EZHEL & MURDA – MADE IN TURKEY (Albüm İncelemesi)

Bugün yani 28 Ağustos günü, Ezhel ile Murda‘nın ortak albümü Made In Turkey, dinleyiciyle buluştu. Albüm toplamda 9 şarkıdan oluşuyor. Made In Turkey, Boynumdaki Chain, Bi Sonraki Hayatımda Gel ve AYA zaten daha önce dinlediğimiz şarkılardı. Cümle Alem, Anadolu Flex, Duman, Söz ve Ter isimli parçalar ise bu albümde ilk kez duyduğumuz parçalar. Ezhel ve Murda ikilisinin bu albümde yer almayan tek parçaları Pırlanta çünkü o şarkı Murda’nın DOĞA isimli albümünde yer alıyordu.

Bu yazıyı perşembeden cumaya geçtiğimiz gece yazıyorum. Albümü 3-4 kez baştan sona dinledim, şu an da arkada çalıyor. Hızlıca oturdum bilgisayarın başına ve yazmaya başladım. Öncelikle belirteyim, bu albümde ilk kez duyduğumuz parçaları tek tek inceleyeceğim. Diğerleri hakkında pek de bir yorumum olmayacak. En sonda da genel yorumumu belirtip puanlamaya geçerim. Hadi başlayalım!

 

Cümle Alem (feat. Kalibwoy)

Bu şarkının nakaratını daha önce Instagram hikayelerinden duyuyorduk. O zaman bu şarkının, Ezhel’in 2021’de çıkaracağı Bedel albümünde olacağını zannediyorduk ve açıkçası benim çok hoşuma gitmişti Ezhel’in “cümle aleeem” diye girişi. Ancak bu şarkı beklentimin çok altında kaldı bu haliyle. Kalibwoy denen elemanın şarkıya dahil olması bir kere işkence çektiriyor insana. Çok çok kötü bana sorarsanız onun bölümleri. Ezhel iyi ama kısa bir verse okuyor, Murda ise ortalama bir verse okumuş. Ezhel’in verse’ü için dinlenir ama bu şarkı.

 

Anadolu Flex

Yine Instagram hikayelerinden duyduğumuz ve Ezhel’in Bedel albümünde olmasını beklediğimiz bir parça. Murda ile feat olduğunu biliyorduk ama Made In Turkey diye bir albüm çıkacağını bilmediğimizden Bedel’de olur diye düşünüyorduk. Çok gazlıydım ben bu parça için. Ezhel’in verse’ü bayağı iyi, kesinlikle beklentimi karşıladı. Özellikle “Maltepe, Şentepe” diye girdiği bölüm sağlam hype’lıyor insanı. Ezhel’den ben artık sadece o şekilde fast rap bir parça da bekliyorum. Melodik rap’i çok iyi olsa da fast’te de harika bence ama sadece şarkıların arasına ufak birkaç cümle şeklinde yerleştiriyor bu tarzı. Murda ise bildiğimiz Murda. Prodüksiyonda da Bugy ve Artz iyi iş çıkarmış. Anadolu Flex, albümde en sevdiğim parça oldu, bol bol dinlerim ancak Ezhel’in solo parçası olmasını isterdim açıkçası.

 

Duman

Beat’i mükemmel olmuş bu parçanın, Artz’ı tebrik etmek gerekiyor ilk olarak. Şarkıyı hiç beğenmedim. Murda’nın lirikleri yine çok basit ve kulağa hoş gelmiyor. Ezhel zaten çok kısa bir verse okumuş, o da ortalama geldi bana. Dinlersem beat’i için dinlerim bu parçayı.

 

Söz

Bu şarkı güzel ve chill bir parça olmuş. Arka planda akar. Murda da Ezhel de aynı güzellikle verse’ler yazmış. Mükemmel diyemem ama kötü de değil. Ezhel’in kafiyesini çok değiştirmesi biraz rahatsız etti yalnızca. Dediğim gibi bir şeylerle uğraşırken arka planda güzel gider bu parça.

 

Ter

Bu parça, albüm çıkmadan önce sızmıştı zaten. Birçok kişi dinledi o şekilde. Ben de dinlemiştim, ne yalan söyleyeyim. Bence güzel bir parça olmuş. Yeterli verse’ler yazılmış. Vlado ve Rockywhereyoubeen’in yaptığı beat’i de beğendim. Murda’nın Ankara hakkında bu kadar bilgisi olması da ilginç geldi bana, beklemiyordum açıkçası.

 

Genel Yorumum

Genel anlamda albüm beklediğim seviyedeydi. Bir Ezhel albümü için tebii ki beklentimin çok altında kalır normalde ama Ezhel’in kısımlarına çok da kötü eleştiri yapmadım farkındaysanız. Murda ile ortak albüm olması beklentimi çok düşürmüştü zaten, bundan dolayı beklentimin altında bir şeyle karşılaşmadım. Albümün kapağını hazırlayan Mr. Besk‘e ayrı bir parantez açıyorum, mükkemmel bir cover art olmuş gerçekten. Albümün üst düzey bir prodüksiyonu var. Tüm prodüktörleri tebrik ediyorum ve isimlerini tek tek anmadan geçmiyorum: DJ Artz, Bugy, Spanker, Rockywhereyoubeen, Vlado, Ginton, Ramiks ve Roselilah.

Guerrilla Republik’e buradan selam olsun, geçtiğimiz günlerde çok doğru bir şey söyledi: Murda, Ezhel için bir sırt ağrısı. Artık bu albüm lütfen dinlediğimiz son Ezhel – Murda işbirliği olsun. Ezhel’in globale açılmak için başka isimlerle feat atması gerekiyor. Murda ile gereğinden fazla parça yaptı.

Dediğim gibi bu inceleme, albümdeki yeni çıkan şarkıların incelemesiydi. Puanlamam da ona göre olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Murda ve Ezhel'in ortak albümü MADE IN TURKEY yayında!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (28 Ağustos 2020) | MURDA, EZHEL, INTERNET MONEY, EPİDEMİK ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler