POP SMOKE kimdir?

Bashar Barakah Jackson veya herkesin bildiği sahne adıyla Pop Smoke, 20 Temmuz 1999’da Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi. Bashar’ın ailesi Panamalı annesi Audrey Jackson, Jamaikalı babası Greg Jackson ve abisi Obasi Jackson’dan oluşuyordu.

Brooklyn’in Canarsie bölgesinden büyüyen Bashar, büyürken 9 kere okul değiştirmek zorunda kalmıştı. Sekizinci sınıfta okula silah getirdiği gerekçesiyle okuldan atılmış ve basketbola merak salmıştı. Basketbolda sergilediği yetenekleri sayesinde Philadelphia’daki Rocktop Academy’den burs almayı başaran Bashar, kalp hırıltısı teşhisi nedeniyle basketbolu bırakıp sokaklara geri dönmek zorunda kalmıştı.

Bashar Barakah Jackson’ın Pop Smoke’a dönüşmesinin ilk adımları kilise sayesinde olmuştu. Bashar, mahallesindeki kilisede düzenlenen ayinler sırasında Afrika davulları çalmaya başlamış ve müzikle ilk kez bu şekilde haşır neşir olmaya başlamıştı.

Sahne adı

Büyükannesinin ona seslendiği isim olan Poppa ile çocukluk arkadaşlarının arasında lakabı Smocco Guwop‘u birleştiren Bashar Barakah Jackson, artık Pop Smoke olarak müzik piyasasına atılmaya hazırdı.

Müzik kariyeri

Pop Smoke, stüdyoda.

“Müzik piyasasına atılmaya hazırdı.” dememe bakmayın zira Pop Smoke’un rap yapmaya başlaması gerçekten enteresan ve biraz da şans yardımıyla gerçekleşiyor. 15 yaşında YMCA’da basketbol oynarken tanıştığı arkadaşı Jay Gwuapo, özellikle SoundCloud’a yüklediği şarkılarla belli bir fan kitlesine ulaşıyor. Pop Smoke, bir gün Brooklyn’de Jay’in stüdyosuna gidiyor. Jay çeşitli uyuşturucuların etkisiyle uyuyakalınca yalnız kalan ve sıkılan Pop, kabine giriyor ve Sheff G’nin “Panic, Pt. 3” şarkısının 808Melo tarafından hazırlanmış altyapısını YouTube’dan açıp kayıt alıyor. Böylece Pop Smoke’un debut single’ı Mpr (Panic Part 3 Remix) ortaya çıkıyor. Çok da arayı açmadan 2. şarkısı Flexin’i yayınlayan Pop Smoke, bu sırada prodüktör Rico Beats ile tanışıyor. Rico onun kısa kariyeri için adeta anahtar oluyor çünkü Rico, Pop Smoke’u menajer Steven Victor‘a götürüyor. Steven Victor, Pop Smoke’taki kumaşı fark ediyor ve onu Universal Music’in kanatları altında işlerini yürüttüğü kendi plak şirketi Victor Victor Worldwide’a almaya karar veriyor.

23 Nisan 2019’da henüz rap yapmaya başlayalı 1 sene bile geçmeden Pop Smoke, onu büyük kitlelere taşıyacak şarkısı Welcome to the Party‘yi yayınlıyor. Şarkının altyapısında daha önce YouTube’dan free beat’ini kullandığı 808Melo yer alıyor. Şarkı günler içinde milyon dinlemeyi geçiyor ve sonradan Skepta ve Nicki Minaj düetli remix’leri ile Pop Smoke, iyiden iyiye Brooklyn Drill adı verilen sub janranın lideri olmaya doğru gidiyor. Pop Smoke, aldığı ivmenin de etkisiyle hayranları ile arayı açmamak istiyor ve Temmuz 2019’da yayınladığı debut mixtape’i olan Meet The Woo ile kendini dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Temmuz’da çıkan mixtape’ten Aralık ayına kadar çeşitli single’lar yayınlayan Pop Smoke, Aralık 2019’da Travis Scott tarafından Cactus Jack Records’un albümü JACKBOYS’a davet ediliyor ve Travis Scott ile beraber GATTI şarkısını seslendiriyorlar.

