MODD’un debut albümü TOXIC nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

2020’nin son ayları MOB Entertainment açısından oldukça verimliydi. Özellikle Aralık ayında Motive’nin Makaveli (Deluxe) albümüyle başlattığı bu zincir, Güneş ve Uzi’nin Dua adlı düetiyle devam etti. Sonrasında da Modd’un Toxic albümü yayınlandı ve bu yılı Stap’in de bulunduğu Bizden adlı parçayla kapattık.

İki sene önce Çekmece Flow adlı parçada Modd, kendisini göstermek için fırsat bulmuştu.

Sonrasında da MOB’nin albümlerinde yer alsa da kendine ait şarkılarla fazla gündeme gelmeyen Modd, Toxic adlı albümüyle güzel bir çıkış yaptı ve 5 günde 500 binden fazla stream aldı.

Genel olarak MOB’nin gidişatından ve Modd’dan bahsettiğime göre albümdeki parçaları tek tek değerlendirmeye geçebiliriz.

 

Modd – Milyoner

Giriş parçasının prodüktörlüğünü Segah üstleniyor. Modd, farklı tarzıyla beraber bizi karşılıyor ve karanlık bir şekilde albüme giriş yapıyor. Milyoner parçası, nakaratla başlıyor ve flow’uyla beraber albümdeki sonraki parçaları merak etmenize sebep oluyor. Hem beat hem de Modd’un okuyuşuyla beni yakalamayı başarıyor.

 

Modd – Zehirli

Bu sefer prodüksiyon tarafında Dincy var. Modd, “relax” diyebileceğimiz bir tavırla parçasını okumaya devam ediyor. Bir yandan da piyasa içinde rastladığımız Trap parçalara kıyasla lirikal açıdan daha anlamlı sözlerle karşımıza çıkıyor.

 

Modd – Müsait (feat. Rüzgar)

Üçüncü parçanın prodüktörlüğünü Uğur Öztürk üstlenirken bu defa albüm bizi bir düetle karşılıyor. Bu parçada Modd yine karanlık bir şekilde parçasına devam ederken Rüzgar devreye giriyor. Bu noktada featuring olarak Rüzgar’ın seçilmesinin ne kadar doğru olduğu tartışılabilir. Modd’un yarattığı atmosferde kalmamızı sağlayacak kadar iyi bir performans sergileyemiyor maalesef.

 

Modd – Frisbee

Bu şarkı bence albümdeki en iyi parçalardan bir tanesi. Son zamanların en çok beğenilen altyapılarından biri olan Drill de bu parçada kullanılıyor. Prodüksiyon tarafında da Hypzex ve Reckol var. Modd’un sözleri yazarken kafiyeleri tamamlamak adına İngilizce kelimeleri kullandığını burada görebiliyoruz. Bu çok fazla kullanıldığında bazen rahatsız edici olsa da abartılmadığından dolayı şarkının kalitesini düşürmemiş.

Ek olarak, Modd’un bu albümden yayınladığı ilk video klip Vicdan Yok parçasına yapılmıştı. İkinci klip ise Frisbee parçasına gelecek.

 

Modd – Trap House (feat. Mavi & Defa)

Mavi ve Defa’nın featuring’lerle eşlik ettiği bu parçanın prodüktör koltuğunda Atakan Sarıhan var. Şarkı, Mavi’nin girişiyle beraber başlıyor. Girişteki yaptığı okumanın aynısını verse’ler arasında yaparak şarkıya güzel bir hava katıyor. Buna rağmen hem Mavi’nin hem de Defa’nın verse’leri şarkının kalitesini düşürüyor diyebilirim. Modd ise yine seveceğimiz bir tarzda vokal yapmaya devam ediyor. Eğer şarkı sadece Mavi’nin başta yaptığı girişten ve Modd’un verse’ünden ibaret olsaydı daha kaliteli olabilirdi belki. Yine de böyle featuring’lerin önemli olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğimiz isimler daha çok genç ve gelişmeleri için sürekli bir şeyler denemeleri gerekiyor.

