19 yaşında hayatını kaybeden bir yetenek: CAPITAL STEEZ kimdir?

Hip-hop’a katkısı çok, fakat bilinirliği az Capital STEEZ, Courtney Everald “Jamal” Dewar Jr. adıyla 7 Temmuz 1993’te Brooklyn’de dünyaya geldi.

Kariyer Başlangıcı ve PRO ERA

2008 yılında yakın arkadaşı Jakk the Ryhmer ile The 3rd Kind adlı bir rap grubu kurarak ilk mixtape’leri The Yellow Tape’i yayınladılar. Rap yeteneğiyle okuduğu lise Edward R. Murrow’da iyi biliniyordu. Aynı zamanda, aynı lisede Joey Bada$$ birinci sınıf öğrencisiydi ve o da müzik kariyerinin başlarındaydı. Capital STEEZ, Joey Bada$$, CJ Fly ve prodüktör Powers Pleasant lisede tanışıp PRO ERA isimli grubu oluşturdular ve birbirlerinin hayatına büyük dokunuşlar yaptılar.

Şubat 2012 yılında Capital Steez ve Joey Bada$$, Survival Tactics adlı şarkılarını YouTube’a yüklediler ve şarkı büyük ilgi gördü. Ardından PRO ERA, The Secc$ Tap.e adlı ilk mixtape’ini yayınladı. Nisan 2012’de Capital STEEZ, adını Ice Cube’un AmeriKKKa’s Most Wanted adlı albümünden esinlendiği ilk solo mixtape’i AmeriKKKan Korruption‘u yayınladı. STEEZ, kendini bir İndigo çocuk olarak tanımlıyor; numeroloji ve çakralara çok fazla inanıyordu. 47 onun için özel bir sayıydı, hayattaki dengenin mükemmel ifadesi olarak görüyordu çünkü 4 kalp çakrasını, 7 taç çakrası (beyin) ifade ediyordu. Mixtape’inde 47’nin anlamı ve önemi üzerine çok fazla durmuştur.

Beast Coast hareketi

2012 yılından beri var olan Beast Coast hareketi, Capital STEEZ ve Joey Bada$$ başta olmak üzere diğer PRO ERA üyeleri, Flatbush Zombies ve The Underachievers’dan oluşuyor. Grubun 24 Mayıs 2019’da yayınladıkları Escape From New York adlı bir albümü bulunuyor.

Ölümü

23 Aralık 2012 gecesi Capital STEEZ, Cinematic Music Group şirketinin binasının tepesine çıkarak birkaç yakın arkadaşına onları sevdiğini söylediği bir veda mesajı ve 23:59’da ”The end.” Yazılı bir tweetin ardından binadan kendini atarak 19 yaşında in*ihar etti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Başarılı rapçilerin hikayelerini izleyebileceğiniz 4 dizi, film, belgesel önerisi!

Sonraki İçerik

İŞİN ARKAPLANI: Kanye West'in Chicago aşkını anlattığı Homecoming şarkısı

İlgili İçerikler