YENİ ÇIKANLAR: 26 Mart 2021 | Stap, 24kGoldn, Şanışer, NF ve çok daha fazlası!

Türkiye’de durgun, Amerika’da ise görece hareketli bir Release Day geride kaldı. Yerli piyasada Stap, Yazı isimli EP’si ile öne çıkarken, Amerika’da  son döneme Mood isimli şarkısı ile damga vuran 24kGoldn‘ın yeni albümü El Dorado göze çarpan işlerdendi.

Vakit kaybetmeden değerlendirmeye geçelim dilerseniz.

 

Stap – Yazı

Stap, 6 şarkılık Yazı isimli EP’siyle döndü. Herhangi bir düetin olmadığı proje, bir o kadar da kişisel zaten. Düet olmaması belki de bu açıdan isabet olmuş. Projedeki 6 şarkı arasında inanılmaz bir bütünlük var, 1 düet bile o havayı bozabilirdi bence. Stap, asıl çıkışını yaptığı İşporta Holding’ten beri sürekli yükselerek ilerliyor. Arada Size XXL belki biraz durağan sayılabilir kariyeri için ancak onun dışında piyasadaki en orijinal isimlerden biri kesinlikle. Yazı EP’sindeki gibi içe kapanık projelerini dinlemek ise ayrı bir keyif bence.

 

24kGoldn – El Dorado

2020 yılına “iann dior” düetli Mood şarkısıyla damga vuran 24kGoldn, ilk stüdyo albümü El Dorado’yu yayınladı. Future, DaBaby, Swae Lee ve iann dior düetleri içeren albüm için benim görüşlerim epey olumlu. Özellikle çıkış için gayet başarılı bir proje bence. Bir yerden sonra yer yer aynı şarkıyı dinliyor gibi oluyorsunuz, bunu da debut için göz ardı edebilirim ben. Daha önce yayınlanan işleri saymazsak; Future düetli Company ve Love Or Lust şarkıları benim favorilerim oldu.

 

Şanışer – Peşimde Kara Geceler

Şanışer, uzun süredir beklenen ve yakın zamanda yayınlanacak yeni albümü Umut’tan ilk tekli Peşimde Kara Geceler’i yayınlayarak albüm sürecine girdi. Şarkı, Şanışer’in pek çok kez gözler önüne serdiği protest yanını içeriyor. Şarkıdaki bazı sözler direkt son dönemde yaşanan olayları insanın yüzüne çarpıyor. Nakaratta melodik bir okuşuya ve içerisinde birçok alçalış-yükseliş içeren bu şarkı bence bu haftanın en başarılı işlerinden.

 

NF – CLOUDS (THE MIXTAPE)

NF’in müziğine yıllardır ısınamadım açıkçası. Yer yer öne çıktığı özelliği flow’u ile güzel işler yapıyor aslında ama yine de tam olarak benimseyemedim nedense yaptığı projeleri. CLOUDS isimli bu projesinde de benzer bir moda girdim. Proje aslında 11 şarkı ve 42 dakikadan oluşsa da bir yerden sonra sıkıldığımı hissettim. Yine de daha önce yayınlanan şarkılardan CLOUDS, Hopsin düetli LOST ve ilk defa duyduğumuz Tech N9ne düetli TRUST şans vermeye değer.

 

Spade427 – Lig

Spade427, kaliteli işlerine bir tanesini daha ekledi. Bir yandan sosyal medya hesaplarından düzenli olarak freestyle yeteneğini bizlere sunan Spade, durmadan da yeni şarkılarını üretmeyi sürdürüyor. Info’nun prodüksiyon koltuğunda oturduğu yeni şarkısı Lig, bence Spade427’nin son dönemdeki en gaz nakaratlarından birine sahip. Şarkının altyapısındaki bass’lara bayıldım ben şahsen. Spade’in oldukça underrated kaldığını düşünüyorum, umarım hak ettiklerini alır bir gün.

 

Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)

Lil Nas X, yorumlaması zor bir isim bence. Old Town Road ile herkesin kulağına giden bir çıkış yaptıktan sonra tabii ki diğer işleri o kadar da iyi gelmedi bir çok kişi için. One hit wonder değil bence ama çok da kalıcı işler yapmıyor diye düşünüyorum. Yeni şarkısı MONTERO’yu dinlerken de benzer şeyleri düşündüm. Keyifli bir altyapı ve üzerinde geçer not alabilecek bir Lil Nas X performansı var. Yine de bundan 4-5 ay sonra bu şarkıyı açıp dinler miyim? Pek sanmıyorum.

 

VEYasin – Sardığımdan

VEYasin, Hey! Douglas projesine verdiği ağırlık ve diğer başka nedenlerden ara verdiği rap kariyerine 2019 yılında Format ile geri dönmüştü. Büyük bir hevesle açmıştım ancak çok da özlediğim VEYasin’i bulamamıştım açıkçası. Netflix’te yayınlanan Azizler filminde bu şarkıyı duyduğumda çok beğenmiş ve sevinmiştim VEYasin’i özlediğim şekilde bulduğum için. Dijital platformlarda resmen yayınladı şarkı, çok güzel haber bence. Ben epey döndüreceğim gibi duruyor şarkıyı bu sene.

 

Russ – BANKRUPT

Russ, alışık olduğumuz kapak tasarımıyla yeni bir şarkısıyla daha karşımızda. Russ’ın üretim hızı ve şeklinde hayranım gerçekten. Yılın her anı Russ’tan şarkı duymak mümkün. Her sanatçı bunu tercih etmiyor tabii ki ancak edene de saygı duyuyorum açıkçası. Bu kadar fazla üretip de belli bir seviyenin üzerinde kalmak az buz iş değil bence. Russ’ın yeni şarkısı BANKRUPT’a gelirsek, altta alçaktan yükseğe giden keyifli bir ses sonrası klasik kick’ler giriyor ve Russ duygusal şekilde şarkısını okuyor. Kapaktan da anlaşılacağı üzere duygusal bir şarkı. Ben oldukça beğendim, bir detay dışında. Russ, nakaratta farklı bir ses efekti kullanmış büyük ihtimalle renk katmak adına. Onu çok sevdiğimi söyleyemem.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Film müziğinden SINGLE'a: VEYasin'in yeni şarkısı SARDIĞIMDAN!

Sonraki İçerik

WIZ KHALIFA'nın ROLLING PAPERS albümü 10 yaşında!

İlgili İçerikler