Ayrıca, bu şarkıda Modd’un Boss Lig’e küfrettiği bir söz var. Bu sözün yanlış anlaşılması üzerine Modd; Boss Lig adlı projeye böyle bir küfür etmediğini, “Boss Lig” derken genel olarak en iyi diye nitelendirilen zümreden bahsettiğini Twitter üzerinden açıklıyor.

 

Modd – Vicdan Yok

Vicdan Yok, açıkçası bu albümde benim en sevdiğim şarkı. Prodüksiyon koltuğunda Hypzex yer alıyor ve parça Drill altyapıyla ilerliyor. Albümün ilk video klibinin de bu parçayla olmasını isabetli buldum. Klipte yer yer COVID-19’a göndermeler mevcut. Bunu Modd’un m-RNA aşısı olduğu kısımdan bile gayet rahat anlayabiliyoruz. Ayrıca Modd’un oyunculuğuna da bu klibi izledikten sonra değinmek gerek diye düşünüyorum. Kendisi gayet güzel bir oyunculuk çıkarmış. Klibe baktığınızda size verilmek istenen o izlenimi net bir şekilde alıyorsunuz.

 

Modd – Transatlantic (feat. Motive)

Albümdeki düet olan 3. şarkının prodüksiyon tarafında Uğur Öztürk var. Bu şarkının nakarat kısmındaki flow’u dinlemek gerçekten keyif veriyor. Modd kendi verse’ünü okurken albüm boyunca alıştığımız kalitede devam ediyor. Motive ise ilk başta arka planda kalan bir vokalle başlayarak sonrasında yükseliyor. Genele baktığımızda ise şarkı benden geçer puan alıyor.

 

Modd – Tuzak

Albümün son parçası olmasa da Modd’un vokal olduğu son parça olan Tuzak’ın prodüksiyon koltuğunda Hypzex var. Bu parça da Frisbee ve Vicdan Yok’ta olduğu gibi Drill altyapıya sahip. Bu parçayı ise Debut albümünden bir parça olarak düşündüğümüzde gerçekten çok üst düzey bir çalışma olduğunu görüyoruz. Modd, flow’larıyla beraber şarkının tamamını dinlenecek bir hâle getiriyor.

 

Modd – 30

Albümün Outro’sunda enstrümental bir parça var. 30 adlı parçada herhangi birinin vokali bulunmuyor. Bu Outro’nun altyapısını ise Hypzex üstleniyor. Çok sık rastlamadığımız bir Outro olmasına rağmen ben albümün bu şekilde bitmesini beğendim. Outro’ya yapabileceğim tek olumsuz eleştiri ise süresinin neredeyse 4 dakikaya dayanması. Yine de bu kalite düşürecek tarzdan bir sıkıntı değil.

Ayrıca neden bu parçanın adının 30 olduğu sorulduğunda Modd Twitter’dan şu şekilde cevap veriyor: 

Albüm hakkındaki genel yorumuma geçecek olursam, Modd’un okuma tarzındaki rahatlığını ve flow’larını fazlasıyla beğendiğimi söyleyebilirim. Lirikalite açısından da tamamıyla Trap bir albüm için beklediğimizin üstünde bir iş olmuş.

Eleştirirken olumlu tarafta duramayacağım tek konu ise albümün içindeki düetler. Motive’nin verse’ü ve Mavi’nin Intro’su dışında kalan düetlerin genel olarak albüme uymadığını düşünüyorum. Yine de bu olumsuzluklara rağmen albümün üst düzey olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bunun bir Debut albüm olduğunu düşünürsek…

 

Yazan: Ahmet Emre Saka

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DRAKE'in yakında çıkacak albümü CERTIFIED LOVER BOY hakkında bildiğimiz her şey!

Sonraki İçerik

SPOTIFY tarihinin en çok stream alan yıldızları: DRAKE vs GERİ KALANLAR!

İlgili İçerikler