KAYRA ile RÖPORTAJ! “Her an her şey olabilir, belki de hiçbir şey olmaz.”

Kayra, rap müzik yapmaya karar verdiği günden bu yana bu toprakların en kendine has MC’lerinden birisi. 2022 yılı onun için son yıllara kıyasla yoğun geçen bir yıl oldu. Görünüşe göre, Kayra’nın durmaya pek niyeti yok.

Kayra ile geride bıraktığımız yılı, Red Bull 64 Bars’ı, eskiye oranla solo çalışmayı ve fazlasını konuştuk.

Rapertuar: 1 albüm, Kamufle ve DP ile single’lar ve konuk olduğun işlerle beraber oldukça yoğun bir seneyi geride bıraktın. 2022’yi kendi açından nasıl değerlendirirsin?

2022 fena değildi, kendimce bir ritim yakaladım üretim bağlamında ama bunu yayınlanan çalışmalardan ziyade henüz yayınlanmayan işleri düşündüğüm zaman çok daha net görüyorum. 2022 yılı içerisinde ve sonraki yıllarda yayınlanacak birçok çalışmanın temeli 2022 yılında atıldı ve bu açıdan önemli bir yıldı.

2022 yılında başlayan ve Türkçe Rap müziğin önemli projelerinden biri olan Red Bull 64 Bars’ta sen de yer alıyorsun. Proje hakkında neler söylemek istersin?

Bu tip projeler her zaman olan şeyler değil. Organizasyonu ve sürdürebilirliği kolay meseleler değil. Red Bull yıllardır Türkiye’de hip-hop kültürüne bu minvalde çalışmalarla destek oluyor ve renk katıyor. Normal şartlarda denk gelip şarkı yapması zor gözüken isimler bu proje içerisinde şarkılarını yaptılar ve renkli ortaklıklar ortaya çıktı. lham verici, önümüzdeki yıllarda yapılması muhtemel projelere ışık tutabilecek önemli bir proje Red Bull 64 Bars.

“Her an her şey olabilir, belki de hiçbir şey olmaz.”

Da Poet prodüktörlüğünde hazırladığın şarkının yanı sıra Red Bull 64 Bars’ta sezon finalini de sen gerçekleştirdin. Pango’nun hazırlamış olduğu beat üzerinde bir performans sergiledin. Benzer projeler gündemde mi?

Pango’yla ben farklı dönemlerden farklı bakış açılarına sahip iki müzisyeniz, bu proje için yapacağımız şarkının projeye özel ve konsepte uygun olmasına özen gösterdik. 64 Bars konseptine benim genelde tercih ettiğim sound ve anlatım tekniği üzerinden değil, daha farklı bir şeyler deneyelim diyerek yaklaştık. Burada da bir yıldır ufak ufak kullanmaya başladığım Mori de Zappa çok uygundu. Çalıştığım prodüktörlerin iklimine uyum sağlamayı, onların yaklaşımına kendimden hatta kendimin de çok gözükmeyen hatlarından katkı sağlamayı seviyorum. Geçtiğimiz haftalarda Fonetik prodüktörlüğünde yayınladığımız Geçit Yok şarkısı da anlatmaya çalıştığım yaklaşımın çok net örneklerinden. Bu tip çalışmalar önümüzdeki yıl içerisinde yine olacaktır.

Kayra & Pango

“Hikaye anlatıcılığı” denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisin. Kayra’nın 2023 yılında anlatacağı ne gibi hikayeler var?

Gerçekten bu tip sorulara çok detaylı, uzun uzun cevaplar yazmak istiyorum ama kendimi frenlemek zorunda hissediyorum hep bir şekilde. Çok şey var yayınlanacak. Güzel ve beklenmedik düetler oldu, çok kayıt alındı ama beklenti yaratmayı sevmeyen tabiatım beni burada daha fazla detaya girmeden nokta koymaya zorluyor. Ben yine önceden birkaç kez söylediğimi tekrarlayayım. Her an her şey olabilir, belki de hiçbir şey olmaz.

Geçmişte belirli grup, oluşum ve ikililerin içinde yer aldın. Bir süredir ise solo ilerliyorsun. Nasıl bir çalışma senin için daha konforlu? Solo mu, bir grup içinde mi?

Ben hiçbir zaman solo çalışmadım aslında. Sadece Kayra adı altında yayınlanan albümler, şarkılar oldu. Her şeyi tek başıma yapabilecek teknik imkana, donanıma, bilgi ve birikime sahip olsaydım bile mutlaka birileriyle bir şey yapmak isterdim. Hip-hop üzerine konuşmayı, düşünmeyi, kafa yormayı seviyorum. 38 yaşındayım ve hâlâ konuşacak ortam oluştuğu zaman 15 yaşımdaykenki gibi hevesle, heyecanla konuşuyorum hip-hop üzerine. İşte müzik yaparken de bu hevesi, heyecanı, zorluğu, tüm o sancılı yaratıcılık serüvenini birileriyle birlikte yaşamak çok güzel. Bu önceden de böyleydi, bugün de böyle ve çok büyük ihtimalle bundan sonra da böyle olacak.

CM 01-02 isimli şarkımdan dolayı Football Manager sevgin olduğunu tahmin ediyoruz. FM 2023’ü aldın mı, aldıysan oyunla alakalı düşüncelerin neler?

CM 2001-2002’den sonra çıkan hiçbir oyunu oynamadım. Ben çok iyi bir oyuncu değilim zaten. Sadece CM 01-02 ile ayrı bir bağım oldu. Nadiren açabildiğim bilgisayarımdaki tek oyun da o ve hatta şimdi yatmadan bir baksam mı diye aklımdan geçmiyor değil.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Hip-hop kültürü Grammy Ödülleri'nde inanılmaz bir kadroyla onurlandırılıyor

Sonraki İçerik

MAESTRO hayatını kaybetti

İlgili İçerikler