MOB ENTERTAINMENT’tan tam kadro albüm: M.O.B MIXTAPE, Vol. 1 (Albüm İncelemesi)

MOB Entertainment, kurulduğu günden bu yana noname sanatçıları piyasaya kazandırma amacı güden bir şirket olmaya çalıştı. Yaşadıkları tonlarca sıkıntı ve maalesef Vio‘nun aramızdan ayrılmasıyla uzun süre sekteye uğradı bu amaçları. Duyurulan bazı projeler gelmedi, bazılarının gelmesi açıklanmasından sonra çok uzun sürdü, bazı sanatçıları gereğinden fazla duyarken bazılarının sesini bile öğrenemedik. Özellikle rap müzikte yer alan hemen hemen her label’ın tüm sanatçılarının içerisinde yer aldığı albümlere yıllardır aşinayız.

MOB kanadında sanıyorum ki herkesin böyle bir beklentisi yıllardır vardı. Ben kendi adıma böyle bir şeyi bekliyorum, özellikle PMC‘nin 2 tane bu tarz albüm ortaya koymasından sonra. Dün yayınlanan M.O.B Mixtape, Vol. 1 ile bu beklentim gerçeğe dönüştü ve 20 şarkılık bir albüm dinleme şansı bulduk. Albümün isminde Vol. 1 ibaresi yer alması da böyle işlerin devamının olacağının göstergesi. Benim de uzun süredir beklediğim böyle bir albüm gelmişken, şarkıları didik didik ederek incelemek istedim.

 

Mob Cypher


UZI, Motive, Jefe, Modd ve Tuhan‘ın yer aldığı bu cypher’ın altyapısında Uğur Öztürk‘ün imzası bulunuyor. Açıkçası pek beğenmedim bu şarkıyı. Çünkü sanki ayrı ayrı verse’ler bir araya gelmiş hissiyatı uyandırdı bende. Dinlerken herhangi bir birliktelik hissedemedim. Uzun süredir tanışan ve beraber müzik yapan rapçilerin yer aldığı cypher’dan beklediğimi alamadım. Motive ve Modd’un ön plana çıktığını da belirteyim ayrıca.

 

Motive – Nwa


Segah‘ın altyapıda yer aldığı Nwa şarkısı, aynı zamanda bu albümün de çıkış parçası olarak seçilmiş. Güzel bir de klip çekilmiş şarkı için. Motive‘yi solo olarak Yüce Aşk‘tan sonra ilk defa dinleyebildik. Daha önceler yaptığı gibi arayı çok soğutmaması iyi oldu. Amerikan piyasasını -özellikle 80’ler ve 90’lar- sıkı şekilde takip ettiğini bildiğim Motive’nin bu isimde bir şarkı yapması hiç şaşırtmadı. Output Nr.1 çizgisinden farklı bir Motive dinledik ve ben gayet başarılı buldum bu şarkıyı.

 

Tuhan – Su Gibi Akıyo Flow (feat. Motive)

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; flow su gibi akmıyor. En azından Tuhan‘ın kısmı için bunu söyleyebilirim. Motive şarkıyı ortalama seviyeye getirmiş ancak Tuhan’ın kısmını beğenemedim. Zaten Tuhan rap müziğe döndüğünden beri sadece ilk parçası Dönüyo Başım isimli parçasını beğendim. Tepki, onun hakkında aşırı olumlu konuşuyordu. Bu nedenle henüz kendisi için kredim var ama umarım önümüzdeki 1-2 şarkıda en azından Dönüyo Başım gibi atmosferik işler yapar. Şarkının altyapısında Uğur Öztürk yer alıyor.

 

Vio – Her Gece (Remix)

Vio‘nun yayınlanan işleri arasından en beğendiğim nakarata sahip şarkı sanırım Her Gece. Orijinal versiyonu her ne kadar Patron çok kötü bir verse yazsa da sürekli dinlediğim bir parça. O nedenle remix’ini de heyecanla açmıştım. Modd, UZI, Jefe, Motive ve Rüzgar‘ın yer aldığı Her Gece – Remix, orijinal versiyon gibi nakaratla girmemesiyle beni baştan kaybetti zaten. Şarkının büyüsü kaybolmuş gibi hissettim. Jefe ve Rüzgar iyi iş çıkarsa da diğerleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Beat’e uyamamalar, ritim kaçırmalar bile var arada. Maalesef orijinal versiyonun altında kalmış bir parça bence. Bu arada altyapı aynı olduğu için Uğur Öztürk’ün imzası var, biliyorsunuz.

