ŞAM’dan MOTİVE’ye diss geldi: S2M UP

© Elif Gönen

Son yıllarda Şehinşah ve Ceza‘ya attığı diss’lerle, diss konusunda farklı bir üne sahip olan Şam, geçtiğimiz hafta X hesabı üzerinden gönderme yaptığı Motive‘ye yazdığı bir diss parçası çıkardı. S2M UP isimli bu diss parçasının içeriği ve arka planına girmeden önce olayların başlangıcına gidelim.

Haziran ayının başına kadar sarabiliriz filmi. Motive, 5 Haziran’da İstanbul Havalimanı’nda Mr. Besk‘in Türk Hava Yolları‘yla ortak şekilde düzenlediği sergiye katılmış ve aynı etkinlikte Misha ile fotoğraf çekilmişti. Bu olay üzerine Misha’nın MOB dönemlerinde kamuoyuna yansıyan olayları akıllara gelmiş ve Motive, bu fotoğraftan dolayı eleştirilmişti.

Bu olaydan 1 gün sonraki gece, Jeff Redd’in SEVİMSİZ isimli albümü çıktı. Özellikle, albümdeki birçok şarkının başka şarkılara benzediği yönünde bolca eleştiri alan albüm, Motive’ye yöneltilen eleştirilerin dozajının artması için bir neden daha olmuştu aynı zamanda. Çünkü Jeff Redd ve Motive, aynı menajerle çalışıyorlar ve Motive de albümün lansmanı için Jeff Redd ile bir araya gelmiş ve bu fotoğrafı da Instagram hesabından paylaşmıştı.

Misha ve Jeff Redd olayları sonrası, Motive’ye gelen eleştiriler iyiden iyiye artmış ve UZI de Motive’yi takipten çıkarmıştı. Motive de elbette UZI’yi takipten çıktı ve zaten aralarının bir süredir soğuk olduğu bilinen ikili, resmen ayrı yollara devam etmişti.

Şam da Motive üzerindeki bu eleştiri bulutlarını değerlendirip X hesabı üzerinden şu şekilde bir metinle Moti’ye gönderme yapmıştı:

“Stilimi Tepki, ünümü UZI, en büyük hitimi JID verdi. Bilin bakalım ben kimim?”

Bu olaydan sonra belki Era7capone‘un göndermesini de içeriğe ekleyebiliriz. Era7, 7EDI isimli ilk stüdyo albümünde yer alan SKOR isimli parçasında “Sen dans et, benim hep gasp etmem gerekiyo’, oğlum.” şeklinde bir cümle sarf etti.

Ancak yine büyük darbeyi, son zamanlarda diss denince akla ilk gelen rapçilerden Şam vurdu. Şam, S2M UP isimli diss parçasında Motive’yle alakalı birçok ithamda bulundu ve bu ithamlarda bulunurken çalıştığı isimlerle diss olayını farklı bir noktaya getirdi.

Şam’ın “S2M UP” isimli bu diss’in adı, Şam’ın Şehinşah’a attığı “SIK EM UP” isimli ses getiren diss’inin Motive’nin lakabı olan “2M” ile birleştirilmiş halinden geliyor. Şam, diss’te Motive’nin Savana’yı birlikte kurup şu anda küs olduğu prodüktör Osmancello’yla birlikte yapmış olduğu No Limit isimli şarkının sample’ını ve Şam’ın idolü olarak gördüğü Cash Flow’un ikonik şarkılarından Mikrofon Biznezz’ın sample’ını içeriyor.

Diss parçasının prodüktör koltuğunda “akca” oturuyor. Şarkı kapağını ise Motive’nin uzun süre fotoğrafçılığını yapan ve Savana ekibinden kısa süre önce ayrılmış olan Ces XC’nin yapmış olması dikkat çeken bir detay. Son zamanlarda Savana üyelerinden Jefe’nin birçok projesinde çalışan Okan Çam, şarkının mix’ini yaparken mastering’de ise Million Dollar Snare imzası var.

Bakalım Motive’den bu iddialara, Şam’a, eski ekip arkadaşı Ces XC’ye ve Okan Çam’a cevap gelecek mi?

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ŞAM (@samiloymak)’in paylaştığı bir gönderi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Metro Boomin, çizgi roman serisine başlıyor: THE METROVERSE

Sonraki İçerik

KENDRICK LAMAR'dan görkemli konser: THE POP OUT

İlgili İçerikler