük de ondan gelsin.

“Hip-Hop anlayışını yiyim influencer yancı pislik, pinti loser.

Biz Manş’ta yüzer gibi kulaç attık,

Biz bütün gün düşünüp suça battık.

Göğe baktım deselerdi uçamazsın.”

 

Tekrar

EP’nin son parçası Tekrar, benim en aşağıda bulduğum şarkı açıkçası. Lirik olarak aslında EP’nin öne çıkan parçalarından ve Cashflow göndermesi de hoş ama çok kısa ve nakarat da diğer parçalarda olduğu gibi tek seferde geçince ne olduğunu anlamadan bitti parça. Altyapı da durağan olduğundan giremedim parçaya.

“Tasını tarağını topla bi’ an evvel,

Babylon’u terk et.

Yoksa vitrine kukla olunucak herkes kendisinin pezevengi.

Koysa da önüne bi’ servet, uyuşucak bi’ tarafın her gün,

Kaç git dere tepe dümdüz, dünya kaliteli sürgün.”

 

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; küçük küçük hataları olsa da 2020 yılında Türkçe rap adına çıkmış albüm ve EP’ler arasında kesinlikle üst sıralarda. 1-2 şarkı daha olsaydı ve onlar da farklı tarz şeyler olsaydı çok daha yüksek puan verirdim. Yine de çok beğendiğim bir iş çıkmış ortaya. Suppa ve Çağrı Sinci’yi kutluyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (25 Eylül 2020) | Dj Suppa, Çağrı Sinci, MGK, ASAP Ferg ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

EZHEL, protest sözler içeren bir video yayınladı ve ülke gündemine oturdu!

İlgili İçerikler