Rap müziğin önemli merkezlerinden CHICAGO üzerine: Kanye West, drill etkisi ve fazlası

Ülkemizde o kadar net olmasa da Amerika’da bölge bölge farklı rap stilleri oluşmuş ve sanatçılar müziklerini ve yaşam stillerini genellikle bu bölgelere göre şekillendirmiştir.

Doğu ve Batı sonrası Güney de oyuna girmiş, sonradan Memphis, Atlanta, Chicago gibi bölgeler de kendi içlerinden farklı alt janralar türetmiş ve Amerika’daki rap’e çeşitlilik katmıştı. Doğu, Batı veya genel anlamda Güney rap’i birçok kişinin malumu ancak bugün üzerinde o kadar durulmamasına rağmen Chief Keef, Kanye West, Polo G, Chance the Rapper ve daha nicesinin çıktığı Chicago’ya odaklanacağız.

 

Chicago Şehri

Illinois eyaletinin Chicago şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en büyük 3. şehridir. 1833 yılında resmen kurulan şehir, Amerika’da ilk gökdelenin yapıldığı şehir olma özelliğini de taşır. Chicago; finans, kültür, ticaret, endüstri, eğitim, teknoloji, telekomünikasyon ve ulaşım alanlarında uluslararası bir merkezdir. O’Hare Uluslararası Havalimanı, Airports Council International tarafından takip edilen verilere göre dünyanın en yoğun altı havalimanı arasında yer almaktadır. Bölge aynı zamanda en fazla sayıda federal karayoluna sahip olmakla beraber ülkenin demiryolu merkezidir. Chicago bölgesi, 2018’de 689 milyar dolar hasılatla bırakın Amerika’yı, dünyadaki en yüksek gayri safi yurtiçi hasılalardan birine sahiptir.

Rap veya genel anlamda müzik olarak bakılırsa ABD sıralamasında ilk sıralarda yer almayacak şehir, diğer birçok alanda Amerika’nın en iyilerinden biridir. Eğitim, ulaşım, sağlık, turizm gibi temel sektörlerin birçoğunda Chicago şehri Amerika’nın kritik şehirlerindendir.

Chicago’da hip hop

Chicago’da rap ve hip hop adına gidilebilecek en erken tarihin 1988 olduğu söylenebilir. 1988 yılının Aralık ayında Psycho III, DJ Double D ve MC Dice’tan oluşan The M.F. Boyz grubunun yayınladığı Back In The Days albümü ile Chicago’da rap müzik adına ilk resmi adımın atılmış olduğu söylenir.

Son dönemdeki drill hareketini görmezden gelirsek, Chicago’dan çıkan rap’ler genellikle kolay hazmedilebilir rap’ler olmamış. Yoğunlaşılan müziklerin büyük çoğunluğu Kanye West öncesi gangsta, West sonrası ise jazz/funk odaklı rap’ler ile saf lirisizm içeren rap’ler olmuş. Lirisizmin yoğun olmasının nedeni elbette Chicago’nun Doğu Yakası’na yakınlığı gösterilebilir.

2010 sonrası dönemde ise İngiltere ile beraber Chicago, drill’in çıkış yaptığı yer oldu. Özellikle Lil Reese, Chief Keef, Fredo Santana, Lil Durk gibi rapçilerin etkisiyle Chicago’nun güneyinde kendisine yer bulan bu müzik; karanlık ve aksak altyapıları, sert sözleri ile bilinir.

Chicago’nun öne çıkan rapçileri

The M.F. Boyz, Chilldrin of da Ghetto, Crucial Conflict gibi gruplar ile Vitamin-C, Hermanis gibi sanatçılar döneminde genellikle underground olarak devam eden Chicago rap’i ilk kez Common ve elbette Kanye West ile mainstream’e göz kırptı. Common ve Kanye West’in No I.D. ile beraber Chicago’ya getirdiği farklı müzik, oyuna yeni bir bölgeyi soktu.

Kanye West

Her ne kadar Atlanta doğumlu olsa da küçük yaşta geldiği ve gençliğini geçirdiği Chicago, Kanye’nin hayatında önemli bir yer kaplar. Öyle ki, Kanye West ve Kim Kardashian çiftinin kızlarından birinin adı da Chicago’dur. Chicago rapçilerin birçoğunda en azından New York kadar bir sahiplenme olmadığını da belirteyim. JAY Z – New York ile Kanye West – Chicago kıyası yaptığınızda farkı az çok göreceksiniz zaten.

