BIG SEAN – DETROIT 2 (Albüm İncelemesi)

Big Sean‘ın G.O.O.D. Music etiketiyle piyasaya sürülen 5. stüdyo albümü Detroit 2, yayınlandı. 2017 yılındaki solo albümü I Decided. ve Metro Boomin ile ortak albümleri Double Or Nothing‘den beri sessizdi Big Sean.

Özlemişim bir kere, onu söylemem lazım. Big Sean sevdiğim, kariyer gidişatını eskiden beri beğenerek takip ettiğim bir sanatçı çünkü.

Detroit 2 albümü, Big Sean’ın 2012 yılında yayınladığı Detroit isimli mixtape’in devamı niteliğinde yayınlandı. Albümde Nipsey Hussle, Post Malone, Ty Dolla Sign, Jhene Aiko, Dwele, Anderson .Paak, Earlly Mac, Wale, Young Thug, Hit-Boy, Travis Scott, Key Wane, Diddy, TWENTY88, Lil Wayne, Tee Grizzley, Kash Doll, Cash Kidd, Payroll, 42 Dugg, Boldy James, Drego, Sada Baby, Royce Da 5’9″, Eminem ve Dom Kennedy gibi çok güçlü bir konuk listesi bulunuyor.

Albümün prodüksiyonları büyük oranda Hit-Boy‘un elinden çıksa da Big Sean; Take a Daytrip, Mike WiLL Made-It, No I.D., DJ Mustard, Boi-1da gibi birçok farklı beatmaker ile çalışmış. Bu da bence albüme çeşitlilik katmış, altyapılar gerçekten çok özenliydi.

Albümü değerlendirmeye başlarken; altyapılar ile giriş yapmak istiyorum ben. Türkiye’de de benzer bir sorunla karşı karşıya olsak da Amerika’nın özellikle yeni nesil MC’lerinde bu sorun daha ön planda bence. Çünkü bizde 10 şarkıdan fazla bir projeye rastlamak epey zor uzun süredir. Ama mesela örnek vermek gerekirse, DaBaby‘nin BLAME IT ON BABY (DELUXE) albümünde 24 şarkı yer alıyor. Albümü açın arkada çalsın, birçok şarkı birbirine benzer şekilde kulağınızda tınlayacaktır. DaBaby kötü bir rap sanatçısı demiyorum ancak böyle bir sıkıntı da olduğu aşikar piyasa genelinde.

Big Sean bu konuda yıllardır diğer rapçilerden sıyrılan bir isimdi, Detroit 2 albümünde de bunu başarmış bence. Albümde Lucky Me gibi chill şarkılar da mevcut, Body Language gibi R&B şarkılar da mevcut, ZTFO gibi trap şarkılar da mevcut. Bu çeşitlilik çok hoş bence. 21 şarkı ve 1 saat 11 dakikadan oluşan albümü sıkılmadan dinledim diyebilirim.Düet performanslarına gelirsek; öncelikle düetlerin biraz fazla olduğu görüşündeyim. 21 şarkının 12’sinde düet var. Hatta 3 şarkının da Story isimli sadece ses kayıtlarından oluşan şarkılar olduğunu düşünürsek 18 şarkıda 12 düet yapıyor, bence fazla. Yine de genel anlamda düetlerin sırıtmadığını söylemek lazım. Young Thug, Travis Scott, Lil Wayne ve Dom Kennedy bence öne çıkan düetler.

En sevdiğim şarkılar Why Would I Stop, ZTFO, Respect It, Lithuania, The Baddest ve Don Life oldu ilk dinleyişimde.Big Sean’ın Detroit rapçilerini topladığı Friday Night Cypher için ayrı bir paragraf gerekiyor diye düşünüyorum. Tee Grizzley, Kash Doll, Cash Kidd, Payroll, 42 Dugg, Boldy James, Drego, Sada Baby, Royce Da 5’9″ ve Eminem’den oluşan bir kadroya sahip bu cypher çok hoşuma gitmedi benim. Evet, genel olarak fikir ve isimler başarılı ama beat haliyle isimlere göre ayarlanmış ve sürekli olarak değişiyor. Bir de çoğu isim birbirinden uyumsuz bence. Yine de Tee Grizzley, Big Sean ve Eminem’in verse’leri dinlemeye değer diye düşünüyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

GAZAPİZM, HARBİYE'de konser veren ilk rapçi oldu!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (4 Eylül 2020) | BIG SEAN, 6IX9INE, RÜZGAR, ZEN-G ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler