İzlemeniz gereken 7 harika HIP-HOP/RAP film, dizi ve belgeseli!

Ülkemize Netflix’in yanında Amazon Prime, Disney+ gibi platformlar eklendikçe kültüre dair izlenecek içerik de artıyor. Daha önce önerdiğimiz içeriklerin dışında, bu platformlarda bulunan farklı 7 Hip-Hop/Rap film, dizi ve belgesel’i derledik.

Wu-Tang: An American Saga

Staten Island, New York çıkışlı, hip-hop’ın en önemli gruplarından Wu-Tang Clan’in hikayesini izleyebileceğiniz Hulu yapımı dizi 2 sezon. Yapımında RZA ve Method Man’in katkısı mevcut. Dizinin %100 gerçek olmadığını, bu yüzden de adında ‘saga’ bulunduğunu RZA bile söylerken biz de ekleyelim. En basit örnek olarak da RZA gerçek hayatta 11 kardeşe sahip fakat dizide 3 kardeşi var görünüyor. RZA bu durumu ”Dizide nasıl 11 kardeş oynatabilirim ki?” şeklinde açıklıyor. Diziyi Disney + platformundan izlemek mümkün.

Yıl: 2019

IMDb: 8.3/10

 

The Defiant Ones

Dört bölümlük HBO dizisinde Dr. Dre’in N.W.A, Eminem, 50 Cent gibi isimleri nasıl piyasaya kazandırdığını, Jimmy Iovine’in muhteşem pazarlama zekasını izliyor, ikilinin tanışması ve Beats Electronics şirketini kurup Apple ile anlaşma yapma hikayelerine tanıklık ediyoruz. Diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Yıl: 2017

IMDb: 8.5/10

 

Free Meek

Meek Mill’in 19 yaşında tartışmalı bir ceza nedeniyle 11 sene boyunca ya hapiste ya da denetimde olması üzerine başlatılan #FreeMeek taginden de adını alan, Meek Mill’in adalet sistemiyle savaşını anlatan 5 bölümlük Amazon Prime yapımı belgesel. Yapımcılığını JAY-Z’nin üstlendiği belgesel çekilirken dahi Meek Mill denetim altındaydı.

Yıl: 2019

IMDb: 6.4/10

 

High Fidelity

Bu sefer bir belgesel değil, müziğe oldukça önem veren bir diziden bahsedeceğim. Nick Hornby’ın Ölümüne Sadakat kitabından uyarlama dizi, Rob adlı plak dükkanı sahibi bir kadının eski ilişkilerini müzikle anması ve ilişkilerindeki doğru-yanlışları arayışını anlatıyor.

Yıl: 2020

Yönetmen: Sarah Kucserka – Veronica West

IMDb: 7.7/10

 

Guava Island

Daha önce Donald Glover’ın yapımcılığını üstlendiği dizisi Atlanta hakkında konuşmuştum. Şimdi de senaristliğini yaptığı Guava Island’ı önereceğim. Başrollerinde Rihanna ve Donald Glover’ın yer aldığı müzikal filmde Deni Maroon adlı karakterimizin adada bir şölen yapma isteğinde karşılaştığı zorlukları görüyoruz.

Yıl: 2019

Yönetmen: Hiro Murai

IMDb: 6.6/10

 

Two Distant Strangers

Başrolünde Joey Bada$$’in yer aldığı Netflix yapımı kısa film Black Lives Matter olayları üzerine yapılmış; Carter isimli bir siyahi adamın, bir sabah köpeğiyle eve dönmek istemesi ama bir zaman döngüsü içinde kalıp gidemeyişini konu alıyor. Joey Bada$$’in oyunculuğa olan ilgisinin boşuna olmadığına emin olduğumuz bu kısa film, En İyi Kısa Film Oscar’ına da sahip.

Yıl: 2020

Yönetmen: Travon Free – Martin Desmond Roe

IMDb: 6.9/10

 

A Man Named Scott

Kid Cudi’nin 2008 yılında Day n Nite ile başlayan müzik serüveni, albümleri yaparken mental sağlığının ne durumda olduğunu konuştuğu, Kanye West, Shia LaBeouf, A$AP Rocky gibi birçok ismin konuk olduğu Amazon Prime yapımı belgesel.

Yıl: 2021

Yönetmen: Robert Alexander

IMDb: 7.8/10

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

George Floyd'un ailesi, Kanye West'e yüklü bir dava açmaya hazırlanıyor

Sonraki İçerik

Rapçilerin adlarında kullandığı LIL nereden çıktı, neden bu kadar popüler oldu?

İlgili İçerikler