EKO FRESH’in son şarkısı TURKISH NIGHTMARE nasıldı?

Yeni bir Release Day öncesi geçtiğimiz haftanın öne çıkan şarkılarından olan Eko Fresh’in Motive, Hayki, Killa Hakan, UZI ortaklığında yaptığı Turkish Nightmare şarkısı yayınlandı. Şarkıyı değerlendirmeye başlamadan önce ilk söylemek istediğim şey; son dönemde bu tarz toplu parçalar ne yazık ki buram buram PR kokarken sonunda bu kokuyu yaymayan bir toplu şarkı görmek beni çok mutlu etti.

Zaten projedeki isimlerin açıklanma aşamasında Eko Fresh’in Instagram hesabından paylaştığı samimi videolar (oyunculuklar kötü olsa da) bu PR kokusunu oldukça dağıtmıştı. Sanatçıların birbirleriyle uyumu da güzel olunca ortaya çok keyifli bir parça çıkmış.

Bence her bu şarkıda her sanatçıya ayrı ayrı parantezler açmalıyız. Eko Fresh’in kısmından başlayacak olursak:

Şüphesiz ki bu şarkı Eko Fresh’in yakında çıkacak “ABİ” albümü için PR açısından oldukça önemli. Dinleyicinin kendisinden duyacağı verse albüme olan beklentileri şekillendirecekti ve bence Eko Fresh bu şansı daha iyi kullanamazdı. Gerçekten ateş gibi bir Almanca verse ile girmiş şarkıya. Bu sayede parça henüz siz ne olduğunu anlamadan yakalıyor sizi.

Ardından Hayki nakaratıyla sahneye çıkıyor. Kendisi geçtiğimiz haftalarda Heja’nın “PURPLEHEJ” programında kendisini “Eski Rapçi” olarak nitelemişti ve şöyle eklemişti: “Eski dönemdeki kadar rap yapmak istemiyorum çünkü kendimi keşfettim, eğittim. Rap vokalleri de yapmak istiyorum yaptığım işlerin içinde ama farklı şeyler de yapmak istiyorum.” Cidden bu isteğini bu parçada da görüyoruz. Her ne kadar dinleyici kitlesi kendisinden agresif tavrıyla bir verse okumasını beklemiş olsa da bence bu nakarat ile şarkıyı başka bir boyuta ulaştırmış. Gayet akılda kalıcı ve diğer sanatçıların agresif verse’lerinin yanına tabiri caizse “cuk oturan” bir nakarat olmuş.

Gelelim şarkının en sevdiğim kısmına. Aslında söylenecek pek bir şey yok, Motive artık şaşırtmıyor. Eline geçen her fırsatta övgüleri toplamaktan ve bu ülkenin tartışmasız en iyi “new school” rapçilerinden biri olduğunu kanıtlamaktan fire vermiyor. Gerçi kendisi şarkıda “Eski-yeni ne fark eder, hepsinde 16 bar.” diyerek sanırım gelecekteki bana da bir diss atmış oldu.

Dinleyenleri en az şaşırtan kısım Killa Hakan’ın kısmı olmuştur diye tahmin ediyorum. Açıkçası bana pek müzikal olarak hitap etmiyor ama kendisine de sevenlerine de saygım sonsuz tabii ki. Şarkıda en başarısız bulduğum verse Killa’nınkiydi ama yine de şarkının modunu bozmamış ve geçilecek kadar kötü değil tabii ki.

Son olarak UZI, bence her gün kendisini bariz bir şekilde geliştirmeye devam ediyor. Her şarkıda üstüne koyarak ilerliyor gibi hissediyorum ve aynısı bu şarkıdaki verse için de geçerli. Bildiğimiz agresif tarzıyla şarkının sonuna yakışır bir verse okumuş. Gayet başarılıydı. İleride çok daha iyi yerlere gelecektir.

Yazan: Kerem Okutan

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TYGA'dan yeni MIXTAPE geliyor ama çok yanlış bir günde!

Sonraki İçerik

TEPKİ'nin yeni şarkısı SIK nasıl olmuş?

İlgili İçerikler