WIZ KHALIFA’nın ROLLING PAPERS albümü 10 yaşında!

10 yıl önce bugün Wiz Khalifa, 3. stüdyo albümü Rolling Papers‘ı yayınladı ve bu, onun kariyeri için bir devrim oldu. Her ne kadar üçüncü stüdyo albümü olsa da önceki 2 albümü bağımsız olarak yayınlandığından birçok kaynakta bu albüm Wiz’in debut’u olarak da kabul edilir.

Zaten Wiz Khalifa’nın kariyer çizgisine etkisine ve albümün Wiz’in diskografisinde yere bakıldığında tam bir debut albümdür.

Albümle ilgili genel birkaç bilgi sonrası her şarkı için kısa kısa yorumlar yapmak istiyorum çünkü benim için Rolling Papers’ın çok çok ayrı bir yeri var. Belki de hak ettiğinden fazla değer veriyorum albüme ancak yayınladığı zamanlar yabancı rap dinlemeye yeni yeni başlıyordum ve bu albüm de tam anlamıyla idrak ederek dinlediğim ilk yabancı rap albümü olmuştu.

29 Mart 2011’de Atlantic Records ve Rostrum Records etiketiyle yayınlanan Rolling Papers, ilk haftasında 197,000 satarak Billboard 200’de 2. sırayı elde etmişti. Black and Yellow, Roll Up, On My Level, No Sleep ve The Race olmak üzere 5 single ile desteklenmişti. Tracklist’e dönüp şöyle bir baktığımda gerçekten de single seçimi enfes. 5/5 diyebileceğim single’lar dışında Wake Up, Fly Solo ve Cameras da bana göre albümün öne çıkan şarkıları.

 

When I’m Gone

Albümün giriş parçası, Wiz Khalifa’nın kendisi için söylenen “sürekli aynı konulardan bahsediyor.” eleştirisine bir cevapla başlıyor. Wiz’in verdiği bir röportajda söylediğine göre bu 2 satır aynı zamanda albüm için yazdığı son 2 satır. “And they say all I rap about is bitches and champagne. You would too if every night you seen the same thing.” yani “Sadece o**spular ve şampanya hakkında rap yaptığımı söylüyorlar. Her gece aynı şeyi görseydiniz siz de böyle yapardınız.” hayatını sözlerine aktardığını ve hayatının da bu konulardan ibaret olduğunu söylüyor. Şarkının geri kalanı da duygusal denebilecek bir tonda devam ediyor. Ana konu olarak Wiz, kazanılan paranın harcanmasını gerektiğini çünkü bu dünyadan giderken bir anlamının kalmadığını söylüyor.

 

On My Level (feat. Too $hort)

Albümün ilk hit şarkısı denebilecek On My Level’da Wiz Khalifa’yı Bay Area efsanesi Too $hort da eşlik ediyor. Jim Jonsin’in elinden çıkan ikonik altyapı üzerinde Wiz Khalifa, kendisi için klasikleşmiş konular olan alkol, esrar ve ekibi Taylor Gang hakkında rap yapıyor. Too $hort’un çok uzun sayılmayacak kısmı da Wiz’i destekler şekilde devam ediyor.

 

Black and Yellow

Bu şarkı çok da benim yorumuma ihtiyaç duymuyor zaten, dinlemek ve klibini izlemek yeterli olacaktır. Wiz Khalifa’nın belki de bir daha çıkamadığı bir seviye, kariyer şarkısı. Onu bugün olduğu kişi yapan şarkılardan kesinlikle. Altyapı yine çok ikonik bence. Aradan değil 10 yıl, 20 yıl dahi geçse açıldığı an kafam sallanmaya başlayacaktır. Bilmeyenler için; şarkı Wiz Khalifa’nın büyüdüğü yer olan Pittsburgh, Pennsylvania’nın renkleri olan siyah ve sarıyı temsil ediyor.

 

Roll Up

Black and Yellow sonrası yakalanan hype devam etsin istenmiş olacak ki hemen ardına yine albümün en hareketli şarkılarından Roll Up koyulmuş. Wiz Khalifa’nın röportajlarına söylediğine göre çok önem vermediği, yalnızca eğlenceli olmasına gayret gösterdiği bu şarkı amacına ulaşmış gibi görünüyor.

 

Hopes & Dreams

Bu şarkı, Wiz’in söylediğine göre bir striptiz kulübü marşı. Pittsburgh’de gittiği The Pretty Kitty isimli striptiz kulübünde duyduğu bir şarkıdan etkilenip bu şarkıyı yazmış Wiz. Ben şarkının altyapısını sevmiyorum o nedenle çok sıcak olduğum bir parça değil.

NOT: Wiz’in albümün 10. yılı için yayınladığı Deluxe versiyonda bu şarkıdaki Nipsey Hussle eklentisi güzel olmuş ama bence yine de şarkıyı kurtarmaya yetmemiş.

