YENİ ÇIKANLAR: 2 Nisan 2021 | EZHEL, LIL TJAY, PATRON, FREDDIE GIBBS ve çok daha fazlası!

Nicelik olarak beni çok fazla tatmin etmeyen bir Release Day geride kaldı.

Niteliğine içeriğin içinde gireceğim günde Türkiye’de Ezhel ve Patron’un yeni şarkıları dikkat çekerken, Amerika’da son birkaç yılın yükselen yeteneklerinden Lil Tjay yeni albümü Destined 2 Win ile öne çıktı.

 

Ezhel – Sakatat

Ezhel, -henüz resmen açıklanmasa da- 2. stüdyo albümü Bedel’den ilk şarkı Sakatat’ı müzik videosuyla beraber yayınladı. Jugglerz ekibinin elinden çıkan altyapıda fena iş çıkarmamış bence Ezhel. Başta çok ısınamadım ancak dinledikçe alışılan bir şarkı. Bana kalırsa nakarat ve bridge kısımları fazla uzun tutulmuş şarkıda, biraz böyle sıkıntısı mevcut. Verse’teki flow da yer yer rahatsız etti ama biraz kişisel sorunlar bunlar o nedenle ortalama üstü bir iş diyebilirim yine de. Ezhel’in LINK UP dışında son birkaç collab’ine göre çok daha üst seviyede kesinlikle.

 

Lil Tjay – Destined 2 Win

Lil Tjay’in müziği sesinden ötürü ya çok sevilecek ya da hiç sevilmeyecek bir yerde diye düşünüyorum. Ben neyseki seven kısımda yer alıyorum çünkü keyif alarak dinlediğim isimlerden. Vokalini kullanmayı çok iyi biliyor, F.N. gibi flow’la da çok öne çıktığı şarkılar mevcut. Yeni albümü Destined 2 Win ismiyle dahi motivasyon saçan bir proje, içeriği genellikle öyle olmuş. Yer yer duygusal işler de duyuyoruz elbette Tjay’den. Henüz diğer şarkıları o kadar dinlemediğim için yanlış kıyas da yapıyor olabilirim ancak sanırım hâlâ projeden favorim 6LACK düetli Calling My Phone. Çok iyi şarkı bence.

 

Patron – Neyse Ne

Patron, gelecek hafta yayınlayacağı yeni albümü El Patron’dan bir single’ı da yayınladı. Astral ve Barlas Köroğlu’nun prodüktörlük koltuğunda oturduğu şarkı benim adıma albüme yükseltmek yerine beklentimi düşürtmek görevi gördü. Patron’un çok da anlamlı olmayan kelimelerle yapılmış kafiyeler içeren seri aktığı verse’ler ile arabesk soslu nakaratlar birleşiminden bir an önce çıkması lazım bana kalırsa. Albüm için “Bu albüm sonrası benim rapçi olduğumla ilgili şüphe kalmayacak.” şeklinde iddialı cümleler kurmuştu ancak şu ana kadar duyduğum işler kıyas yapmak gerekirse Sosyo Pat’ın dahi altında. “Dahi” diyorum çünkü Patron o albüm için denemeler yaptığı bir iş demişti. Umarım El Patron çıktığında kalan şarkılardan tatmin olurum ve gelecek hafta burada Patron överim.

 

Freddie Gibbs – Big Boss Rabbit

Freddie Gibbs, dün gece epey göndermeli bir şarkıyla geri döndü. Big Boss Rabbit adını verdiği şarkı, Mike Tyson’ın 25 Şubat 1989’da Frank Bruno’ya karşı elde ettiği galibiyet sonrası verdiği röportaj ile başlıyor. Bahsi geçen röportajda Tyson özetle en iyi olduğunu söylüyor. Şarkının sözleri de genelde bu havada ilerliyor. Freddie’nin bu şarkıyı kaydederkenki derdi çok çok büyük ihtimalle Grammy Ödülleri’nde En İyi Albüm ödülünü kaybetmesi. Şarkıdaki bir diğer ibare de sample. Şarkının altyapısındaki sample Nas’ın You’re da Man. Grammy Ödülleri’nde En İyi Albüm ödülü bazılarının beklediği gibi Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo projesine değil, Nas – King’s Disease’e gitmişti. Şarkıyı ben çok beğendim, zaten bu background’u bidikten sonra ayrı bir güzel geliyor. Kesinlikle göz atın bence.

 

Orkundk – Merhamet Yok (feat. Şehinşah)

Orkundk, müzikle ilgili olsun veya olmasın yaptığı içerikler ile YouTube’da severek takip ettiğim isimlerden biriydi. Şehinşah’la yaptıkları bu şarkıyı da özellikle müzik video teaser’ını gördükten sonra ayrı bir merakla beklemeye başladım. Şarkının nakaratını çok beğendim, Şehinşah’ın da özellikle verse girişi epey sağlam. 2 ismin de autotune kullanımını daha temiz tercih etmesini isterdim ama, böyle bir eleştirim olacak. Bu eleştiriyi de aslında şarkıyı beğendiğim için yapıyorum, yaptıkları şeyi daha net ve daha temiz duysak çok daha iyi olurmuş. Yine de müzik videoda yapılan iş ve emek, şarkıda da bahsettiğim küçük sorun dışında ortaya çıkan malzeme yadsınamaz şekilde kaliteli.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

NIPSEY HUSSLE'ın ardından söylenenler: BARACK OBAMA, SNOOP DOGG ve diğerleri!

Sonraki İçerik

Şarkılar için verilen ALTIN, ELMAS, PLATINUM gibi sertifikalar ne anlama geliyor?

İlgili İçerikler