Tarihi, çıkışı, yükselişi ve tüm detaylarıyla DRILL MÜZİK nedir?

Dinlenme sayıları, sanatçıların eğilimi, insanların giyim tarzı, altyapıların gidişatı gibi elementlere bakınca hip hop’ın şu anda trap’ten sonraki en etkili alt janrası olarak drill’i göstersek çok da yanlış yapıyor olmayız diye düşünüyorum. Drill için trap’e kıyasla daha yavaş beat’lerin hakim olduğu, daha karanlık ve şiddet eğilimli konuları içeren bir alt janra diyebiliriz.

Özellikle Pop Smoke’un başardıkları ve erken gelen ölümü sonrası iyiden iyiye mainstream’e oynamaya başlayan drill, ülkemizde de son 1-2 senedir epey popüler hale geldi. Artık drill’in kendi içinde bir tarihi bile oluştu. Drill nerede ve nasıl çıktı, nasıl özelliklere sahip gibi soru işaretleriniz varsa doğru adrestesiniz. Keyifli okumalar.

 

Drill’in başlangıcı

Chief Keef

Drill müziği hâlâ trap’in bir alt janrası olarak gösterenler de var, drill’in de artık bir alt janra olduğunu söyleyenler de. Hangisini kabul ediyorsunuz bilmiyorum ama şurası kesin ki, drill müzik Chicago’nun Dro City isimli mahallesinden çıkış yaptı. Dro City’de yaşayan bir rapçi olan Pac Man, 2010 yılında It’s a Drill isimli şarkısını yayınladı ve birçok kişinin kabul ettiği üzere bu şarkı drill müziğin başlangıcı oldu. Pac Man, bu şarkıda drill kelimesini ateş etme anlamında kullanmıştı. Chicago’nun en tehlikeli mahallelerinden biri olan Dro City’de yaşayan Pac Man, drill müziğin başlangıcını yapsa da 25 yaşında öldürülmüştü.

Pac Man’in açtığı kapıdan ilk girecek isim yine bir Chicago rapçisi olan Chief Keef olacaktı. Keef, 2012 yılında ilk stüdyo albümü Finally Rich’i yayınlamış ve Billboard 200’de 2. sıraya kadar çıkmıştı. Albümün içindeki Lil Reese düetli I Don’t Like isimli şarkı drill’in ilk hit şarkısı olarak kabul ediliyor. Chief Keef’in bu çıkışı ülkedeki diğer rapçilerin de dikkatini çekmişti. Kanye West’in G.O.O.D. Music’in toplama albümü Cruel Summer için I Don’t Like’ı remix’lemesi drill müzik için bir devrim noktasıydı. Chief Keef’in başarısından etkilenen Fredo Santana, Lil Reese, G Herbo gibi rapçilerin de benzer tarzda müzik yapmasıyla drill müzik Chicago’da kendine sağlam bir yer edinmişti. Sırada drill’in denizaşırı ülkelere gitmesi vardı.

 

UK Drill

67 grubu

İngiltere’de, Londra’nın güneyinde yer alan Brixton bölgesi genellikle yüksek suç oranları ile bilinir, aynı Chicago gibi. 2012 yılında Chicago’da yeni yeni oluşmaya başlayan drill müzikten etkilenen 150 isimli grup, kendi aksanları ile UK Drill’in temellerini atmıştı. Her ne kadar bazı kaynaklarda 150 isimli grubun ilk UK Drill icra eden grup olduğu yazsa da aslında 67 isimli grup, drill müziği Chicago’dan alıp İngiltere’ye adapte eden oluşumdur.

UK Drill, her ne kadar Chicago’dan etkilenip doğsa da bulunduğu konumdan dolayı İngiltere’de icra edilen grimes ve garage türlerinden de epeyce etkilenir. Bazı sanatçılar bu görüşe pek katılmasa da UK Drill için “Yeni Grimes” tabiri dahi kullanılabiliyor.

 

Brooklyn Drill

Chicago’dan İngiltere’ye gelen drill’in yeni adresi tekrardan Amerika olacaktı. 2014 yılında Bobby Shmurda’nın yayınladığı Hot Ni**a şarkısıyla başladığı söylenen Brooklyn Drill’in asıl çıkışı 22Gz’nin 2016 yılındaki şarkısı Suburban ve Sheff G’nin 2017 yılındaki şarkısı No Suburban ile olmuştu. 2 şarkının da altyapısında UK Drill prodüktörü AXL Beats vardı. Zaten Brooklyn Drill’in çıkıp yükselmesindeki en büyük figürler AXL Beats ve 808Melo olarak gösteriliyor.

AXL Beats, drill’i UK’den alıp Brooklyn’e getirince iyiden iyiye ünlenmiş ve daha sonra Drake, Travis Scott gibi isimlerle çalışmıştı. 808Melo ise Pop Smoke’un Dior, Welcome To The Party, Shake The Room gibi birçok sevilen şarkısının prodüktörüdür.

