2Pac’ın aktörlük kariyeri ile tanışın: Tupac Shakur’un rol aldığı 7 film!

Tupac Amaru Shakur, birçok kişiye tarihin en önemli rap figürlerinden. Yayınladığı ikonik albümler, siyahi toplumu için sergilediği duruş, mahkemeye kadar taşınan olayları, 2 kez vurulması vs. ile 25 yıllık kısa kariyerine birçok şeyi sığdırmayı başardı.

2Pac’ın tek unvanı “rapçi” olmak değildi. Film sektörü de Pac’ın bir zamanlar neredeyse rap kadar zamanını ayırdığı bir sektördü. Aktörlüğe 1991 yılında başlayan Tupac, hayatını kaybettiği 1996 yılına kadar 7 filmde rol aldı.

İşte o filmler ve Tupac’ın filmlerdeki rolleri:

Nothing But Trouble (1991)

15 Şubat 1991’de gösterime giren Nothing But Trouble, Tupac’ın beyaz perdeye attığı ilk adımdı. Kara mizah ve korku türlerinin karışımı olan filmde Tupac’ın o dönem dahil olduğu rap grubu Digital Underground da küçük bir sahnede yer almıştı. Filmin müziklerinden 2 tanesini yapan Digital Underground, kendilerinin tanıtımı olarak da filmde rol almıştı. Yani Tupac Shakur’un rolü 2Pac olmaktı denebilir kısaca.

Juice (1992)

1992 çıkışlı Juice filmi, Tupac’ın gerçek anlamdaki ilk aktörlük tecrübesiydi. Tupac’ın başrolde Bishop ismiyle rol aldığı film; 4 siyahi gencin Harlem’deki günlük hayatlarına, yaşadıkları polis şiddetine, çete savaşlarına değiniyordu. 5 milyon dolar bütçeyle çekilen film, gişede 20 milyon dolar hasılat etmişti. Rolling Stone’un film eleştirmeni Peter Travers, Tupac’ın performansı için “Filmin en çekici figürü.” demişti.

Poetic Justice (1993)

1993 yılına geldiğimizde aktörlüğe iyiden iyiye ısınan Tupac Shakur’u bu kez de bir aşk hikayesinin ortasında, Poetic Justice filminde görüyoruz. Tupac, Michael Jackson’ın kardeşi Janet Jackson ile beraber başrolü paylaşıyor ve Lawrence “Lucky” Knight karakterine can veriyor. John Singleton tarafından yazıp yönetilen film, 14 milyon dolar bütçeyle çekilmiş ve gişede 27 milyon dolar hasılat elde etmişti.

Above The Rim (1994)

23 Mart 1994 tarihinde vizyona giren Above The Rim filmiyle beraber Tupac, 4 yıl üst üste sinemada boy göstermiş oluyor. Bir basketbol filmi olan Above The Rim’de Tupac, direkt başrol olmasa da önemli karakterlerden biri. Mahallenin serserilerinden Birdie’ye hayat veren Pac, filmde aynı zamanda resmi olmayan bir şekilde basketbol koçluğu da yapıyor. Filmin ana karakteri Kyle Lee Watson’ın da Birdie (Tupac) ve gerçek bir koç olan Mike Rollins arasında bir karar vermesi gerekiyor.

Bullet (1996)

1 Ekim 1996’da gösterime giren Bullet, Tupac Shakur’un ölümünden sonra sinemalarda gösterilen ilk filmiydi. Julien Temple’ın yönetmenliğinde çekilen filmin başrolleri Mickey Roucke ve Tupac Shakur’du. Tupac, filmde Tank isimli bir yerel uyuşturucu baronunu canlandırıyordu.

Gridlock’d (1997)

Gridlock’d, 1997 yılında vizyona giren Tim Ruth ve Tupac Shakur’un başrollerini paylaştığı filmdir. Tupac’ın ölümünün ardından çıkan 2. film olan Gridlock’d, spoken word janrasında müzik yapan ve eroin bağımlısı olan 3 kişi etrafında dönmektedir. Grup üyelerinden birinin aşırı dozdan ölmesi sonrası Spoon (Tupac Shakur) ve Stretch (Tim Ruth) eroini bırakıp rehabilitasyona gider. Filmin yönetmeni Vondie Curtis-Hall, aynı zamanda filmin yazarıdır ve senaryonun çoğu yerinin otobiyografi şeklinde olduğunu söylemiştir. Gençliğini Detroit’te bir müzik grubunun üyesi olarak geçiren Vondie Curtis-Hall, o dönem yaşadıklarını bu film ile yansıtmıştır.

Tupac Shakur’un rol aldığı son film olan Gang Related, Shakur’un ölümünden 1 yıl sonra vizyona girmiştir. Tupac, filmde başrolü paylaştığı James Belushi ile beraber yozlaşmış bir polisi canlandırmaktadır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

GOKO!, Ceza, Khontkar, Baneva ve Motive: Red Bull 64 Bars, Türkiye'ye geliyor!

Sonraki İçerik

Ezhel, Instagram hesabı üzerinden dinleyicilerinin sorularını cevapladı

İlgili İçerikler