TANERMAN ile RÖPORTAJ! “Kendimi iyi yansıttığımı düşündüğüm bir prodüktör albümü yolda.”

Bugüne kadar Anıl Piyancı, Yung Ouzo, Sansar Salvo, Aspova, Ben Fero, Contra, Reynmen, Ateş, Tankurt Manas, Ayben, Aga B, Tahribad-ı İsyan gibi isimlerle çalışan Tanerman, seri bir şekilde şarkılar üreteceği bir döneme giriyor.

Bu dönemi bir prodüktör albümüyle taçlandıracak Tanerman ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Lia Shine ve Yung Ouzo’yla birlikte çıkardığı Benden Uzak şarkısının oluşumu, idolleri, Türkiye’den çıkan altyapılar hakkındaki görüşleri ve çok daha fazlasını röportajın içinde bulacaksınız.

Rapertuar: Güncel başlayalım. Son olarak Lia Shine ve Yung Ouzo’yu konuk ettiğin Benden Uzak isimli şarkın yayınlandı. Şarkının gelişim süreci nasıldı? Gelen geri dönüşlerden memnun musun?

Tanerman: Lia Shine ve Yung Ouzo çok yakın olduğum insanlardan. Sanırım 7-8 ay önce benim evde hep beraber oturuyorken bu beati açtım, herkes o an sözlerini yazmaya ve kayda girmeye başladı. Tamamen o anın ruhuyla gelişti. Herkes adına farklı bir şarkı oldu ve gelen geri dönüşlerden hepimiz çok memnunuz.

YouTube kanalına göz attığımız zaman özellikle “beat yapımı” videoların dikkat çekiyor, ilgi de görüyor gibi. YouTube kanalın özelinde daha farklı içerik fikirlerin var mı?

Ben bu işe başladığımda izlediğim yabancı beat yapımı videoları bana çok ilham verirdi ve heyecanlandırırdı. Bir şeyler de öğrenirdim. Benzerlerini üreterek buradaki müzik yapmak isteyen herkese bir şeyler katmak ve ilham vermek istedim. Kanalımda açıkçası çok plan yapmıyorum o yüzden ileride farklı neler yaparım ben de bilmiyorum.

“Dünya kalitesinde olduğunu düşündüğüm beat’ler bizde de olabiliyor bazen ama toplamın ortalamasında geride olduğumuzu düşünüyorum.”

Benden Uzak şarkısıyla beraber seri üretime geçeceğini biliyoruz. Tanerman’dan neler beklemeliyiz önümüzdeki süreçte?

Kendimi ve bakışımı iyi yansıttığımı düşündüğüm bir prodüktör albümü bekleyebiliriz.

Özellikle son dönemlerde Tanerman’ı gençlere destek olan bir prodüktör olarak görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersin?

Ben aslında genç/yaşlı veya ünlü/ünsüz olarak bakmıyorum olaya. Müziğinden heyecan duyduğum ve birlikte üretmekten keyif alacağım insanlarla müzik yapmayı ve bir duygu alışverişinde bulunmayı seviyorum. Genellikle farklı olan gençler işleriyle beni heyecanlandırıyor o yüzden onlarla iletişimimiz de uyuşursa çok fazla takılır hale geliyoruz. Bu tarz olayların da beni monotonlaşmaktan ve kendimi tekrarlamaktan koruduğunu düşünüyorum. Ben de onlara bir şeyler kattığımda mutlu oluyorum.

Nushadow & Yung Ouzo & Tanerman

Ülkemizde beatmaker’ların değeri son birkaç yıldır anlaşılmaya başlandı maalesef. Bunda da trap soundların oyuna girmesinin büyük bir etkisi var bizce. 6-7 yıl önce dahi trap remix’ler yapan biri olarak konuda düşüncelerin neler?

Aslında tarzdan ziyade beatlere koyulan tag’lerin iyi yönde etkisi oldu. İnsanlar daha çok merak etti ve işin bu kısmını da öğrenmeye başladı. Bu durumun prodüktörler adına daha da ilerleyeceğini düşünüyorum.

“Bahsedilen arkadaşlarım ünlü olmasalardı da bu işi yapabilirlerdi, buna yürekten inanıyorum. Zaten bunu zaman geçtikçe teker teker ispatlıyorlar.”

Prodüktör olarak idol aldığın isimler var mı?

Sadece müzik ve beat olarak değil daha geniş baktığımızda Dr. Dre, Kanye West ve Rick Rubin küçüklükten beri idollerim. Son dönemde de 40, OZ, Wheezy, Nick Mira ve Take a Daytrip’i baya seviyorum.

Son dönemde YouTuber ya da fenomen olarak anılan insanlara beat verdiğin için bolca eleştiri alıyorsun. Buradan bu eleştirilere nasıl bir cevap vermek istersin?

İnsanlara zaman tanımayı, kendilerini geliştirmelerine olanak vermeyi ve yapıcı olmayı öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Herkes bu işleri sinir harbi olmaktan çıkarmalı bence. Müzik hayatından önce herkesin başka hayatları olabilir. Ben müzik sevgisine ve samimiyetine bakıyorum. Kaldı ki benim çalıştığım insanların hiçbiri “Ünlüyüm, şarkı yapıp para kazanayım.” kafasında olmadı. Hepsi çocukluğundan beri bu müzikle büyümüş, bu müziği hisseden ve bunu sevdiği için yapmak isteyen insanlar. Bu benim için en önemli kriter. Bahsedilen arkadaşlarım ünlü olmasalardı da bu işi yapabilirlerdi, buna yürekten inanıyorum. Zaten bunu zaman geçtikçe teker teker ispatlıyorlar.

Almanya rap piyasasından çıkan beat’ler yer yer ABD ile kıyaslanıyor, hatta daha iyi diyenlerin sayısı azımsanmayacak seviyede. Türkiye’den çıkan hip-hop temelli beat piyasasını dünya ile kıyaslarsan nereye koyarsın?

Dünya kalitesinde olduğunu düşündüğüm beat’ler bizde de olabiliyor bazen ama toplamın ortalamasında geride olduğumuzu düşünüyorum. Bunun temel sebebi de sektörümüzün hala aslında o ülkelere göre küçük olması ile alakalı. Amerika ve Almanya’da beat’lerde de çokça ortak çalışmalar ve ekip işleri görmeye başladık, burada henüz o noktalarda değiliz.

Tanerman mutfakta pişiriyor, gerçek anlamda.

Beat yaparken bulunduğun konum seni ne kadar etkiliyor? İstanbul-Ankara veya ev stüdyosu-profesyonel stüdyo ekseninde bir kıyas yaparsan neler söyleyebilirsin?

Ben hepsinden etkileniyorum. Bazen evimde bile sadece kulaklık ve bilgisayarı alıp farklı bir odaya geçiyorum ve o bana farklı hisler veriyor. Dışarı çıkıp bir cafede kulaklığı takıp beat yaptığım da oluyor. Aynısı şehirler ve başka yerler için de geçerli.

Müzik kariyerinin yanında mobil oyun ve web sitesi geliştirilen, kurucu ortağı olduğun Orkestra adında bir oluşumunuz var. Orkestra’nın tam olarak nasıl bir kuruluş olduğu ve kariyerinin içinde nasıl bir yeri olduğunu dinleyebilir miyiz?

Uzun bir hikaye ama aslında bu şirket arkadaşlarımla üniversitenin son sınıfında girdiğimiz global bir proje yarışmasında ödül almamızla oldu. Ödül parasını vermek için şirket kurmamız gerektiğini söylediler. Biz de Orkestra’yı kurduk ve bu yoldan devam ederek bir maceraya atıldık. Mobil cihazlara uygulamalar, oyunlar yazdık ve milyonlarca indirilen uygulamalarımız oldu. Bu alandan devam ettim hayatıma ve çalışma biçimimiz esnek olduğu için müziğe zaman ayırabildim. Arkadaşlarım da beni hep destekledi sağolsunlar. Şu anda benim adıma ibre müziğe kaydı ama arkadaşlarım başarılı bir şekilde devam ettiriyorlar. Orkestra benim ailem diyebileceğim insanlardan ve çok fazla yaşanmışlıktan oluşuyor o yüzden yeri apayrı.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Baby Keem – Scars
Kum – Düşmanlarıma
Drake – Knife Talk (feat. 21 Savage & Project Pat)

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Benden Uzak’tan sonra Contra ile yakında bir teklimiz geliyor, bunu söyleyebilirim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kozmos ve Lil Zey'den yeni şarkı: GEÇMİŞİ SİL (Eskisi Gibi Part 2)

Sonraki İçerik

Snoop Dogg'un yeni albümü The Algorithm nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

İlgili İçerikler