MUMBLE RAP nedir, ne anlama gelir ve kimler bu tanım içerisine girer?

Resmi olarak ilk kez 2014 yılında rap müzik yazarı Michael Hughes tarafından kullanılsa da, ilk mumble rap şarkısı Future’ın 2011 yılındaki Tony Montana şarkısı bu alanda genelde ilk örnek kabul edilir.

Ülkemizde tamamen yanlış biliniyor ancak bu alt janranın geldiği ülke Amerika’da da çıktığı yıldan beri tartışılan bir olay. Genelde akla Future, Young Thug isimler gelse de Migos’un bile mumle rap’i eleştirdiği olmuştur mesela.

Mumble rap’e giriş yapmadan önce “mumble” kelimesi tam olarak ne anlama geliyor, onu irdelemek lazım. Oxford Sözlüğü’nde tam olarak şöyle yazıyor: “Say something indistinctly and quietly, making it difficult for others to hear.” bu da şu anlama geliyor: Bir şeyi sessizce ve belirsiz şekilde söylemek, başkalarının anlamasını zorlaştırmak. İngilizce’de günlük hayatta da kullanılan bir kelime yani mumble veya mumbling. Kelimeleri ağzında geveleyerek söyleyen biri için kullanılıyor.

Rap müzikte de kelimeleri ağzında geveleyerek okuyan kişilere böyle bir etiket yapıştırıldı hâliyle. Dediğim gibi Amerika’da da bazen trap ve mumble kavramları karışabiliyor.

Her ne kadar mumble rap’te genellikle konular uyuşturucu, kıyafetler, mücevherler ve kadınlar olsa da normalde mumble rap içerikle alakalı değil, okuma stiliyle alakalıdır. Amerika’da da bizde de çok karıştılan bir olay bu.

21 Savage bile bazı kaynaklarda mumble rapçi olarak anılsa da bana kalırsa bu doğru değil. Zaten kendisi de bu durumu kesinlikle kabul etmiyor. Rolling Stone’a verdiği röportajda ona mumble rap yapması hakkında gelen eleştirilere şu şekilde cevap veriyor: “Mumble rap yapıyor dedikleri kişilerin herhangi bir şekilde geveleyerek okuduğunu düşünmüyorum. Onlar benim konuştuğum ağzı ve aksanımı anlayamıyor. Onlar bu durumu kategorize etmeyi bilmiyor, çünkü bu sanat. Sadece bizi indirmeye çalışıyorlar.”

21 Savage hakkında durum böyle. Future, Young Thug, Lil Yachty, Lil Uzi Vert, Kodak Black gibi isimlerin ise özellikle bazı şarkılarında mumble rap’e sıkça başvurduğu bir gerçek.

Dediğim gibi mumble rap’i Amerika’da da trap ile bir tutan bir kesim de yok değil. Mesela Travis Scott’ın çoğu şarkısını mumble etiketi altında görebilirsiniz. Ancak benim de katıldığım bir diğer kesim sadece geveleyerek okuyan isimlerin mumble rap yaptığını savunuyor.

Birkaç başarılı mumble rap ve eleştirisine örnek verdikten sonra Türkiye’deki duruma bakalım dilerseniz.

 

Lil Uzi Vert – XO Tour Llif3

 

Young Thug (feat. Future) – Relationship

 

Yazının ortalarında bahsettiğim Migos’un mumble rap dokundurması Narcos şarkılarında bulunuyor.

“This real rap, no mumble!”

 

ASAP Rocky ve Tyler, The Creator’ın Potato Salad isimli şarkılarında ise şöyle bir eleştiri bulunuyor. Bunu yazarak anlatmak zor çünkü Rocky, vurgusuyla belli ediyor mumble rap’i sevmediğini.

“All the super seniors mumblin’ and ramblin’
Mumblin and rappin’, mumble rapping?
I find it hard to find actual talent”

 

Türkiye’de Mumble rap

Dünya genelinde de henüz 10 yıl gibi kısa bir geçmişe sahip olan bu alt janra, ülkemizde henüz emeklilik adımlarına bile ulaşmış bile değil. RedKeys Music dışında da mumble rap yapan bir isim bulunmuyor. Tabii ki underground olarak, SoundCloud’a yükleyen isimler vardır ancak göz önündekiler arasında RedKeys dışında bulunmuyor. Instagram yorumları, forumlar vs gibi yerlere baktığım zaman Türkiye’de bu işin çok yanlış anlaşıldığını görüyorum. Rap müzik yapan isimler arasında bile yanlış biliniyor gibi görünüyor.

 

Türkiye’den -daha doğrusu RedKeys’ten- 2 mumble rap örneği vererek devam edelim.

Lil Zey’in bu şarkısını örnek vermişken bir tam da konumuzla alakalı bir not düşmek istiyorum. Lil Zey’in Zor isimli teklisi, şarkı sözü sitesi Genius’ta dünyada 160. sıralara kadar yükseldi. Ondan daha fazla dinlenen rapçilerin değil de Lil Zey’in böyle bir başarıya ulaşmasının nedeni ise sözlerin dinlerken tam olarak anlaşılamaması.

 

Son olarak Şam’ın Ailem İçin şarkısından örnek vererek bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum.

Şam’ın bu şarkısı için ve hâliyle de genel olarak bir mumble rap eleştirisi altında olduğunu görüyorum bazen ve kahroluyorum. Bu şarkı özelinde farklılık yapmak adına tercih ettiği aşikar. Zaten 2-3 şarkıda yapan birine de bu yaftayı yapıştırmak oldukça yanlış.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DRAKE ile YUNG BLEU nasıl tanıştı ve ikili, şarkı için nasıl bir araya geldi?

Sonraki İçerik

RAP ile ROCK'ı müthiş biçimde harmanlayan FREDD ile tanışın!

İlgili İçerikler
Daha Fazla Oku

Beat Nedir?

Beat, rap şarkılarında arka planda çalan ritmik müzikal altyapıya denir. Beat, şarkının temposunu belirleyen etmendir. Şarkının duygusunu hissetmemiz…