YENİ ÇIKANLAR: 12 Mart 2021 | Zen-G, MGK, Hayalet, Şehinşah ve çok daha fazlası!

Amerika piyasası son dönemlerin en zayıf haftasını geride bırakırken, Türkiye piyasası yine alıştığımız şekildeydi.

Amerika’da elle tutulur 1 albüm bile yayınlanmazken, Türkiye’de Hayalet’in yeni albümü Meleklerin Payı ve Zen-G’nin yeni (!) albümü ZENGBEJ yayınlandı.

 

Zen-G – ZENGBEJ

Zen-G, 11 şarkıdan oluşan ilk solo stüdyo albümü ZENGBEJ’i yayınladı. Her ne kadar albümün ismi, intro ve outro’su fikir olarak güzel ve yaratıcı olsa da albümde 11 şarkıdan 3’ü intro ve outro olarak geçiyor. Kalan 8 şarkının 5’i de daha önce yayınladığı için yeni albüm demeye bin şahit. Bilmeyenler için; albüm, ismini Kürt kültüründeki Dengbêj kavramından alıyor. Dengbêj, Kürt sözlü edebiyatında kilam ve stran söyleyen sanatçıların adıdır. Albümü değerlendirecek olursam; Zen-G’nin arabesk işini artık biraz abarttığını ve hep benzer havalarda gezdiğini düşünüyorum son zamanlarda. Mesela MAMA (INTRO) ile DELALE şarkıları neredeyse aynı flow’a sahip. Bana kalırsa Zen-G’nin ilk yükselmeye başladığı döneme bakarak söylüyorum; potansiyelinin çok altında kalan bir albüm olmuş. Yine de uzun zaman önce Onedio’da acapella olarak söyledikleri SUÇ İŞLERİ BAKANI’nın sonunda yayınlanmış olması güzeldi.

 

Machine Gun Kelly & CORSPE – DAYWALKER!

Son 1 senedir iyiden iyiye rock janrasına kayan Machine Gun Kelly, yine o tatlarda bir şarkıyla karşımızda. CORSPE’nin de ona eşlik ettiği DAYWALKER! şarkısı özellikle altyapısı ile beni etkilemeyi başardı.

 

Hayalet – Meleklerin Payı

BTC ile çok özel ve farklı bir iş yaptığına inandığım Hayalet, bu kez solo albümü Meleklerin Payı ile karşımızda. Prodüktör olarak Uğur Öztürk, Baykan Barlas ve Rüzgar ile çalışan Hayalet’e düet olarak yalnızca Tepki eşlik ediyor. 8 şarkı ve 23 dakikadan ibaret bu proje, özlediğim sound’ları sunmayı başardı bana. Başarılı bir albüm kesinlikle.

 

Şehinşah – M.I.Ş

Şehinşah, uzun bir aradan sonra ilk kez Arda Gezer dışında birinin elinin değdiği bir altyapıyla karşımızda. Nushadow prodüktörlüğündeki M.I.Ş şarkısına da yine Şehinşah’ın uzun süredir olmadığı kadar uğraştığı bir klip çekilmiş. Şam ve İstanbul Trip’e bol bol gönderme içeren şarkı, sanatçının son dönem oldukça iyi bir yerde olan çizgisini ne aşağı çekmiş ne yukarı çıkarmış bana kalırsa. Özellikle 2. verse’ü beğendim ancak çok da yükseldiğim bir şarkı olmadı açıkçası.

 

Aksan – Özgür

MOB’den bu hafta yayınlanan bir diğer iş de Aksan’ın teklisi Özgür’dü. Segah’ın elinden çıkan altyapıya bayıldım, öncelikle bunu belirtmem lazım. Zaten Segah 80’lere gittik diyordu altyapı için. Gerçekten de çok farklı bir vibe’ı var şarkının. Aksan’ın son dönem işlerini beğenerek dinliyordum, bu da o halkaya bir adet daha beğendiğim şarkı ekledi.

 

Patrice & Ezhel – Not a Day

Ezhel’i başlığa almama ve bu kadar aşağılarda değerlendirmemin bir sebebi var elbette. Evet, anlayabiliyorum yapmak istediğini. Türkiye’de zaten belki de istemeyeceği fazlalıkta bir kitlesi oluştu. Ancak şimdi de yaşadığı Almanya’ya kendisini kabul ettirmesi gerekiyor. O nedenle böyle projeler deniyor büyük ihtimal ancak artık buruk bir tat vermeye başladı bu şarkılar. Bedel albümü günden güne Ezhel’in kariyerinin geri kalanı için kritikleşiyor. Umarım bu beklentinin altından kalkmayı başarır.

 

Kamufle & Ikibin – İmkanı Yok.

Kamufle’yi tebrik etmek istiyorum öncelikle. Hâlâ boombap, scratch kullanıyor ve çizdiği yoldan asla vazgeçmiyor. Ikibin’in prodüktörlüğündeki İmkanı Yok. şarkısı bu hafta en beğendiğim işlerden oldu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BURRY SOPRANO'nun tutuklanmasıyla ilgili ailesi ve ekibinden açıklama!

Sonraki İçerik

MEGAN THEE STALLION'ın damgasını vurduğu 63. GRAMMY ÖDÜL TÖRENİ'nin TÜM kazananları!

İlgili İçerikler