 

UZI – Kovanlar Yanar

UZI’nin son 2 işi Düş Yakamdan ve Paranoya kariyer işlerindendi bence. Çok başarılı bulduğum ve listeme eklediğim şarkılardı. Segah’ın altyapıda olduğu Kovanlar Yanar parçasında UZI, bahsettiğim son 2 şarkıya göre farklı bir şeyler denemek istemiş, bu takdir edilesi ancak çok da başarılı olamamış bence. Düş Yakamdan ve Paranoya ile kıyasladığım zaman daha aşağıda yer alıyor bu parça.

 

Güneş – Bulanık

Güneş, yeni yeni tanıdığımız bir isim. Son dönemde MOB‘nin en üretken isimlerindendi. Doğuştan gelen sesini vokaline yedirerek temiz bir iş çıkarmış. Ancak Güneş hakkında şöyle bir şey var ki, önümüzdeki projelerde farklı şeyler yapmazsa biraz tekrara düşecek gibi hissediyorum. Böyle renklere ihtiyacımız var Türk hiphop’ı olarak, o nedenle umarım farklılaştırabilir kendini. Bu arada altyapıda adını ilk defa duyduğum VNDERS yer alıyor.

 

Bozz – Mars

Guerrilla Republik‘e selam olsun buradan. Son podcast‘inde Amerika’da kullanılan ve bayat, modası geçmiş sözler yazan isimler için kullanılan corny ifadesinden bahsediyordu. Bu şarkıyı dinlerken aklıma gelen ilk kelime o oldu. Bana hiç hitap etmediğinden çok da kötü yorum yapmak istemiyorum açıkçası. Altyapıda Uğur Öztürk’ün yer aldığı bu şarkı albümde en beğenmediğim şarkı olabilir.

 

Stap – Pandik

Stap bildiğimiz gibi! MOB’deki hatta Türkçe rap içerisindeki en farklı isimlerden, seslerden biri. Bu albümde de farkını ortaya koymuş ve güzel bir şarkı çıkarmış. Henüz o kadar fazla dinlemediğim için mi bilemiyorum ama Memur, İşporta Holding gibi şarkılarından bir tık aşağıda geldi Pandik. Yine de albümde beğendiğim işlerden biri olmuş. Altyapıda ise bu kez Uğur Öztürk yok, Anıl Hünkar var.

 

Jefe – Şerefe

Sonunda beklediğim isim geldi. Rahat rahat Jefe övebilirim. Abi ne yapıyorsun sen? Dinlerken inanılmaz keyif aldım hangi şarkıda yer alırsa alsın. Albümün açık ara yıldızı kesinlikle. Dinlerken Amerika’nın batı yakasına gittim geldim resmen. Kısa zamanda kendisini çok daha fazla duyabiliriz umarım. Uğur Öztürk’ün beat’ini hazırladığı Şerefe isimli şarkısını da çok beğendim tabii ki sadece bu şarkıyı değerlendirmem gerekirse.

 

BTC – Maşa Satarım

BTC konusunda çok olumsuz değilim ancak o kadar da yükselemiyorum. Maşa Satarım isimli şarkıları eğlenceli olmuş, zaten genelde bu minvalde işler duyuyoruz kendilerinden. Dinlerken eğlendim ancak daha sonra kaç kere açar dinlerim pek emin değilim. Ortalama olarak değerlendiriyorum o nedenle. Altyapıda bir kez daha Uğur Öztürk’ün imzası var.

 

Tepki – Ortak

Geldik bana göre albümün en iyi şarkılarından bir tanesine. Kısa süre önce MOB’den ayrılan Tepki‘nin Uğur Öztürk ile birlikte hazırladığı Ortak isimli parça, boombap sound’unu özleyenler için de harika olmuştur eminim. Intro’su, sözleri, beat’i, outro’suyla çok iyi bir iş çıkmış ortaya.