Pop Smoke, kısa kariyerinde sağladığı başarılar ile adını tüm dünyaya duyurdu ve belki de Brooklyn Drill’in bugün ayrı bir başlığa sahip olmasını sağladı. Pop Smoke’un 2020’de hayatını kaybetmesiyle Brooklyn Drill; Fivio Foreign, Sleepy Hallow, 22Gz, Sheff G, Sosa Geek gibi sanatçılarla yaşamaya devam ediyor. Brooklyn dışında da drill, bir süre daha New York genelinde büyümeye devam edecek gözüküyor. Staten Island çıkışlı CJ, Whoopty isimli hit şarkısı ile bunun ilk sağlam adımlarını attı. Bunun dışında The Bronx doğumlu Lil Tjay de yer yer drill denemelerine imza atıyor.

 

Drill sound’u nasıl olur?

Ülkemizde drill sound’u doğru icra ettiğine inandığımız prodüktörlerden olan Down.’a “Drill bir beat’i diğer beat’lerden ayıran en önemli özellik nedir?” diye sorduk ve o da şöyle cevapladı: “Drill beat’leri diğer tarzlardan ayıran şeylerden en önemlisi hihat ve bassline dizilimi bana göre. Drill beat’lerdeki dizilimlerde genel olarak trap’teki gibi tekdüze değil, daha aksak ritimler tercih ediliyor. Hatta bazılarında afro esintileri de görmek mümkün. Drill beat’leri diğer beat’lerden ayıran diğer bir özellik de bana göre birden fazla 808 çeşidinin tek beat’te kullanılıyor olması. 808’ler haricinde grime bass dediğimiz bir bass çeşidi de çoğunlukta. Son zamanlarda ise mono 808 yerine stereo ve daha geniş bass’lar tercih edilmeye başlandı.”

 

Tartışmalar

Drill müzik Amerika’nın dinamikleri gereği inanılmaz bir tartışma konusu olmuyor ama İngiltere gibi tutucu ve kurallarda sıkı sayılabilecek bir ülkede çıktığı günden bu yana tartışmalara neden oluyor. Müzik, Londra’da yükselen suç oranının nedenlerinden biri olarak görülüyor. Örnek vermek gerekirse; M-Trap isimli bir UK Drill sanatçısı, 17 yaşındayken yazdığı bir şarkısında “bıçaklı saldırı” ile alakalı sözler yazmış ve daha sonra da 15 yaşında bir çocuğun bıçaklanarak öldüğü olayın içinde yer almıştı. M-Trap bu saldırı sonrası müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

2018 yılında Londra Polis Teşkilatı Amiri Cressida Dick, Londra’daki suç artışını drill müziğe bağladı ve YouTube’un şiddet içeren şarkıları kaldırmasını istedi. YouTube, 100’den fazla UK Drill şarkısının platformdan kaldırıldığını duyurdu. Batı Londra grubu 1011’e şiddet içeren sözlerine son vermeleri ve bundan itibaren şarkı veya müzik video yayınlayacakken polisi haberdar etmeleri söylendi.

 

UK Drill’in zirveye çıkışı

Tion Wayne & Russ Millions

Unknown T’nin 2018 yılında yayınlanan Homerton B isimli şarkısı The UK Singles Chart’a alındı ve bunu başaran ilk drill türünde şarkı oldu. Daha sonra 67 grubu iki farklı mixtape’i ile listelere girdi. Section Boyz’un Don’t Panic isimli mixtape’i de yine 36. sıraya kadar yükselmişti.

Drill, İngiltere’de yer altından mainstream’e yaklaştıkça hem kendi içinden farklı teknikler çıkarmaya başladı hem de dinleyenler nezdinde daha güvenilir bir duruma geldi. Drill müziğin İngiltere’deki zirvesine ise Tion Wayne ve Russ Millions, Body isimli şarkılarıyla çıktı. 2021 yılında yayınlanan şarkı, UK Singles Chart’ta 1. sıraya yükseldi ve bunu başarabilen ilk şarkı oldu.

 

Türkiye’de drill

© Ces XC

Drill, Avrupa’nın diğer ülkelerinde popüler olduktan sonra son birkaç yıldır Türkiye’de de kendisine göz ardı edilemeyecek bir kitle edindi. Birçok sanatçının şarkılarında drill esintilerini rastlamak mümkünken Lvbel C5, Batuflex, cakal, Organize gibi isimler bu türü ülkemizde yaymış gibi görünüyor. Türkiye’de icra edilen drill hakkında en büyük tartışmalar ise şarkıların orijinal olmadığı ile şarkılarda geçen sözlerin rapçilerin yaşadığı hayattan kopuk olması.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ŞEHİRLER ve RAPÇİLER: New York (feat. Guerrilla Republik)

Sonraki İçerik

Ceza, Tepki, Aspova ve Server Uraz: GAİN AÇIK MİKROFON başlıyor!

İlgili İçerikler