2 yılda Alman rap’inin zirvesine gelen bir Türk: APACHE 207 kimdir?

Volkan Yaman veya bilinen adıyla Apache 207, 23 Ekim 1997’de Almanya’nın Mannheim şehrinde dünyaya geldi. Okula başladıktan sonra ailesiyle beraber Ludwigshafen şehrinin Abteistraße mahallesine taşındı. Volkan, Abteistraße’yi nesillerdir Alman ailelerin değil, göçmen ailelerin oturduğu ve u*uşturucunun kol gezdiği bir yer olarak anlatıyor. Rap müzik kariyerine 2018 yılında başlayan Apache 207, çok kısa bir süre içinde Alman rap piyasasının en çok bilinen ve dinlenen isimlerden biri haline geldi. Peki ama nasıl?

2017 yılında Theodor-Heuss Gymnasium isimli liseden mezun olan Volkan, zaten bir süredir okulda müzik derslerine katılıyor ve koroda yer alıyordu. Okulun mezuniyet töreninde sahne alan ve şarkı söyleyen Volkan, bu performansı sırasında hissettiği duygular sonrası müzisyen olma kararı verdi. İlk başta yazdığı rap sözleri arkadaşları tarafından oldukça beğenilse de sonradan Apache 207’nin menajeri de olacak abisi Hakan Yaman tarafından çok sıcak karşılanmadı. Hakan, “Rap müzikte başarılı olup da kendine bir hayat kurup kuramayacağı konusunda emin değildim.” şeklinde özetliyor bunun nedenini. Sonradan o da ikna olunca Apache 207’nin ilk şarkısı için müzik video çekme girişimleri başladı. Müzik videonun bütçesi Volkan, Hakan ve arkadaşlarının depozitolu şişeleri toplayıp IKEA’ya geri dönüştürerek kazandıkları 350 Euro’ydu. Video için uğraşan kişilerin özverili çalışmasıyla 350 Euro gibi bir bütçeye sahip video, oldukça prodüksiyonlu göründü.

Böylece 1 Haziran 2018’de yayınlanan Kleine Hure şarkısıyla Apache 207’nin müzikal kariyeri resmen başlamış oldu. Volkan, abisi/menajeri Hakan ve ekibin geri kalanı özellikle müzik videoya çok önem veriyorlardı. Bu içerikteki birçok bilginin de çıktığı Prime Video belgeselindeki kesite göre Famous isimli şarkının müzik videosunun görüntüleri yanan hard diskle beraber toz olsa da 1 günde yeniden bir video çekmişler. Müzik videoların senaryolarını Apache 207’nin kendisinin yazdığını da belirteyim.

Famous şarkısıyla beraber güzel bir ivme yakalayan Apache, kısa sürede önce 20 bin ve sonra da 500 bin izlenme barajlarını geçti. Artık yavaş yavaş Almanya’da rap dinleyen insanların radarına giriyordu. Hem de henüz birkaç şarkıyla.

2019: Apache 207’nin zirveye çıktığı yıl

Bausa & Apache 207

2018’i Famous ile bitirip adını piyasada duyurmaya başlayan Apache, şirketlerden de teklifler almaya başlamıştı. Apache, tercihini aynı zamanda bir rap sanatçısı olan Bausa‘nın şirketi Two Sides‘tan yana kullandı. Two Sides, Sony Music Entertainment’a bağlı bir plak şirketiydi. Bausa, Apache 207’i şirketine dahil etmesini “Bizim için Ronaldo veya Messi’yi keşfetmek gibiydi.” şeklinde özetliyor.

Two Sides’a katılan Apache 207, şirketten ilk şarkısı olan Keine Problem‘i 5 Nisan 2019’da çıkardı. Apache’nin ilk büyük hit’lerinden olan şarkı, bu yazı yazılırken Spotify’da 96 milyon dinlenmeye ve YouTube’da da 49 milyon izlenmeye sahip. Ertesi ay yayınlanan Brot nach Hause de tutunca (Spotify’da 57 milyon), Apache 207 için artık zirvenin kapıları açıldı.

