PANGO ile RÖPORTAJ! Kimdir, YouTuber-rapçi profiliyle alakalı neler düşünüyor, Aga B’nin ondaki yeri nedir?

BEGE ve Efe Uygaç‘ın “NERESİ?”, İstanbul Trip‘in Korkusuz ve Risk Analizi, Şam‘ın Karanlık Zaman şarkıları gibi geniş bir prodüksiyon skalasına sahip, geçtiğimiz 1-2 yıl ağırlıklı olarak Aga B ile çalışan ve son olarak Tepki‘nin 24 Mixtape‘inde Ucuz Fahişeler isimli şarkının prodüksiyonunda yer alan Pangea Beatz, nam-ı diğer Pango ile röportaj yapma fırsatı bulduk.

Onunla mahlasının anlamından, tag’ini Okan Bayülgen’in (!) seslendirmesine kadar birçok konuyu konuştuk. Keyifli okumalar!

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Pangea Beatz: Bu sorunun cevabı benim için her an değişiyor sanırım, ama genel hatlarıyla memnunum diyebilirim.

Pangea Beatz kimdir? Pangea Beatz müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Asıl ismim Deniz, 24 Aralık 1998 İstanbul doğumluyum. Müzisyen kimliğim pek dışına çıktığımı söyleyemem. Yaptığım çoğu şeyin ucu bir şekilde müziğe dayanıyor. Hatta bu konuda kendimi biraz sıkıcı buluyorum bile diyebilirim.

“Umarım Aga’nın da kendini ifade edebilmesine yardımcı olabilmişimdir.”

“Nerdesin Pango?” şeklinde olan tag’ini kim seslendiriyor? Bir de ilk olarak nasıl çıktı ortaya, bir hikayesi varsa anlatabilir misin?

Tag’in şu an için 3 versiyonu var. Aga B, Heja ve Okan Bayülgen seslendiriyor. Okan Bayülgen’in haberi yok bu arada. Bir skeç’ten kesip bozdum. Yeni versiyonlar eklemeyi de düşünüyorum bu aralar, güzel fikirler var. “Nerdesin Pango?” kalıbını ilk kez Noisart’tan duydum, beni beklerken sıkılıp Nerdesin Pango? açıklamalı bir fotoğraf paylaşmıştı, sonrasında üzerime kaldı bu kalıp. Artık gün içinde en çok duyduğum cümle haline geldi. Selam Noisart.

Pangea, dünyanın şu anki kıtaların birleşik halde olduğu son süper kıtasına verilen isim. Peki senin mahlasın da buradan mı geliyor ve nasıl seçtin bu mahlası?

Evet evet, tam olarak oradan geliyor. Nasıl seçtiğimi hatırlıyorum desem yalan olur. Büyük ihtimalle coğrafya dersinde duyup havalı olduğunu zannetmişimdir. Zamanla, anlamı benim için daha iyi oturdu.

“Gönül rahatlığıyla Da Poet ve Bugy diyebilirim. İkisinden de yıllardır oldukça etkileniyorum.”

Güncel devam edelim. Aga B ile -bildiğimiz kadarıyla- 1.5 seneye dayanan çok uyumlu bir birlikteliğiniz var. Sonunda bu birlikteliği “Muamma” isimli albümle taçlandıracaksınız. Aga B’den ve bu albümden söz edebilir misin biraz?

Aga B, çocukluğumdan beri dinlediğim ve etkilendiğim bir isim. Beraber çalışmaktan gurur duyuyorum. Albüm için burada anlatamayacağım kadar heyecanlıyım, kendimi bu albümde ifade edebildiğimi düşünüyorum. Umarım Aga’nın da kendini ifade edebilmesine yardımcı olabilmişimdir.

Aga B konseri. Arkada Pango.

Prodüksiyonunu üstlendiğin işlerden en çok dinleneni Berkcan Güven ve Efe Uygaç’ın yer aldığı NERESİ parçası. Bundan rahatsız mısın ve YouTuber-rapçi profiliyle alakalı neler düşünüyorsun?

Hayır, rahatsız hissetmiyorum, gayet keyif alarak çalıştım. Özellikle kendimi tanıtma anlamında çok yardımcı oldu. Yani bahsettiğiniz profilde çok güzel işler çıkartan insanlar da var, tahammül edilemeyen insanlar da. Ne niyetle yapıldığı mühim bence.

Ülkemizde beatmaker’ların değeri son birkaç yıldır anlaşılmaya başlandı maalesef. Bunda da trap soundların oyuna girmesinin büyük bir etkisi var bizce. Bu konuda düşüncelerin neler?

Bence trap’ten ziyade sosyal medyanın etkisi daha büyük. İnsanlar kimin ne yaptığının veya ne yapmadığının daha rahat farkına varabiliyor. Bana kalırsa 2-3 isim dışında hala değer verilmiyor.

Prodüktör olarak idol aldığın isimler var mı?

Açıkcası idol diyemem ama bana ilham veren insanların sayısı çok fazla. Bu insanlara özellikle Türkiye’den örnek vermem gerekirse, gönül rahatlığıyla Da Poet ve Bugy diyebilirim. İkisinden de yıllardır oldukça etkileniyorum.

Henüz birlikte çalışmadığın ve çalışmak istediğin MC’ler var mı, varsa kimler?

Türkiye içinde çalışmak istediğim insanlarla bir şekilde iletişim halindeyim zaten, henüz çalışmadıysak ya sohbetimiz o yönde gelişmemiştir, ya da zamanı gelmemiştir.

“Bir de Spade427 ile bir albüm yapacağız!”

Ülkemizde İşin Mutfağı, Fuego gibi örnekleri bulunan prodüktör albümlerinin sayısı oldukça az. Senin böyle bir planın var mı yakın zamanda?

Daha vakti var.

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Nihai hedefim sevdiğim işi yaparak hayatımı idame ettirebilmek.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Ghostemane – ANTI-ICON (Albüm), Amine – Good For You (Albüm), Apashe – Renaissance (Albüm)

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Aga B ile albüm dışında da çok çılgın işler yaptık, yapıyoruz. Janset’le de fena işler yolda. Bir de Spade427 ile bir albüm yapacağız!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EZHEL ve UFO361'in ortak albümü LIGHTS OUT'un 1. yılına özel: Her şarkıdan küçük küçük detaylar!

Sonraki İçerik

MOB yeni bir proje ile karşımıza çıkıyor: "Geliyorum Ama Nereden?"

İlgili İçerikler