SAVAGE MODE II Deluxe, chopped & screwed şekilde geliyor! Peki chopped & screwed nedir?

Metro Boomin, 21 Savage ile ortak albümleri olan SAVAGE MODE II‘nin Deluxe versiyonunun yakında yayınlanacağını duyurdu. Ancak bu, normal bir Deluxe olmayacak.

Şöyle ki, Metro Boomin Deluxe versiyonun chopped & screwed olacağını söyleyerek klasik hip-hop severlere ve OG’lere selamını iletti. Peki ne demek bu chopped & screwed? Gelin şimdi onu konuşalım!

Bu teknik, 90’lı yılların başında bir DJ’in elinden çıkıyor ilk olarak. Bu DJ, tekniğe ismini de veren DJ Screw‘dan başkası değil.

En basit şekilde, bir şarkıyı yavaşlatıp belirli yerlerini tekrar ederek daha farklı bir hâle getirmek olarak özetlenebilir. Birazdan örneklerini de koyunca daha iyi anlayacak diye düşünüyorum bilmeyenler.

Chopped & screwed denildiği zaman lean yani purple drank’e de değinmemek olmaz. Bu tekniğin geliştiği dönemde DJ Screw’un memleketi Houston’da lean kullanımı inanılmaz şekilde artmış. Çoğu insan bunu dönemin popüler ve rahatlatıcı müziği chopped & screwed’a bağlamış elbette. Her ne kadar DJ Screw bu iddiaları sert şekilde reddedip kendi müziğini savunsa da hâlâ bu inanış devam ediyor. İroniktir ki, DJ Screw’un da ölümü aşırı dozda kodein kullanımından olmuştur.

DJ Screw’un ölümünden sonra (2000) mirası chopped & screwed tabii ki hayat bulmaya devam etti. Özellikle Three 6 Mafia grubu bu tekniğin serüvenine devam etmesinde büyük rol oynayan etmenlerden biridir.

Şimdi dilerseniz birkaç popüler hip-hop şarkısının chopped & screwed versiyonunu sizlerle baş başa bırakayım.

 

Metro Boomin’in SAVAGE MODE II Deluxe ile alakalı yaptığı paylaşım ise şu şekilde:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Chopped up not slopped up tonight paying homage to the OGs and classic hip hop. That deluxe shit burnt out #RIPDJSCREW ??

Young Metro 3 Times (@metroboomin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RAP ile ROCK'ı müthiş biçimde harmanlayan FREDD ile tanışın!

Sonraki İçerik

TY DOLLA $IGN'ın yeni albümü FEATURINGS TY DOLLA $IGN'ın tracklist'i belli oldu: İNANILMAZ!

İlgili İçerikler
Daha Fazla Oku

Acapella Nedir?

Rap şarkısının arka planda herhangi bir beat kullanmadan, müziksiz olarak söylenmesine acapella denir. Konserlerde uygulanan bu metot, genellikle…