Kanye West’in Chicago’daki birçok rapçiyi yaptığı müzik ile etkilediğini söylemek lazım elbette. O güne kadar daha çok gangsta lirikler ve ona uygun altyapılar ile ilerleyen Chicago rap’i Kanye West’in başarısından sonra evrilmeye başladı. Kanye, bir rapçinin sokakta ne kadar saygınlığının olduğu gibi konular ile sert vokaller yerine farklı şeyler denemeyi tercih oldu ve Chicago’daki birçok çocuk ile Chicago dışındaki birçok sanatçıya (örn. Drake, Kid Cudi) da bu konuda ilham oldu.

No I.D.

Chicago’da prodüksiyon denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden olan No I.D., Chicago sound’unun da mimarlarındandır. Aynı zamanda The Godfather of Chicago Hip Hop olarak bilinen No I.D., Common ve Kanye West ile beraber yaptığı işlerle alternatif hip hop’ın da başarıya ulaşabileceğini göstermiştir. Kanye de zaten No I.D.’yi idolü olarak görmektedir. (bkz. Kanye West – Big Brother: “No I.D my mentor, now let the story begin.”)

Common

Chicago’nun yetiştirdiği en yetenekli rapçilerden olan Common, çok istikrarlı bir kariyere sahip olmasa da özellikle 2003-2005 yıllarında piyasanın göze çarpan isimlerindendi. 2005 yılında yayınladığı Be albümü hâlâ birçoklarına göre 2000’li yılların en iyi rap albümlerinden biridir. Zaten kazanamasa da 2006 Grammy Ödülleri’nde Be albümüyle En İyi Rap albümüne aday gösterilmişti.

Chief Keef

Chief Keef, özellikle yeni nesil rapçilerin birçoğuna Lil Wayne ile beraber ilham olan isimlerden biridir. Sert sözleriyle tanıdığımız Keef, Chicago’daki hardcore trap ve drill türlerinin de yaygınlaşmasının en önemli aktörlerindendir. Finally Rich isimli debut albümü, günümüz rap’ine en çok etki eden albümler arasındadır.

Lupe Fiasco

İlk kez tam anlamıyla Kanye West’in 2006 Haziran’da Touch the Sky şarkısında konuk almasıyla kendisini hip hop camiasına tanıtan Lupe Fiasco, aynı yılın Eylül ayında yayınladığı Lupe Fiasco’s Food & Liquor isimli albümüyle de iyiden iyiye yükselmişti. Kanye West’in de oldukça destek olduğu albümde Lupe, kariyeri boyunca kullanmaktan kaçınmayacağı sert kalemini mensubu olduğu din olan İslam, fakirlik, ırkçılık, bireyselleşme ve terörizm gibi ağır konularla kullanmıştı. Lupe Fiasco, Chicago’nun yazının başında bahsettiğim lirisizm yönünü daha çok kendisine pusula edinen MC’lerden olmuştur.

Chance the Rapper

Chance the Rapper da aynı Lupe Fiasco gibi Kanye West’in etkisiyle kariyerine başlayan ve belki de Lupe’den daha çok Kanye’nin izinden gitmiş Chicago doğumlu bir MC’dir. Şarkılarının çoğunda motive edici sözlere yer veren Chance, altyapı tercihlerinde de günümüzün piyasasındaki birçok sanatçının aksine jazz’a ağırlık verir. Aynı Kanye gibi Hristiyanlık, şarkılarının içeriğinde büyük yer kaplayan konulardan biridir.

Chance the Rapper için asıl enteresan özellik ise 2019 yılında yayınladığı ilk stüdyo albümü The Big Day’e kadar yayınladığı hiçbir müziği para karşılığı yapmamış olmasıdır. 2012 yılında 10 Day isimli mixtape’i ile başlattığı mixtape serüveni, onu 2016 yılında Coloring Book ile Grammy’ye kadar götürmüştür.

 

Chicago doğumlu diğer rap sanatçıları: Lil Durk, Juice WRLD, Lil Reese, Vic Mensa, Fredo Santana, BJ The Chicago Kid, Calboy, Famous Dex, G Herbo, Jeremih, King Von, Polo G, Saba, Twista.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

JAY-Z, Reasonable Doubt fotoğraf çekimi için dava açıyor!

Sonraki İçerik

TikTok ve Instagram Reels'in müzik sektörüne yaptığı akılalmaz müdahale

İlgili İçerikler