AYAZ ile RÖPORTAJ! “15 senedir bu işin içinde varım.”

© Ces XC

İlk kaydını 2008 yılında alan Ayaz, aslında uzun süredir rap müziğin içinde. Ancak belirli problemler nedeniyle bir türlü istediği çıkışı yapamamıştı. Geçtiğimiz hafta çıkardığı EPIZOD isimli albüm, belki de bu çıkış olabilir.

DJ Sivo, Capital Bra, Mavi, Allame, Halodayı, Aishe, Canbay & Wolker, Lil Murda, Aksan ve Heijan‘ın yer aldığı albüm sonrası, Ayaz ile Capital Bra’nın şirketi Bra Musik’e katılmasını, Motive’nin “KADERİMDEN” isimli parçadan çıkmak zorunda kalışını, bu kadar ismi nasıl bir araya getirdiğini, EPIZOD albümü sonrasındaki planlarını ve fazlasını konuştuk.

Rapertuar: Albümün hazırlık süreci nasıl geçti?

Ayaz: Yorucu bir süreçti. Albümü aslında geçen sene bitirmiştim. Hatta içinden 5 track single verdik. Ama bir şeyleri güncellemek istiyordum. 10 şarkıyı bu yaz 0’dan kaydettim. Hatta 5 yeni track’le deluxe versiyonunu vereceğiz. EPIZOD aslında 20 şarkıdan oluşuyor.

“Capi’yle anlaştık ve ben artık Bra Musik bünyesindeyim.”

EPIZOD’un kelime anlamı nedir? Albüme neden bu adı verdin?

EPIZOD, normalden farklı ruh hali diye açıklanabilir. Psikolojik bir rahatsızlıktır. Bir şeye haddinden fazla sevinme veya üzülmeye sebep olan bir manik depresyon. Albüme bu adı verme sebebim muzdarip olmam ve her şarkıda farklı bir ruh halini normalden farklı anlatıyor olmam. Bu albüme konsept bir albüm diyemem ama her şarkı, liriklerinde EPIZOD’dan bir parça taşıyor diyebilirim.

Albüme baktığımız zaman üst düzey bir konuk listesi görüyoruz. Bu isimleri bir albümde nasıl topladın?

Bana eşlik eden herkes benim zaten dostlarım. Kariyerim boyunca sadece arkadaşlarımla müzik yaptım. Çoğu uzun zaman önce ‘bunu beraber yapsak güzel olur’ deyip yaptığımız parçalar. Mavi’yle şarkı üretmek çok keyifliydi keza Canbay & Wolker da öyle. Allame ile zaten 4 yıldır yapacaktık, anca denk düşebildik. Aishe bence alışılmışın dışında bir kadın müzisyen. Ama benim en yüksek duyguyla kaydettiğim track Halo ile olan DIYE diyebilirim. Duyguyu tam geçirdiğimizi düşünüyorum. Sadece Capital’le olan şarkı, diğerlerinden ayrı bir süreçti. KADERIMDEN’i biz geçen sene Motive’yle yaptık. Albüm sürecim uzayınca araya şirketsel problemler girdi ve Motive şarkıdan çekilmek durumunda kaldı. Açıkçası severek yaptığımız için ben şarkının yok olmasını istemedim. Sonra Capi’yle tanıştık, ona albümü dinlettim. Capi ilk KADERIMDEN’e okumak istedi. Ben de onur duydum. Ayrıca Capi’yle anlaştık ve ben artık Bra Musik bünyesindeyim. Yurt dışı projelerim, Capi’nin label’ından Almanya’dan yayınlanacak. Türkiye’deki sürecim mevcut anlaşmam üzerinden devam edecek şekilde. 1 gecede 3 şarkı kaydettik Capi’yle. Çok keyifliydi.

EPIZOD hakkında Rapertuar’ın yorumu

“Ayaz, kendi tabiriyle “bir başlangıç” olarak gördüğü EPIZOD isimli albümünü güzel bir şekilde planlayıp yayınlamış, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Albümdeki prodüktör kadrosu ve konuk sanatçılara baktığımız zaman, hepsi kendi alanında başarılı sanatçılar. Farklı birçok prodüktöre rağmen sound bütünlüğü konusunda sapmalara rastlamıyoruz. Ayaz, piyasaya geri döndüğü EPIZOD’u bir temel olarak alıp bunun üzerine rahatlıkla başarılı bir kariyer inşa edebilir.”

 

Albüm yayınlandığından beri nasıl geri dönüşler aldın? Beklentin neydi, karşılandı mı?

Genel olarak insanların beğendiği bir albüm oldu şu ana kadar. İleride ne olur bilemem. Benim beklentim sadece dinleyen insanların ne hissettiğimi, ne yapmaya çalıştığımı anlaması. Bunun başarılı olup olmadığını anlamak için henüz erken. Zamanla anlaşılacak bir albüm olduğunu düşünüyorum.

“Albümün içinden 4 klip daha, 5 yeni şarkı eklenmiş deluxe versiyonunu, albümden sonra şu an açıklayamayacağım global düetler ve bolca single gelecek.”

Piyasada yer aldığın uzun yıllara oranla az sayıda release verdin. Bunun nedeni ne?

Ben 3 kere kariyerimi sildim. İlk demo kaydım 2008. 15 senedir bu işin içinde varım. 2015-2019 arası PMC, Batarya gibi köklü gruplarda rap yaptım. Ama bir şekilde yollar hep ayrıldı ve ayrılıklardan ben hasarlı çıktım. Çünkü bizim dönemimiz asla profesyonel değil, tamamen duygusaldı. Her seferinde kendimi toparlamam birkaç yıl sürdü. 80’den fazla şarkı silmişimdir bugüne kadar. Kimi başka insanlar, kimi benim yüzünden. Şimdi dönüp baktığımda güzel tecrübelerdi ve iyi ki böyle olmuş diyorum. Açıkçası her şeyi kendim yapabileceğim imkanlara da 3 senedir sahibim. Sahip olduğumdan beri sürekli üretiyorum zaten. Allah sağlık verdiği sürece artık asla durmak gibi bir niyetim yok ne olursa olsun.

Bundan sonrasında Ayaz’dan neler duyacağız?

Bu albüm, ‘hadi bir albüm yapayım’ albümü değil. EPIZOD’u kariyerimin yapı taşı olarak kurguladım. Yıllar sonra dönüp baktığımda ‘ulan ne albüm yapmışız’ diyeceğim bir albüm olduğunu düşünüyorum. Bizim istediğimiz, kataloğumuzda başlangıç kabul edebileceğimiz ilk adımı atmaktı, bununla attık. Devamında önce albümün içinden 4 klip daha, 5 yeni şarkı eklenmiş deluxe versiyonunu, albümden sonra şu an açıklayamayacağım global düetler ve bolca single gelecek. Şimdiden sabırsızlanıyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

UZI'nin YOUNGSTA albümüne Avrupa'dan 2 konuk daha!

Sonraki İçerik

ATİ242: "Psikolojik olarak iyi bir süreçten geçmiyorum."

İlgili İçerikler