ŞEHİNŞAH’ın yeni şarkısı The Face of Vision’da denediği PHONK RAP nedir?

© Vehbi Kılıç

Şehinşah, doğum günü olan 27 Aralık’ta yeni albümü The Face of Vision‘ı duyurup albümden ilk şarkıyı 28 Aralık’ta yayınlayacağını söyledi.

Şeyho albümle aynı adı taşıyan şarkının phonk rap türünde olacağını söyledi. Phonk rap alt janrası bırakın ülkemizi, dünyada dahi çok bilinen bir tür olmayınca kolları sıvadık ve phonk’un ne olduğunu, nasıl yükseldiğini örnekleriyle anlattık.

 

NEDİR?

SpaceGhostPurpp

Phonk rap, doğrudan 90’lı yılların Memphis rap’inden ilham alınarak ortaya çıkmış bir alt janradır. Phonk’un temelini Memphis rap’inden alınan vokal sample’lar ile hazırlanan altyapılar oluşturur. Vokalden çok altyapılarıyla öne çıkan bir alt janra olarak ifade edilebilir. 2010’lu yılların başından itibaren kendine belirli bir yer bulmaya başlayan Phonk, özellikle SpaceGhostPurpp’ün ilk stüdyo albümü Phonk: Chronicles of SpaceGhostPurpp sonrası resmi bir alt tür oldu denebilir.

Phonk rap; genelde şeytana tapma, cinayet, çete olayları gibi sert konuları işler. Phonk’ı Amerika’da icra eden bazı isimler $uicideboy$, Freddie Dredd, Devilish Trio, Pouya iken türün bir de en az Amerika kadar popüler olduğu Rusya’yı da atlamamak lazım. Rusya’da yükselen phonk türüne çoğunlukla drift phonk deniyor ve standart phonk’tan yüksek bass ve daha çarpık bir sound ile ayrışıyor.

 

YÜKSELİŞİ

Freddie Dredd

2010’lu yılların başından itibaren undeground bir şekilde icra edilen Phonk, özellikle TikTok’taki içeriklere uygunluğu sayesinde TikTok kullanıcıları tarafından videolarda bolca kullanılmaya başlandı ve 2017 yılından sonra biraz olsun daha büyük kitleler tarafından da benimsendi. Dinleme sayılarına bakıldığı zaman özellikle $uicideboy$ ve Freddie Dredd’in bu türde öne çıkan isimler olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

SKANK MANE’İN GÖZÜNDEN PHONK RAP

SKANK MANE

Fransa’nın yetenekli phonk prodüktörlerinden SKANK MANE, “wecb” ile yaptığı röportajda janrayla tanışmasını ve gelecek planlarını şöyle açıklıyor:

“İlk başta Memphis rap’ini keşfettim. 13 yaşımdayken sürekli kaykay sürüyor ve kaykay videoları izliyordum. Bu videoların birinde DJ Paul ve Juicy J’in Smoke A Sack isimli şarkısına rastladım. Şarkı beni direkt içine çekti. Daha sonra Soudiere, DJ Smokey, Mythic, Aseri gibi prodüktörleri keşfettim ve onların da benim sevdiğim sample’larla uğraştıklarını fark ettim. Şimdiyse phonk’ı biraz değiştirmeyi düşünüyorum. Eskiden phonk müzik yaparkenki hissettiklerimi hissetmiyorum. Bir süredir daha çok funk/disco/hip-hop üzerine kurulu bir proje yapıyorum. Yavaş yavaş phonk’tan diğer janralara geçiş yapmayı düşünüyorum. Tabii ki her zaman phonk’ı seveceğim ve diğer müziklere phonk’tan bir şeyler katacağım.”

 

Şehinşah, yeni şarkısı The Face of Vision’ın phonk türünde olduğunu şu tweet’le duyurdu.

 

Şehinşah’ın şarkısını yorumlamam gerekirse; ilk birkaç dinlemede alışılacak bir janra değil zaten phonk, ama phonk bir şarkıdan beklentilerimi alabildim mi emin değilim. Bir vokal sample’ı bekliyordum en azından. Mesela nakaratta Boe B’nin Anaları Ağlatan şarkısındaki sözleri kullanılmış ama keşke Boe B’nin vokalinden sample alınsaydı. Nakarat bu sözler ve Şehinşah’ın gaz okumasıyla güzel olmuş ama verse’leri çok da tuttuğumu söyleyemem. Çok uzun bir şarkı değil zaten, albüme giriş yapılması açısıyla hazırlanmış gibi. Umarım albümün zayıf şarkılarından biridir.

 

Son olarak da phonk rap olarak gösterilebilecek birkaç şarkı örneğiyle içeriği bitiyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ŞEHİNŞAH'tan yeni albüm müjdesi: THE FACE OF VISION

Sonraki İçerik

Gunna'dan DRIP SEASON 4 geliyor: Bildiğimiz her şeyi derledik!

İlgili İçerikler