 

Modd – Stress

Modd son dönemde en beğendiğim yeni isimlerden. Özellikle Naber ve Sesler‘de yaptığı şeylerden sonra radarımı iyice ona çevirmiştim. Stress parçasının bir kısmını daha önce Instagram hesabından paylaşmıştı. Güzel duruyordu, gerçekten de öyleymiş. Şarkının bazı yerlerinde çok alakasız şeyler duysak da genel olarak yağ gibi akan bir flow var. Uğur Öztürk’ün altyapıda yer aldığı bu şarkı, albümün başarılı işlerinden.

 

Eksi – İçtik Malı

Akdeniz Coast ekibi genel olarak bana hitap etmediğinden Bozz için ne söylediysem Eksi için de benzer şeyler geçerli aslında. Zar zor bitirdim şarkıyı açıkçası. Olumlu olarak söyleyebileceğim tek şey GTA konseptli visual.

 

RUBY – Budala (feat. Modd)

Modd yine harika bir flow’a imza atmış ancak RUBY konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hala gelişmesi gereken çok nokta var ve kendisinden beklenen noktadan aşağıda diye düşünüyorum. Uğur Öztürk’ün altyapıda yer aldığı bu şarkı yine de albümün dinlenebilir işlerinden.

 

Furkan – Nika Vegerim

Hayatımda ilk kez Kürtçe rap dinledim bunu söylemeliyim öncelikle. Enteresan bir deneyimdi. Altyapıda yine Uğur Öztürk var. Değerlendirme yapamayacağım çünkü bilmediğim bir dil. Sound ve flow olarak değerlendirirsem ortalama diyebilirim.

 

Rüzgar – Eskisinden De Daha Fazla (feat. Motive)

Albümde açıp açıp dinleyeceğim şarkılardan biri de bu. Rüzgar ve Motive bence iyi bir ikili. Konserde de onları görmüş biri olarak konuşuyorum, birlikte güzel bir enerjiye sahipler. Ancak Rüzgar’ın verse kısımlarında en azından biraz daha az autotune kullanmasını yeğlerdim. Mob Cypher‘da da bahsettiğim şekilde bir verse duyduktan sonra bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Motive de yine temiz bir verse çıkarmış. Altyapıda da Rüzgar var. Kendisi producer alanında da başarılı bir isim.

 

UZI – Sakin Olamıyoruz (feat. Aksan)

Güngören kokan bir şarkı olan Sakin Olamıyoruz, vasat kalmış bence. Yani iyi veya kötü diyemem. UZI’nin de Aksan’ın da çok daha başarılı işleri var. Altyapıda yine yine Uğur Öztürk var.

 

Zero – Uçak Modu

Akdeniz Coast hakkında düşüncelerimi daha önce belirttim, tekrara düşmeye gerek yok. Beğenmediğim 2 şarkı sonrası Uçak Modu‘na da şans verdim ancak bunu da beğenemedim. Şarkının tek olumlu noktası sanırım Uğur Öztürk.

 

Jefe – Pa$$$a Vibes 4

Mükemmel bir beat ya. Türkçe bir rap şarkısında şöyle bir beat duymak mutlu etti resmen. Türkiye’de bol clap içeren West Coast rap’i beat’lerini biri kullanacaksa bu Jefe olacaktı zaten. Gerçekten çok yakışmış. Jefe ve Uğur Öztürk’ü tebrik ediyorum. YG veya Nipsey Hussle‘ı dinliyor gibi hissettim bir an kendimi.

 

Aksan – Belalar 2

Albümdeki en sevdiğim şarkı Belalar 2 oldu. İlkini de seviyordum ama bu sefer altyapı daha özenli yapılmış ve Güneş de ufak bir yerde destek verince harika bir iş çıkmış ortaya. Altyapıyı hazırlayan Segah, gerçek gitar kullanarak altyapıyı mükemmelleştiren Yiğit Seferoğlu, Aksan ve Güneş’e teşekkür ediyorum böyle bir parça hazırladıkları için. Çok beğendim gerçekten.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR #12 | MOB MIXTAPE, JUICE WRLD, LIL ZEY, KID CUDI ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

EN İYİ beatmaker isimleri/producer tag’leri (TÜRKİYE)

İlgili İçerikler