Başka albümlere ilham olan albüm kapakları

Bir kitabı, bir insanı veya herhangi bir sanat eserini hiçbir zaman kapağına göre değerlendirmemek gerekir. Ancak yine de kitaplarda, dergilerde ve elbette albümlerde kapak tasarımı oldukça önem arz eder.

O esere ilk kez bakan birini kendine çekmeli ve yapabiliyorsa eserin içeriğiyle alakalı mesaj verme kaygısı taşımalıdır. Tarih boyunca bazı albümlerin kapakları öyle ikonik bir hale gelmiş ki, daha sonra sanatçılar bu kapakları belirli formlarda uyarlayarak kendi albümlerin kapaklarını oluşturmuş. Geçmişten bazı albümlerin kapaklarından ilham alıp kendi albümlerine uyarlayan 5 rap sanatçına göz atalım.

Eminem – Kamikaze (İlham: Beastie Boys – Licensed to Ill)

Eminem’in 2018 yılında sürpriz bir şekilde yayınladığı 10. stüdyo albümü Kamikaze, Detroitli rap sanatçısının son dönemlerde yayınladığı en sert albümlerinden biriydi. 2017’de çıkardığı çok eleştiri alan Revival albümü sonrası aldığı yorumlara sinirlenen Eminem, Revival’dan 8 ay sonra Kamikaze albümüyle dönmüş ve kapak tasarımında da Beastie Boys’un 1986 yılında çıkan ilk stüdyo albümü Licensed to Ill’ın kapağına saygı duruşunda bulunmuştu.

 

Kanye West – The Life of Pablo (İlham: Madonna – Nothing Fails)

Kanye West’in 2016 yılında çıkardığı The Life of Pablo isimli albümü birçok açıdan oldukça tartışmalı bir albümdü. İlk olarak Famous şarkısında Taylor Swift için sarf ettiği sözler ve müzik videosunda kullandığı görüntüler. Kapak da içerdiği çıplaklıkla tartışılan, aynı zamanda sansürsüz alternatifi olan bir kapaktı. Bu kapak, Madonna’nın 2003 yılında çıkardığı Nothing Fails isimli teklisinden ilham alınarak hazırlanmıştı. Kapağın rengi ve kullanılan estetik dilden bunu anlayabiliyoruz.

 

Nas – Illmatic (İlham: The Howard Hanger Trio – A Child Is Born)

Nas’ın 16 yaşındayken kayıtlarına başladığı ve 18 yaşındayken de yayınladığı efsane albümü Illmatic, birçok kişi için hip-hop tarihinin en iyi albümlerinden. Albümde Nas, New York’un pis dünyasını öyle bir tasvir ediyor ki adeta o yıllarda o sokaklarda dolanıyorsunuz. Albümün kapağı için Aimee Macauley isimli tasarımcı, Danny Clinch’in Queensbridge’te çekmiş olduğu fotoğrafın üzerine Nas’ın çocukluk fotoğrafını yerleştirmiş. Bunu yaparken de The Howard Hanger Trio isimli jazz grubunun 1974 çıkışlı A Child Is Born albüm kapağından ilham almış.

 

Childish Gambino – Awaken My Love (İlham: Funkadelic – Maggot Brain)

Childish Gambino’nun özellikle Redbone isimli şarkıyla dikkat çeken 2016 çıkışlı albümü Awaken My Love, California doğumlu sanatçının neredeyse her projesinde sahip olduğu estetik seviyeyi koruduğu işlerinden olmuştu. Albümün kapağı, Funkadelic’in 1971 yılında çıkan Maggot Brain isimli albüm kapağından ilham alınıp daha sonra tasarımcı Laura Wass’in tasarladığı aksesuar, model Giannina Oteto ve fotoğrafçı Ibra Ake’nin çabasıyla ortaya çıkmıştı.

 

Tech N9ne – Ki*ler (İlham: Michael Jackson – Thriller)

Büyük bir Michael Jackson hayranı olan Tech N9ne, 2008 yılında yayınladığı 7. stüdyo albümünün kapağında pop müzik tarihinin en büyük yıldızlarından Michael Jackson’ın 1982 çıkışlı Thriller isimli albümünün kapağına gönderme yapmıştı. Tech N9ne, zaten daha önce de 2000 yılında çıkarmış olduğu They’re Gonna Laugh at You isimli şarkısının beat’inde Michael Jackson’ın Thriller şarkısından sample kesmişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

SKAII'dan Baneva'ya: "Bir dolandırıcı!"

Sonraki İçerik

Young Thug'ın babası: "Trump'a kefalet var, bize yok."

İlgili İçerikler