Wake Up

Single dışında en sevdiğim şarkılardan albümden, yazının başında da bahsetmiştim. Wiz Khalifa bu şarkıda adeta dinleyenlerin yüzüne yüzüne motivasyon fırlatıyor. Düşük modlu olunan anlarda dinlemek için birebir.

 

The Race

Albümün en iyi şarkılarından bana kalırsa. Bana kalırsa diyorum çünkü her ne kadar Wiz bu şarkıyı çıkış parçalarından olarak görüp single olarak yayınlasa da underrated kalmış bir şarkı The Race. Sade altyapısı, nakaratı ve Wiz’in esnek flow’ları ile harika bir havası var bence şarkının. Dinlerken üstü açık bir arabada hissediyorum ben kendimi. Her ne kadar Wiz Khalifa’nın bireysel başarılarını içeren kişisel bir şarkı da olsa, Wake Up sonrası motivasyon seansının devam ettiği söylenebilir.

 

Star of the Show (feat. Chevy Woods)

Wiz Khalifa’nın en yakın arkadaşlarından Chevy Woods’un ona eşlik ettiği bu şarkı, ikilinin uyumuna rağmen beğenmediğim şarkılardan. Uyumları dediğim gibi belirli bir seviyenin üstü ancak bu şarkıda ortalamalarının altında kalıyorlar diye düşünüyorum. Albümün durağan ve vasat şarkılardan.

 

No Sleep

Albümün çıkış parçalarından ve dikkatli dinlediyseniz sound olarak başka bir yerde. Bunun sebebi altyapıda Benny Blanco’nun yer alması elbette. Albümdeki beat’lerin bir çoğu Eric Dan ve StarGate ekibinden çıkarken Wiz bu şarkıda Benny Blanco ile çalışmış ve bence çok da iyi yapmış. Catchy nakarat, hareketli altyapı. Daha ne olsun bir hit için?

Get Your Shit

Albümün bence en kötü şarkısı. Altyapıdaki clap ve kick’ler beni çok irrite ettiği için hiçbir zaman bu şarkıya ısınamadım açıkçası. Zaten konu olarak çok ilgimi çekmediğinden (Wiz’in eski sevgilisi) fazla irdelemek istemiyorum bu şarkıyı.

 

Top Floor

Bu şarkı için de düşüncelerim benzer aslında. Altyapıdaki loop’u sevmiyorum, Wiz’in durağan flow’u ve nakarattaki efekti ile bu da albümün vasat parçalarından bence.

 

Fly Solo

Fly Solo da yazının başında belirttiğim gibi en sevdiğim şarkılardan bu albümde. Önceki 2 şarkının aksine altyapının keyifli girişiyle 1. saniyeden şarkı sizi yakalıyor. Wiz Khalifa’nın “tek başıma yeterim” mottosuyla yazdığı şarkı, bir kez daha motivasyon deposu oluyor dinleyenler için. Emin olmamakla beraber; Burry Soprano’nun SOLO şarkısını yazarken bu şarkıdan ilham almış olabileceğini düşünüyorum.

 

Rooftops (feat. Curren$y)

Wiz Khalifa’nın konuk isimleri seçerken “0 risk” politikasıyla ilerlediğini söylemek lazım bu albümde. Kendisiyle uyumu hali hazırda kusursuza yakın isimleri seçen Wiz, bu uyumlardan da hit kovalamış. Too $hort ve Chevy Woods sonrası Curren$y de böyle tanımlanabilecek bir isim. Zaten daha sonra ikili 2009 adında ortak bir albüm de yayınladı. Bu şarkıya gelecek olursak; altyapının tınısı çok hoş zaten başta. Bu altyapı üzerinde Wiz Khalifa vokali ve konu olarak da başarmak. Bir şarkının iyi olması için daha fazla şeye ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum.

 

Cameras

Albümün son şarkısı Cameras, benim favorilerimden. Altyapıda sample olarak JAY-Z’nin Politics as Usual şarkısının kullandığı şarkının konusu “dipten başlayıp yükselmek” kadar basit belki ama altyapı ve Wiz’in nakaratı altyapı üzerinde o kadar iyi ki sırıtmıyor bence konu.

 

Deluxe 10 Year Anniversary Edition

Wiz Khalifa, Rolling Papers’ın 10. yıl dönümü yaklaşmışken sürpriz bir 10. Yıl Özel versiyon yayınladı. Orijinal albümden 4 şarkı fazla yer alan bu albümde; Wiz’in daha önceki yayınladığı Black and Yellow remix’i, Cabin Fever mixtape’inde yer alan Taylor Gang ve Middle of You şarkıları yer alırken asıl sürpriz Hopes & Dreams şarkısında geldi. Wiz Khalifa bu şarkıya 2 yıl önce hayatını kaybeden Nipsey Hussle’ın vokalini eklemiş. Şarkıyı yorumlarken bahsetmiştim, çok beğenmedim bir şarkı ancak yine de hoş bir detay olmuş.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 26 Mart 2021 | Stap, 24kGoldn, Şanışer, NF ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

NIKE'tan LIL NAS X'in ŞEYTAN ayakkabılarına dava!

İlgili İçerikler