Henüz albüm yayınlamadan Almanya’da oldukça tanınan bir sanatçıya dönüşen Volkan için ilk stüdyo albümünü yayınlamanın da vakti geliyordu. Brot nach Hause sonrası albüm içi single’lar olan Nicht wie du (Spotify’da 28 milyon), 2 Minuten (Spotify’da 58 milyon), Roller (Spotify’da 329 milyon – kariyerinin en büyük hit’i), 200 km/h (Spotify’da 162 milyon) ve “Wieso tust Du dir das an?” (Spotify’da 113 milyon) şarkıları sonrası 28 Ekim 2019’da Apache 207’nin ilk stüdyo albümü Platte piyasaya sürüldü.

Özellikle Roller şarkısı, çıktığı dönemde Almanya’yı ve Avrupa’yı kasıp kavurdu. Şu anda Spotify’da 329 milyon ve YouTube’da da 153 milyon gibi rakamlarda olan şarkı, 2019 yılının en çok dinlenen şarkısı olmuş ve Apache’ye 2 yıl üst üste En Başarılı Şarkı dalında Alman Müzik Yazarları Ödülü‘nü getirmişti.

Apache 207’nin sanatçı kimliğindeki gizem

Volkan Yaman, bir rap sanatçısı olup Apache 207’ye dönüştükten sonra kamuya açık hiçbir alanda gözünü göstermedi. Bu zaten bazı sıkı hayranlar tarafından fark ediliyordu, Prime Video belgeselinde de bu konuya şöyle değiniyor: “Gözlerimi saklama fikri, öyle sanatsal bir fikir değildi aslında. Sadece o şekilde gelişti. Güneş gözlüğüyle daha rahatım. Gözler ruhun aynasıdır. Ruhumun, göstermeye hazır olduğum kısımları görünsün istiyorum.”

Bu enteresan durumun yanı sıra Apache 207’nin 4 yıllık kariyerinde Prime Video belgeseli dışında bir röportajı bulunmuyor. Kendisi, hayatı ve kişiliği hakkında çok detay vermek istemiyor. Bu duruma da 2020 yılında Hiphop.de isimli Alman hip-hop içerik platformunda “Ben bir sanatçıyım. Sanat cevap vermez, sanat sorular sorar.” şeklinde değinmişti.

Sahne adının oluşumu

Apache 207’nin sahne adının ardında çok kompleks bir hikaye bulunmuyor. Dediğine göre zaten Apache onun lakabıymış, annesi bile ona bu şekilde seslenirmiş. 207 sayısı da Volkan’ın büyüdüğü yer olan Ludwigshafen’ın seçim bölgesi numaralandırma sistemindeki numarası.

İlk solo konser

Apache 207’nin 2020 yılında yapmayı planladığı ilk solo turnenin biletleri 16 dakikada tükendi. Ancak COVID-19 engeline takılan Apache’nin bu turneyi 2 kez ertelemesi gerekti. Daha sonra ilk konserine 2021 yılında İsviçre’nin Zürich kentinde çıktı.

Diskografi ve başarılar

  • Platte (2019)
  • Treppenhaus (2020)
  • 2sad2disco (2021)

4 yıllık kariyerinde 3 stüdyo albümü yayınlayan Apache 207, tüm platformlarda 2 milyardan fazla stream elde etmeyi başardı. Sanatçının 27 altın, 7 platin ve 1 elmas plağı bulunuyor. Alman listelerinde 1 numaraya yerleşen 10 şarkısı olan Apache 207, bunların 7’sini üst üste gerçekleştirdi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Türkiye’den dansçılar Red Bull Dance Your Style Dünya Finali’nde en iyi olmak için yarışacak!

Sonraki İçerik

Batı Yakası rap'inin önemli albümlerinden: DOGGYSTYLE

İlgili İçerikler