Young Thug’ın yeni prensi T-SHYNE’ın ilk stüdyo albümü CONFETTI NIGHTS incelemesi

T-Shyne, 2020 yılında Young Thug’ın plak şirketi Young Stoner Life Records‘a imza attığında diskografisinde single’lar dışında yalnızca 2018 yılında yayınladığı mixtape’i The Immaculate yer alıyordu. 2016’dan itibaren Thug’ın radarında olan T-Shyne, Young Stoner Life Records bünyesinde çıkan işlere verdiği düet işleriyle kendine kemik bir kitle edindikten sonra geçtiğimiz günlerde aslında geç denebilecek bir yaşta (32) ilk stüdyo albümü Confetti Nights‘ı yayınladı.

Bugüne kadar yayınladığı işlerde Amerika rap sahnesi ve özellikle Young Thug’ın etrafında alışık olduğumuz tarzda bir trap performansı sunan T-Shyne, beni Confetti Nights ile gerçek anlamda şaşırtmayı başardı. Uzun süredir trap olarak değerlendirilecek albümlerden belki de en iyisini dinlediğim için bu projeyi incelemeden geçmek istemedim.

Albüm bana kalırsa sıradan bir intro ile başlıyor, sonrasında single olarak albümden önce yayınlanan Top 5 isimli şarkıyı dinliyoruz. Top 5’i çok beğendiğimi söyleyemem çünkü off beat olayı biraz abartı gelmişti bana o şarkıda. Ancak sonrasında Gunna düetli Still Ain’t Finished ile başlayıp Speak My Truth şarkısına kadar devam eden bölüm beni hem şaşırttı hem de etkiledi. Çünkü albüm, ilk şarkılarında sıradan trap şarkıları ve Young Thug’ın YSL’de yarattığı sound’a uyum sağlamış birini dinletirken, sonraki şarkılarda hem prodüksiyon farklılıkları hem de T-Shyne’ın düet olarak albüme giren isimlere farklı vokal ve flow tercihleriyle ayak uydurmasıyla başarılı bir yere gidiyor.

Yürütücü yapımcılığını Young Thug ve Kevin Durant’in üstlendiği albümde Gunna, Dougie F, Young Thug, NAV, JID, Swae Lee, 6LACK ve Meek Mill düetleri bulunuyor. Bu düetler arasında Gunna, NAV ve JID bence en tepedeki performansları ortaya koyan isimler olmuş. Özellikle JID düetli şarkısı Stay There şarkısı albümde prodüksiyon anlamında farklı bir yere koyacağım işlerden kesinlikle. Albümdeki prodüktörler aslında Young Stoner Life Records projelerinden aşina olduğumuz Taurus, Wheezy gibi isimlerin ağırlığında geçiyor. Ancak bu isimler de T-Shyne ile beraber son işlerine kıyasla kabuk değiştirmiş görünüyor. Daha yaratıcı fikirlerle ortaya sıradan üstü prodüksiyonlar koyabilmişler.

Toparlamam gerekirse; bu albümle alakalı yazdığım birçok olumlu cümle aslında biraz da beklentime göre böyle şekillendi. T-Shyne her ne kadar “That Go!” şarkısında ortaya güzel bir verse sunsa da dışarıdan baktığımda benim için sıradan bir trapper’dı. Lirik bakımından çok fazla şey sunmuyor bu arada albümün büyük bölümü. Para, kadınlar, markalar albümdeki söz yazımının en çok odaklandığı konular. Ancak dediğim gibi prodüksiyon çeşitliliği, düet kalitesi ve T-Shyne’ın bu düetlere iyi uyum sağlaması albüme şans verilmesini önerebileceğim elementler. Son olarak da 6 dakikadan uzun outro’su albümün en iyi detaylarından bence.

 

RAPERTUAR PUANI: 6.8

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Fivio Foreign, doğum gününde ilk albümü 'B.I.B.L.E.'ın detaylarını duyurdu!

Sonraki İçerik

2022 Grammy Ödülleri'nde ödüller sahiplerini buldu: Tyler, The Creator, Kanye West ve diğerleri!

İlgili İçerikler