LOGIC’in TWITCH yayıncısı olmasına fenomenler tepki gösterse haklı mı olurlar?

Biraz sonra okuyacağınız yazı, tamamen subjektif olacak. Kişisel görüşlerimi, sizinle bir sohbet içindeymişiz gibi yazacağım.

Bilmeyenler için öncelikle şu bilgiyi vermemde fayda var: Logic, birkaç hafta önce son albümü olan No Pressure’ı çıkarttı ve rap’i bıraktı. Müzik kariyerini noktalayan Logic, Twitch ile bir anlaşma imzaladı ve bundan sonra bir Twitch yayıncısı olarak hayatına devam edecek.

Peki buna mesleği Twitch yayıncılığı olan insanlar veya herhangi bir sosyal medya platformunda “fenomen” olan insanlar sinirlenip tepki gösterebilir mi? Gösterse haklılık payları var mıdır?

Belki de bazılarınız ne demek istediğimi anlamadı. Şöyle bir karşılaştırmayla bunu söylüyorum: Hani “hiphophead” olarak tanımlanan arkadaşlar başta olmak üzere birçok rap dinleyicisi fenomenlerin rap yapmasına karşı çıkıyor ve tepki gösteriyor ya, Logic’te de aslında birebir aynısının tersi var şu anda.

Fenomenler rap yapınca, kimisi “Eskiden her rapçi bu işi başka bir meslekle birlikte yapıyordu” diyor ve normal karşılıyor. Bir kısım insan da bunun başka bir meslek yapmakla ilgisi olmadığını; onların zaten sosyal medyada bir kitlesi olduğundan, çok kötü rap yapsa dahi o kitleyi şarkısına rahatlıkla çekebilip milyonlar dinlendiği için “gerçek” rapçilerin hakkını yediğini söylüyor ve fenomenlerin rap yapmaması gerektiğini düşünüyor.

Şimdi de aşağı yukarı 10 yıldır rap yapan Logic, Twitch’ten yayın yapacak. Logic, Twitch’te onu izleyen kitleyi nereden sağladı? Rap’ten. O zaman, senelerdir bu işle uğraşan ve belki de Logic’in şu anki izlenmesi kadar izlenen bir Twitch yayıncısı ne demeli bu konuda? Ya da Twitch ve yayıncılık alanlarına gönülden bağlı izleyiciler Logic’in yayıncı olmasına ne tepki göstermeli? Özellikle de fenomenlerin rap yapmasına karşı olan arkadaşların bu konuya nasıl baktığını, empati yapıp yapmadığını merak ediyorum.

Bana sorarsanız, kimse kimseye karışmamalı. Bir işi kim iyi yapıyor, kim kötü yapıyor ona bakılmalı yalnızca. Mesela Logic, çok baştan savma, özensiz yayınlar yapıp da binlerce insan tarafından izlenirse tepki gösterilmeli. Ya da Enes Batur gibi insanlar, birine saçma sapan söz yazdırıp sırf popüler diye rap icra etmeye çalışırsa buna tepki gösterilmeli. Ben böyle bakıyorum olaya. Ama özen gösteren, rap’i gerçekten dinleyen ve üstesinden de gelen bir fenomen rap yaptığında, ben sırf fenomen diye onunla ilgili kötü düşünmem açıkçası.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Gerçekten merak ediyorum fikirlerinizi, yorum atarsanız sevinirim.

Total
0
Shares
2 Yorum
  1. Bu gönderilere beğenme özelliği falan gelse üye olup beğensek artık. Mesela şu gönderiye bak al altın mürekkeple yaz evine as. Cidden güzel içerikler!

    Ayrıca sanırım Logic’in müziği bırakma sebebi artık sosyal medyada paranoyak olmasıydı. Yazdığı, çizdiği her şeye linç ve kaos seven bi kitle gelip aşağılıyordu. Aslında bu tüm bu fenomenlerin başına gelen bir şey ama tabii ki her linç yiyen bırakmıyor. Yine de o iğrenç kitleye demir gibi bir tepki oldu bu bırakma kararı bence. Sosyal medyadan yapılan zorbalık gerçek hayattakine oranla daha fazla ve çok kırıcı. Fenomen, zengin olsa bile onlarında bir kalbi var. İnsanlar empatiden yoksunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EZHEL, protest sözler içeren bir video yayınladı ve ülke gündemine oturdu!

Sonraki İçerik

WYOMING SESSIONS #1: Ne Eksik? (NASIR)

İlgili İçerikler