BANEVA ile RÖPORTAJ! “Hiçbir zaman kâr odaklı düşünceleri umursamadım.”

Baneva, 1 Aralık’ta BLEND isimli ikinci albümünü yayınlıyor. Onunla hem albüm üzerine hem de piyasadaki konumu üzerine konuştuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.

Rapertuar: Albümün adıyla başlayalım. “b!end” senin için ne anlam ifade ediyor, albüme neden bu ismi verdin?

BLEND’in Türkçe anlamı karışım. Albüm sözel olarak kişisel hayatımı ilişkilerimi ve bakış açımı “Zıtların birbirine olan uyumu” fikrini edinerek aktarıyor. Logosunda “l” harfini ünlem şeklinde kullanarak B’yi vurgulamak istedim. Bu ismi ve kullanılışını albümde tek bir sanatçı’dan bir çok farklı tarz gördüğümüz gerçeğiyle, albümün sound çeşitliliğiyle ve çoğu parçanın birden fazla switch’e uğramasıyla bağdaştırabiliriz.

MANIFESTOR albümünden bu yana 2,5 yıllık bir zaman geçti. Arada geçen süreci özetleyebilir misin?

İş ve arkadaşlık ilişkilerimde hiç beklemediğim olaylar yaşadığım, dilimin yandığı bir 2 yıldı. Bu süreçte 2 albüm iptal edildi. O süreçten bu yana 3. albüm girişimi için İstanbul’a taşındım ve 2023 Ağustos’ta ulas ile birlikte kampa girdik.

Albümün yapım süreci nasıl geçti? Prodüksiyon tarafında kimlerle çalıştın?

BLEND ilk başta iptal olan Manen’den sonra başladığım demoların topluluğuna vermek istediğim bir isimdi. Çalışırken enerjimizi yan yana paylaştığımız sabit bir prodüktörüm yoktu. 2023 Ocak’ta listemde olan beatmakerlardan aldığım beatlerle demolara başladım ve 2023 Mayıs’ta kayıtları bitirdim. Daha sonrasında ulas ile tanıştık ve albümü baştan yapmaya karar verdik. İstanbul’a taşındım ve 3 ayda yeni bir albüm yaptık. Bu sıfırdan yapılan bir albüm için kısa bir süreydi, devam etmeyi düşünüyorduk fakat arayı çok açtığım için mümkün bir seviyede finali vermeliydik. Albümün bütün prodüksiyonu ulas’a ait. Mix & Mastering işlemleri Kaan Yanartaş tarafından yapıldı.

Albümle alakalı bazı detaylar verebilir misin? Kaç parça olacak, düet olarak kimler var?

Albümde 9 parça, 1 interlude ve 1 outro var. İçinde daha önceden çıkmış herhangi bir parça yok. Albümde bir düet yok hepsi benim solo işlerim. 1 Aralık’ta yayında olacak.

“Alışılmışın dışında bir tarz yapıp senede 5’ten az parça vererek büyük sayılar elde etmek düşük bir olasılık.”

Nasıl bir albüm bizi bekliyor? Anlatabilir misin konsept olarak?

BLEND fütüristik ve sinematik seslerden oluşan trap ağırlıklı bir experimental rap albümü. Daha önce hiçbir yerde benzerini duymadığınız dinamiklere sahip. Yeni bir Baneva’nın başlangıcı. ulas benim için tartışmasız Tr’nin en iyi prodüktörü. Kaan da kesinlikle en iyi mix mühendislerinden biri. Albüm içindekiler küresel ana akım duyumuna benzer bir duyumu içerse de stream kaygısıyla yapılmamış, alışılagelmiş “nakarat verse nakarat” matematiğinden uzak ve birden fazla değişime sahip parçalar. Albümü sırayla dinlemeyip saracak olanlar olursa birçok dinamiği kaçırabilirler. BLEND her şeyiyle kendimi global çapta da referans gösterebileceğim bir iş, Bizce Türkçe müzik adına eşsiz bir albüm oldu.

“İnsanlar patlamak için çabaladığımı zannediyor fakat müziği yaparken hiçbir zaman sayıları ve kâr odaklı düşünceleri umursamadım.”

Sektörde çoğu zaman ana akım isimlerle anılsan da elde ettiğin streamler daha yeraltı bir istatistik çiziyor. Bunu neye bağlıyorsun?

Benim diğer sanatçılara göre müziğe daha ezber bozucu bir yaklaşımım var. Bahsettiğim gibi hiçbir ticari mentaliteye bağlı kalmadan içimden geldiğince bu işi yapıyorum. Bunun dışında ne kadar jenerasyonumun en eskilerinden olsam da henüz Spotify’da 20 küsür parçam mevcut. Alışılmışın dışında bir tarz yapıp senede 5’ten az parça vererek büyük sayılar elde etmek düşük bir olasılık. Bu durumla alakalı tek problemim sevenlerimle daha az iletişime geçmiş olmam, bunu da yıkmış olacağız bu albümle.

Albümden beklentilerin neler, çıktığında kariyerinde ne gibi değişiklikler bekliyosun?

İnsanlar patlamak için çabaladığımı zannediyor fakat müziği yaparken hiçbir zaman sayıları ve kâr odaklı düşünceleri umursamadım. Albümden önce albüme ait bir tekli çıkarmayan, büyük isimlerle düet yapsa da albümü öne almak adına her şeyi profilinden silip yeni bir sayfa çeken ve hiçbir düet eklemeyen bir sanatçı için alakasız düşünceler bunlar. Biz kendimizden beklediğimizi gerçekleştirdik. Geri kalanı dinleyenlerimin takdirini toplayabilmek. Bu zamana kadar en çok stüdyoda vakit geçirdim. Albüm çıktıktan sonraki ilk hamlem bu işi sahnelere taşımak olacak.

BLEND tracklist

 1. B!
 2. DANK
 3. YÜZÜK
 4. HAYALET
 5. İSTERSİN
 6. KARAYEL
 7. X10
 8. LAYIK
 9. EĞLEN
 10. YHD
 11. END
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DRAKE ve J. COLE beraber turneye çıkıyor!

Sonraki İçerik

2023 Billboard Müzik Ödülleri'nde kazananlar belli oldu!

İlgili İçerikler