BERKAY DUMAN ile RÖPORTAJ! Kimdir, solo albüm hedefi var mı, kimlerle çalışmak istiyor?

Son dönemde inanılmaz şekilde aktif olan ve yaptığı işleri oldukça beğendiğimiz Berkay Duman ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Onunla en son yayınlanan işi Yakala‘dan bilgisayar oyunlarına olan düşkünlüğüne, çalışmak istediği isimlerden solo albüm planlarına kadar birçok farklı konuda konuştuk. Keyifli okumalar!

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Berkay Duman: Öncelikle herkese selam! Fena gitmiyor, hayatımdan memnunum. Bu corona olayları beni biraz darladı ama toparladım. Yaz bitmeden ufak bi’ tatile kaçarsam her şey 10/10 olucak 😀

 

Berkay Duman kimdir? Berkay Duman müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Berkay Duman, 11 Temmuz Marmaris doğumlu Antalyalı biri. 2010-2011 den beri DJ’lik yapıyor sahnelere çıkıyor.

Bunlardan uzakken oyun oynuyorum (Valorant, Apex, GTA V vs), bazen dizi izliyorum (Brooklyn 99, R&M, Lucifer vs), kedim var bi’ tane benim için çok değerli adı Pablo. Onunla takılıyorum ama genelde oyun oynuyorum. Çok oyun oynuyorum çünkü rahat hissettiğim bi’ platform ve kafanın dağılması şart.

“Duman on the track” şeklinde olan tag’ini kim seslendiriyor? Bir de ilk olarak nasıl çıktı ortaya, bir hikayesi varsa anlatabilir misin?

Tag’imi Kanadalı bi’ arkadaşım (Berco) seslendiriyor. Daha önce yine Kanada’da bi’ stüdyoda bana hediye olarak başka bi’ tag yaptırmıştı ama biz daha iyisini yaparız dedik ve 10-11 tane alternatiften 3 farklı tag’in birleşimi olarak bu tag (Duman On The Track) ortaya çıktı.

“DJ Artz demişken, bende herkesten farklı ve özel bi’ yeri var kendisinin.”

Son çıkan işinden devam edelim. Keişan ve Redo’nun seslendirdiği Yakala parçası çok başarılı olmuş bizce. Karantina EP’nin prodüksiyon kısmında tamamen sen yer alıyorsun yanılmıyorsak. Yakala parçasından ve projenin kalanından bahsedebilir misin biraz?

Yakala benim de sevdiğim bi’ iş, beat gerçekten hoşuma gidiyor; hype ve dolu dolu bi’ beat. Karantina EP’nin neredeyse hepsi bana ait, sadece bi’ şarkıda Burak abiyle [Redo] birlikte çalıştık, o da benim favori parçalarımdan birisi oldu zaten. Temmuz sonunda çıkmış olacak, içinde olması gereken her şeyin olduğu bi’ EP oldu bence. Herkesin eline sağlık.

Redo ve Berkay Duman

Özellikle son zamanlarda hiç olmadığı kadar üretiyorsun. Hatta bu konuda DJ Artz’ın da bir tweeti vardı. Bunu neye bağlıyorsun ve bu yoğunluktan mutlu musun?

Bunun sebebi zamanında bayağı üretmem; toprağa attığım tohumların fidanları gibi bunlar. Bir sürü MC ile çalıştık ama MC’lerin albüm klip vb. planları olduğu için her yaptığımız şey hemen o ay veya 1-2 ay içerisinde çıkmayabiliyor, hatta hala çıkmamış ve çıkmaması beni kahreden şarkılar var ama yapacak bir şey yok. Bu, uzun ve meşakatli bi süreç; ayrıca bu yoğunluk hoşuma gidiyor çünkü yaptığım şeylerin etkisi ve geri dönüşleri güzel oluyor. Bu da beni motive ediyor diyebiliriz. DJ Artz demişken, bende herkesten farklı ve özel bi’ yeri var kendisinin.

Ülkemizde beatmaker’ların değeri son birkaç yıldır anlaşılmaya başlandı maalesef. Bunda da trap soundların oyuna girmesinin büyük bir etkisi var bizce. Bu konuda düşüncelerin neler?

Aynı fikirdeyim ama en azından farkındalar artık 😀 Yeni bi sound geldi ve bu yeni sound’u yapacak, piyasaları takip eden, genç ve yetenekli prodüktörlere ihtiyaç oldu ve herkes kendini gösterdi. Birçok tarz ülkemizde artık profesyonel olarak yapılıyor ve bunların birçoğunun altyapısı ben ve benim gibi arkadaşlardan çıkıyor, bu çok güzel bir şey.

Henüz birlikte çalışmadığın ve çalışmak istediğin MC’ler var mı, varsa kimler?

Killa Hakan’la çalışmak istiyordum zaten, bu son Bang Bang nakaratı da beni baya etkiledi valla bi’ gün Hakan abiyle çalışmak üzere. Bir de A$AP Rocky var onu sonra şey yaparız 😀

“Rap haricinde zaten uzun süredir elektronik müzik prodüktörlüğü ve DJ’liği yapıyorum, Türkiye’de bu tarzda çok seçenek olmadığı için biraz yurt dışında oynamak güzel olacaktır.”

Prodüktör olarak idol aldığın isimler var mı? 

Murda Beatz ve Tay Keith. Bu ikisi sıkıntılı abilerimiz.

Ülkemizde İşin Mutfağı, Fuego gibi örnekleri bulunan prodüktör albümlerinin sayısı oldukça az. Senin böyle bir planın var mı yakın zamanda?  

Uzun süredir böyle bi’ planım var, şu an üzerindeyim albümün. İstediğim kıvama gelesiye kadar uğraşacağım. Acelem yok ve gerçekten güzel isimler olacak. Bu isimleri toparlamak kolay değil, biraz bekleyeceğiz ama değecek.

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var? 

Albümden sonra yurt dışı planım var. DJ’lik ve prodüksiyon anlamında kendimi daha da geliştirmek için bi’ süre Türkiye’de bulunmamayı planlıyorum. Rap haricinde zaten uzun süredir elektronik müzik prodüktörlüğü ve DJ’liği yapıyorum, Türkiye’de bu tarzda çok seçenek olmadığı için biraz yurt dışında oynamak güzel olacaktır.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz? 

DillanPonders – PLANET PONDERS

Pop Smoke – 44 BullDog

Haftbefehl & SHIRIN DAVID – Conan x Xenia

Denzel Curry & Kenny Beats – UNLOCKED [Albüm]

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Albümde  Xir, Hidra var. Anıl Piyancı’nın albümü için 10-12 parça çalıştık, Ceg’le baya bomba bir şey yaptık. Yakında çok şey var, bir de isim veremeyeceğim ama kendi albümümde baya büyük bi’ abimiz bizimle olacak.

Teşekkür ederim soruları cevaplamak keyifliydi, görüşmek üzere… 🙂

 

Rapertuar: Biz de Berkay Duman’a röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımıza tatmin edici cevaplar verdiği için çok teşekkür ediyoruz. Yeni projeler için sabırsızlanıyoruz!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ATIL, 2 yeni şarkıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor!

Sonraki İçerik

J. COLE'dan 2 yeni şarkı: THE FALL OFF albümü yolda!

İlgili İçerikler