YENİ ÇIKANLAR (6 Kasım 2020) | Ahiyan, NAV, Bedo, Doe Boy ve çok daha fazlası!

Yeni bir Release Day ile beraberiz. Çok aktif bir gün değildi ama yerli ve yabancı kaliteli işler bulabildim ben kendi adıma. Ahiyan‘ın 9 şarkılık albümü yerli piyasada benim favorimdi, yabancı piyasada ise NAV‘in yeni albümü gayet iyiydi.

Şimdi tek tek değerlendirmelere geçelim, keyifli okumalar!

 

Ahiyan – SAKLAYANLARDANIM

Ahiyan’ın bir süredir tekliler ile geleceğini belli ettiği albümü SAKLAYANLARDANIM dün gece yayınlandı. Düet içermeyen 9 şarkılık albüm, dediğim gibi benim dün gece yayınlanan işler arasında favorim oldu. Açık konuşmak gerekirse, bu albüme kadar Ahiyan’ı çok seven/dinleyen biri değildim. Yaptığı müzik kaliteli bile olsa benim kulak zevkim için fazla arabesk kaçıyordu. Bu albümde ne değişti, arabesk yok muydu diye sorarsanız; var tabii ki. Ancak öyle bir prodüksiyon var ki, BAYILDIM! Hatta şöyle söyleyeyim, bana kalırsa Gazapizm’in HİZA albümünden sonra bu sene Türkçe rap içerisinde değerlendirilen projeler arasında 2. sırada geliyor bu prodüksiyon. Zaten giriş parçasının yarısı da sadece altyapı var, vokal yok. O da harika bir tercih olmuş albüme hazırlık açısından. Ben dinlerken VEyasin esintileri aldım orda. En sevdiğim şarkılar İstemem, Kurtulmadım, Saklayanlardanım ve Makaradaymış oldu. Gerçekten tebrik ediyorum Ahiyan’ı, tertemiz bir iş.

 

NAV’in Wheezy prodüktörlüğünde çıkardığı albümü Emergency Tsunami, bana kalırsa bu yılın başlarında çıkardığı Good Intentions ve onun deluxe’u olan Brown Boy 2 albümlerine kıyasla çok daha iyi olmuş. Ana bir prodüktörün olduğu albümlerde -en azından Metro Boomin veye Mike WiLL Made-It değilse- çeşitlilik sıkıntısından endişe duyuyorum ben kendi adıma. Ancak bu albümde Wheezy beklentimin üzerine çıkıp farklı ve kaliteli altyapılara imza atmayı başarmış. Düet sayısı da iyi ayarlanmış bence, 14 şarkıda 5 düet gayet iyi. Fena bir albüm olmamış özetle. Favori şarkılarım; Young Wheezy, Repercussions, Vetement Socks ve Make It Right Back.

 

Bedo – Ölebilirim (feat. Patron)

Bedo, benim tarzıma çok uzak biri. Öncelikle bunu söylemeliyim. Fazla arabesk ve bilmiyorum kendisini rap olarak değerlendiriyor mu ama bana kalırsa değil. Patron düetli Ölebilirim şarkısı benim gibi bu kadar ön yargıyla şarkıyı açan biri için bile iyi olmuş diyebilirim. Patron’un düeti zaten iyi olmuş, Bedo’nun da çok sevemediğim ses tonu bu şarkıda tercih edilen ton ile güzel gitmiş. Zaten o yolda ancak Bedo bence daha da arttırabilir duygusallık tonunu.

 

Doe Boy & Southside – Demons R Us

Future’un plak şirketi Freebandz’in öne çıkan yeteneklerinden olan Doe Boy, Southside ortaklığındaki albümü Demons R Us’ı yayınladı. Future, Lil Uzi Vert, Chief Keef, Young Nudy, 42 Dugg, BabyFace Ray, Swae Lee ve Trippie Redd’den oluşan harika bir konuk listesine sahip albüm maalesef klasik bir trap albüm olmuş. Farklı hiçbir şey koyamamış yani ortaya. Albümün 19 parça olması bir yerden sonra sıkıyor o nedenle bence.

 

Stabil – Karnım Aç

Stabil’in yeni teklisi Karnım Aç, yine sanatçının ortalama seviyesini korusa da bence son dönemde çıktığı seviyenin biraz altında. 2020 yılında zaten geçtiğimiz yılın gerisinde diye düşünüyorum. Kovala filmine odaklandığı için midir bilinmez ama benim görüşüm bu şekilde.

 

Lil Skies – On Sight

Lil Skies’ın yeni şarkısı, sanatçının son dönemde yaşadığı mental sıkıntıları anlatıyor. Bir dönem öldüğü iddiaları çıkan oğlunun da oynadığı bir klip çekmiş şarkıya. Zaten şarkıda da oğluna olan sevgisinden bahsediyor. Instagram’ındaki tüm gönderileri silip, intihar mı ediyor dedirttiği dönemde kötü şeyler yaşadığı liriklerinden kolayca anlaşılıyor. Bu problemleri aşmış gibi görünüyor, buna sevindim. Şarkı da gayet iyi olmuş, böyle devam etmesini diliyorum.

 

Maho G & Ben Fero – İzmir’in Ateşi

Açarken çok da bir beklentiye girmediğim bir şarkıydı. Öyle de olması gerekiyormuş, sıradan bir parça olmuş bence. Maho G üstüne koyarak gidiyor ama sürekli açıp dinleyeceğim, yeni şarkısını bekleyeceğim bir isim değil hâlâ. Ben Fero ise ORMAN KANUNLARI’nın kesinlikle üstünde son zamanlarda yayınlanan işlerinde. Mesela son EP’sinde yer alan 2020 gibi bir şarkıyı ORMAN KANUNLARI dönemindeki Fero yazıp söyleyemezdi gibime geliyor. Onun dışındaki tartışmalara girmeye gerek yok şu anlık. Genel olarak vasat bir şarkı diyebilirim.

 

alishot – Çile ve Aşk

alishot’ın yeni teklisi Çile ve Aşk’ta oldukça aksak bir flow hakim. Dinlemeyi çok tercih ettiğim bir teknik değil ancak yer yer güzel olabiliyor. İkinci verse’ten itibaren düşüş yaşasa da güzel bir ilk verse var, o nedenle fena değil diyebilirim şarkı için.

 

Mike WiLL Made-It – What That Speed About!? (feat. Nicki Minaj & YoungBoy Never Broke Again)

Güzel bir üçlü aslında ama beat’inden verse’lerine çok basit ve tembel bir şarkı bence. Bir daha açıp dinler miyim? Sanmıyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

2PAC'ın alternatif sahne adı MAKAVELI'den ilk ve tek albüm, THE DON KILLUMINATI: THE 7 DAY THEORY!

Sonraki İçerik

TEPKİ'nin 24 saatte ortaya çıkan sürpriz projesi 24 MIXTAPE nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

İlgili İçerikler