Sözleşmesinin TAMAMINI paylaştı, GRAMMY ödülüne işedi: KANYE WEST, TWITTER’ı birbirine kattı!

Kanye West dün, Twitter tarafından tweet atması engellenene kadar adeta fırtına gibi esti platform üzerinde. Kanye’yi yakından takip edenler ve Twitter kullanımı bilenler için çok da garip gelmese bile dün yaptıkları daha önce yaptıklarının yanında bir tık daha enteresandı.

Genel olarak özetlemek gerekirse; Kanye West’in derdi müzik endüstrisinin geldiği durum ve şirketlerin sözleşmeler sayesinde sanatçılar üzerinde kurduğu baskılardı. Aslında çok doğru ve üstüne gidilmesi gereken bir konu bu. Böyle bir harekete de Kanye West kalkışabilir sadece, en azından rap sanatçıları içinden. Tabii bunu yapma tarzı ne kadar etik, tartışılır. Detayları, attığı tweetler eşliğinde konuşalım.

Kanye West dün o kadar çok tweet attı ki hepsini buraya yansıtmaya kalkarsak site tarihinin en uzun ve en okunmayan yazısı falan olur herhalde. Ana hatlarıyla konuyu özetlemeye çalışacağım elimden geldiğince.

Olayın başlangıcı en iyi özetleyen 2 tweeti seçtim. Hemen çevirilerini de yapalım.

“Herkesin Universal ve Sony’nin kontratlarını görmesi lazım. Halkımın köle edilmesine izin vermeyeceğim. Hayatımı onlar için ortaya atıyorum. Müzik endüstrisi ve NBA, günümüzün kölelikleri. Ben, yeni Hz. Musa’yım!”

“Bir müzik anlaşması yaptığınız zaman, haklarınızın alınmasına da imza atıyorsunuz. Efendileriniz olmadan, sadece kendi müziğinizle hiçbir şey yapamazsınız. Diğer insanlar müziğinizin ne zaman ve nerede çalacağınıza karar veriyor. Sanatçılara ise sadece bununla birlikte gelen ün, turne ve markalaşmayı kabul etmek kalıyor.”

 

Bu açıklamalar gerçekten düşündürücü. Özellikle de Kanye West gibi hip-hop tarihine şimdiden adını yazdırmış, sayısız başarılar elde etmiş, ödüller kazanmış birinden geldiği için.

Kanye West, daha sonra rap müziğin günümüzde en önde gelen isimleri olan Drake, J. Cole ve Kendrick Lamar‘a seslenerek artık şirketlerle değil bağımsız olarak çalışmalıyız mesajını verdi.

Daha sonra özellikle plak şirketleri olmak üzere; müzik endüstrisinin önde gelenleri, NBA takım sahipleri, Nike gibi şirketlerin sahiplerini hedef alan Kanye West, ara ara İncil’den ayet de paylaşarak durumu derinleştirdi.

Asıl bomba ise Universal Music ile yapmış olduğu anlaşmanın tamamını SAYFA SAYFA Twitter adresi üzerinden paylaşmasıydı. Kanye West’in bu konudaki sıkıntısı kendisine ait olan master kayıtlarını kontrat gereği alamaması. Ayrıca iddiasına göre Universal Music, master kayıtlarının ücret bilgisini de Kanye ile paylaşmıyor.

Kanye West bir de Forbes‘un içerik editörlerinden Randall Lane‘in telefon numarasını paylaşmıştı ancak Twitter, o tweeti kaldırdı.

Kanye West, daha sonra kazandığı 21 Grammy ödülünden birinin üzerine idrarını yaptığı videoyu paylaşarak büyük olay yarattı. Kanye, tweetin açıklamasına da “İnanın, DURMYACAĞIM!” yazdı.

Bütün bu gelişmelerin ardından Kanye West’in tweet atması Twitter tarafından engellendi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CYPHER nedir? RAP müzikte CYPHER ne anlama geliyor?

Sonraki İçerik

VVO BEATS, anlamlı bir proje için prodüktörleri bir araya getiriyor: ÇOCUKLAR İÇİN ÇAL

İlgili İçerikler