Pop Smoke release anlamında gerçekten durmak nedir bilmiyor ve Ocak ayında Christopher Walking şarkısını yayınlıyor. 7 Şubat 2020’de ise ilk mixtape’i Meet The Woo’nun devam projesi niteliğinde olan Meet The Woo 2‘yi dinleyenleriyle buluşturuyor.  Projeden yalnızca 5 gün sonra Gunna, NAV, PnB Rock gibi düetlerin de yer aldığı bir deluxe versiyon çıkıyor, Pop Smoke Amerikan hip-hop piyasasında iyiden iyiye kendini kabul ettirmiş görünüyor. Yeterince üne kavuştuğunu düşünen Pop, Meet The Woo turnesini duyuruyor. Turne, Mart ayında Amerika’da başlayıp Nisan ayında İngiltere’de bitecek şekilde planlanmıştı ancak maalesef hiçbir zaman böyle bir turne yapılamadı…

Ölümü

Pop Smoke’un ölmeden önce paylaştığı son fotoğraflardan.

19 Şubat 2020’de Pop Smoke, The Real Housewives dizisi oyuncularından Teddi Mellencamp ve kocası Edwin Arroyave’nin Hollywood Hills, Kaliforniya’daki evini kiralamıştı. Eve gelen 4 kişi evi soymuş ve Pop Smoke’u ellerindeki silahlarla ağır şekilde yaralamıştı. Gelen ihbar üzerine eve gelen polis, Pop Smoke’un birden fazla kurşun almış bedenini görmüş ve onu hızlıca hastaneye yetiştirmişti. Acilen ameliyata alınan Pop Smoke, tüm müdahalelere rağmen kurtulamamış ve hastaneye geldikten birkaç saat sonra öldüğü duyurulmuştu.

Polis başta Pop Smoke’un öldürülmesini, rapçinin Crip çetesiyle olan bağlarıyla ilgili olduğunu düşünse de durum aslında çok daha beklenmeyecek şekilde. Ölümünden 1 gün önce arkadaşı Michael Durodola ile beraber sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yapan Pop Smoke, özellikle kendisine gelen hediyelerinden birini kameraya çekerken bulunduğu evin açık adresini de Instagram hikayesinden paylaşmış oldu. Bunu gören soyguncular da bu şekilde eve gelebilmiş oldu. Cinayet hakkında sonradan 3 yetişkin ve 2 çocuk tutuklandı.

Ölümünden sonraki kariyeri

Pop Smoke’un 18 yaşında başlayan rap kariyeri henüz 20 yaşında ölümü nedeniyle yarım kalsa da, sanatçı ardında birçok kayıt bıraktı. Yaşarken herhangi bir stüdyo albümü yayınlama şansı bulamayan Pop Smoke için 50 Cent kolları sıvadı ve Pop’ın ilk stüdyo albümü için yürütücü yapımcı olacağını söyledi. Böylece 3 Temmuz 2020’de Pop Smoke’un ilk stüdyo albümü Shoot For The Stars Aim For The Moon; Quavo, Lil Baby, DaBaby, Swae Lee, Future, Rowdy Rebel, Roddy Ricch, 50 Cent, Tyga, Karol G, Lil Tjay gibi düetlerle yayınlandı. Billboard 200 olmak üzere birçok listede 1 numaraya yükselen albüm, bu yazının yazıldığı 2021 yılının yarısında dahi en çok satılan albüm konumunda. 20 Temmuz 2020’de, Pop Smoke’un doğum gününde 15 yeni şarkı ile Shoot For The Stars, Aim For The Moon’un deluxe versiyonu yayınlandı.

Şubat 2021’de Pop Smoke’un AP isimli single’ı yayınlandı ve bu şarkının Boogie filmi için olduğu duyuruldu. Boogie filmi Pop Smoke’un ilk ve tek oyunculuk performansıydı. Film, Amerika’da 5 Mart 2021’de vizyona girdi.

16 Temmuz 2021’de Pop Smoke’un 2. stüdyo albümü Faith; Kanye West, Pusha T, Rick Ross, The-Dream, 42 Dugg, 21 Savage, Beam, Takeoff, Lil Tjay, Swae Lee, Future, Chris Brown, Dua Lipa, Kid Cudi, Quavo, Kodak Black gibi düetlerle yayınlandı.

Dansı

Pop Smoke dediğiniz zaman, onunla özdeşleşen dansını da belirtmeden yapamazsınız. Pop Smoke’un meşhur ettiği dans hareketleri aslında Crip çetesi üyelerinin Crip Walk’una epey benziyor. Crip çetesi üyeleri bu dans hareketlerini genelde Blood çetesinden birilerini öldürdüklerinde yapıyorlardı ancak tabii ki Pop Smoke için yalnızca eğlence amaçlı yapılan hareketler bunlar. Özellikle TikTok’un da etkisiyle bütün dünyaya yayılan dans, drill müziği icra eden birçok sanatçı tarafından da kullanıldı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Türkçe Rap & Beach Club ortaklığı: Neden bu kadar arttı? Gösterilen tepkiler biraz abartılı mı?

Sonraki İçerik

Kanye West'in yeni albümü DONDA ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

İlgili İçerikler