FLOW nedir? RAP müzikte FLOW ne anlama geliyor?

Flow‘un Türkçe karşılığı “Akış” aslında. Beat‘in üzerine yazılan sözlerin, hece ve kafiyelerle uyumuna denir. Aslında her şarkıda bir flow mutlaka var. Kafiyenin hiç olmadığı, beat’e uyumsuz liriklerin yer aldığı şarkılarda da bir flow oluyor. Yani o şarkı veya MC için “Flow’u yok” demek yerine “Flow’u kötü/kalitesiz” demek doğru olan.

Flow, bir nevi bir imza olarak da anılabilir ancak artık özgün flow’lar bulmak kolay değil haliyle. Tabii ki birçok flow özgündür ancak ucundan kıyısından da olsa başka flow’lardan esintiler hissetmek olasıdır. Dünya çapında bugüne kadar üretilmiş milyon tane şarkı olduğunu düşünürsek özellikle.

Bazı MC’lerin ise kendine has flow’ları vardır. Bazısı her şarkısında kendine has flow’unu kullanırken, bazısı da her şarkıda farklı flow’lar oluşturmaya çalışır. Aslında iyi olan ve dinleyiciden takdir gören de sürekli farklı flow kullanmak, öbür türlüsü MC’yi sıradan ve sıkıcı hale getirebiliyor. Dediğimiz gibi benzerlikler olması çok normal ama başka bir MC’nin flow’unu baştan aşağı kopyalamak da hırsızlıktır. Çünkü aslında ses tonunuz iyi olabilir, iyi söz yazıyor olabilirsiniz ama bunları beat’e uydurabildiğiniz flow ile yapmak en zoru belki de. MC’lerin, iyi flow’lar oluşturma konusunda gelişmeleri gerekiyor.

Yeni çıkan MC’lere bu konuda biraz müsamaha gösterilmesi gerekiyor çünkü çoğu başta beğendikleri MC’nin flow’una yakın bir flow kullanmaları çok normal. Zaman geçtikçe kendi flow’larını oturtmaları önemli olan.

Bazen şarkıların yorumlarında “Beat’in üzerinde yağ gibi kaymışsın resmen!” gibi söylemlere rastlıyorsunuzdur. Hah, o işte tam olarak iyi flow’dan kaynaklanıyor. Öyle flow’lar oluyor ki, zorlama olarak eklenmiş tek kelime bile hissetmiyor insan.

Bütün şarkı aynı flow ile ilerleyecek diye bir kaide yok. Hatta o şekilde olması büyük bir tekdüzelik yaratır. Söz yazarken beat ve sözler, MC’yi bir nevi yönlendirir ve flow bu şekilde sürekli farklı noktalara evrilir.

Bir MC’nin, hikayesini anlatırken aynı zamanda kafiye ile o sözleri yazması ve bunu bir flow’a oturtması gerçekten zor. Rap’in bir matematiği var. Herkesin yapabileceği bir şey değil o yüzden. Düzgün bir flow olmayınca, ne kadar anlamlı söz yazılırsa yazılsın pek anlamı kalmıyor. Rap yapmayı çok basit sanan insanların ağzına laf vermek oluyor. Çünkü artık bıkmış olduğumuz “Müziğin üzerine hızlı hızlı konuşuyor işte” söylemini bir nebze doğru çıkartmış oluyorlar.

Tabii teknik anlamda anlatmaya çalışsak belgeseli bile yapılır flow’un, flow türlerinin. Ancak biz size burada basit haliyle açıklamaya çalıştık. Umarız başarılı olmuşuzdur.


“Beat Nedir?” içeriğimize buraya, “Acapella Nedir?” içeriğimize buraya, Hip-Hop/Rap farkını anlattığımız içeriğe buraya, Normal Rap ile Trap farkını anlattığımız içeriğe ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DISS nedir? RAP müzikte DISS ATMAK ne anlama geliyor?

Sonraki İçerik

ASPOVA, yeni albümünün bomba gibi featler içeren tracklistini yayınladı!

İlgili İçerikler