SKAII’dan Baneva’ya: “Bir dolandırıcı!”

Baneva Fotoğraf: Sezay Öztürk

Baneva, geçtiğimiz cuma Reynmen düetli yeni parçası FİLM ŞERİDİ‘ni piyasaya sürdü. Şarkının prodüktörlük koltuğunda “GOKO!“, mix işlemlerinde yine “GOKO!” ve mastering tarafında da Kaan Yanartaş yer alıyordu.

İlk izlenimlere göre güzel geri dönüşler alan şarkıyla alakalı Baneva’nın uzun süredir çalıştığı prodüktör SKAII, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda bazı iddialarda bulundu.

SKAII, Baneva ile 2022 yılının Temmuz ayında Baneva’yla yapmış oldukları WhatsApp konuşmasını paylaşıp FİLM ŞERİDİ parçasının beat’inin kendisine ait olduğunu ve GOKO’nun bu beat’i çaldığını söyledi. SKAII’ın Baneva ve GOKO’ya sert sözlerle yüklendiğini metnin tamamı ve Instagram paylaşımı şu şekilde:

“Bu bildiriyi yazarken içim buruk, hatta öfke dolu bir haldeyim. Maalesef, yine yaratıcılık hırsızlığının – yani creative theft – mağduru oldum.

Benim için müzik yaratmak, hayatımın ve duygularımın bir yansımasıdır. Kalbimi, zamanımı ve hayallerimi bu işe adıyorum. Bu yüzden müzik benim için sadece bir gelir kaynağı değil, aynı zamanda ruhumun bir parçasıdır. Zaman içinde müzik yapmak, dinlemek ve paylaşmak benim için büyük bir tutkuya dönüştü. Bu sebeple sessiz kalamayacağım bazı önemli noktaları paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, müzik yaratıcılığımın bir parçası olarak yıllardır Baneva ile çalışıyorum. Onun için birçok müzik altyapısı oluşturdum. Bu süre zarfında, yüksek lisans eğitimimi tamamlarken bile bu işe büyük bir özveri ve tutkuyla yaklaştım. Bu süreçte, onunla çalışırken zaman zaman tavizler verdim. Onunla dostça ilişkiler kurmaya çalıştım. Ancak ne yazık ki, emeğimin karşılığını alamadım. Bir anlaşma gereği belirli bir pay üzerine anlaşmış olmamıza rağmen, Baneva benim haberim olmadan başka bir şirket ile – benimle iletişime geçmeden – anlaşma yapmış. Bu anlaşma, benim 2 senedir üzerinde çalıştığım tam 10 şarkıyı da içeriyordu. Baneva’nın bu tavrı, benim emeklerimin ve katkılarımın değersizleştirilmesine neden oldu. Bu duruma tek bir şekilde yanıt verebilirdim: Baneva ile çalışmamayı seçerek. Bu kararı saygılı bir biçimde aldık ve yollarımızı ayırdık. Aramızdaki anlaşmazlıklara rağmen, hâlâ bir sanatçı olarak Baneva’ya saygı duyuyordum. Ancak Baneva’nın çıkardığı yeni parça, Film Şeridi, bu saygımı sarstı. Bu paylaşımın videosunu izlediğiniz zaman göreceksiniz ki, çalıntı bir eserin üstüne inşa edilmiş.Bir dolandırıcının yüzü nasıl olur, uzaktan tanımak önemlidir. Çünkü ileride siz de böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Adını bile anmaya değmeyen prodöktöre: benim beat’imin taklidini oluşturmak için yaptığın başvuruyu kınıyorum. Görünüşe göre orijinal ritim o kadar iyiydi ki en küçük detayları bile çalmak zorunda kaldın. Aşağılık ve çaresizsin.

Reynmen: bu bildiri sana yönelik değildir.
Yukarda yazılanlardan haberin olmadığını düşünüyorum.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

sᴋᴀɪɪ (@skaiibeats)’in paylaştığı bir gönderi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Havoc açıkladı: YENİ MOBB DEEP ALBÜMÜ YOLDA!

Sonraki İçerik

Başka albümlere ilham olan albüm kapakları

İlgili İçerikler