Kendi plak şirketleri olan rap sanatçıları (Part 2): J. Cole, Young Thug, Rick Ross ve diğerleri!

Amerika’da kendi plak şirketine sahip olan rapçileri daha önce burada, Türkiye’dekileri ise burada derlemiştik.

Bu kavram içine girebilecek birçok rap sanatçısı olduğu için hepsini tek seferde vererek sizi boğmak istememiş ve bu içeriği kısımlara ayırmıştık. Part 2’de Amerika’ya devam ediyoruz. Türkiye’nin devamı için takipte kalın!

 

Westside Gunn (Griselda Records)

Günümüz underground rap’ini belki de en iyi şekilde temsil eden Griselda ekibi, aynı zamanda bağımsız bir plak şirketi. New York’un Buffalo bölgesinde 2000 yılından itibaren rap müzik adına üretimler yapan Westside Gunn, 2014 yılında Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Griselda Blanco Restrepo’nun adını alarak kardeşi Conway The Machine ile beraber Griselda Records’u kurdu. Yıllardır birlikte bir yerlere gelmeye çalışan 2 kardeş için bu atılım geç de olsa bir dönüm noktası olacaktı. 2016 yılında kuzenleri Benny The Butcher’ı ve Mach-Hommy’yi de yanlarına alıp underground’dan mainstream’e kendi stillerinden asla ödün vermeden gelen Griselda Records ekibinden Westside Gunn ve Conway The Machine 2017 yılında Shady Records’a imza atarak Buffalo bölgesinden çıkıp büyük bir plak şirketine imza atan ilk rapçiler olmuştu.

 

Young Thug (Young Stoner Life Records)

Kariyerine Gucci Mane’in plak şirketi 1017 Brick Squad Records altında başlayıp sonradan 300 Entertainment’a geçen Young Thug, 2016 yılında da 300 Entertainment çatısı altında kendi şirketi Young Stoner Life Records veya kısaca YSL Records’u kurdu. Şirkete ilk olarak Gunna’yı dahil eden Young Thug, sonra Lil Duke ve kendi kız kardeşleri Dolly ve HiDoraah ile kadroyu genişletti. Güncel kadrosunda Young Thug, Gunna, Lil Keed, Strick, T-Shyne, HiDoraah, Dolly White, Karlae, Unfoonk, Yak Gotti, Yung Kayo, FN DaDealer, YTB Trench ve Bslime’ı barındıran şirket bünyesinde 7 stüdyo albümü, 1 EP, 4 toplama albüm ve 7 mixtape yayınlanmıştır.

 

J. Cole – Dreamville Records

2007 yılında ilk mixtape’i The Come Up’ı hazırlarken bir yandan da ilerde kendi müziklerini yayınlama amacıyla bir plak şirketi kurmayı isteyen J. Cole, bu fikrini üniversitede okurken tanıştığı yakın arkadaşı Ibrahim Amad ile gerçekleştirdi. Şirkete ilk olarak 17 yaşındayken tanıştığı rapçi Omen katıldı. Yine de Omen ile resmi bir sözleşme imzalanmadı çünkü Dreamville Records, 2014 yılında Interscope Records ile yapılan anlaşmaya kadar tam olarak bir plak şirketi şeklinde hareket etmemişti. 2014’teki anlaşma sonrası J. Cole, Bas’ı kadroya kattı. Label’dan yayınlanan albümler ve Cole’un imzaladığı isimlere bakıldığında J. Cole, Dreamville’ı dev bir plak şirketindense hip-hop’ı dibine kadar yaşayan bir kolektif olarak dizayn ediyordu. Kadroya sırasıyla Cozz, Lute ve Ari Lennox katıldı. 2017 yılında ise J. Cole en büyük hamlesini yaptı ve o dönem birçok şirketi peşinden koşturan JID’yi Dreamville bünyesine kazandırdı. Dreamville’ın kadrosunda güncel olarak J. Cole, JID, Omen, Bas, Ari Lennox, Cozz, Lute ve EARTHGANG bulunuyor.

 

T.I. – Grand Hustle Records

Arista Records’tan yayınlanan ilk stüdyo albümü I’m Serios satış rakamları anlamında oldukça başarısız gidince kendi plak şirketini açıp müziğini oradan yayınlamak isteyen T.I., 2003 yılında Grand Hustle Records’u kurdu. Grand Hustle çatısı altında DJ Drama’nın da yardımlarıyla mixtape’ler yayınladı ve konuk olduğu şarkılardaki performanslarıyla dikkatlerini üzerine çekti. T.I.’a dikkat kesilen oluşumlardan biri de Atlantic Records’tu. Grand Hustle’ı Atlantic Records altında konumlandırdıktan sonra 2. stüdyo albümü olan Trap Muzik’i yayınladı. Birçok otoriteye göre günümüz trap müziğinin başlangıcı olan bu albümle kariyeri yükselişe geçti. Yıllar içinde birçok sanatçının girip çıktığı Grand Hustle Records’un bazı kayda değer atılımları 2008-2012 yılları arasında Meek Mill ve Killer Mike’ın şirket bünyesinde bulunmasıydı. Şirketin en büyük hamlesi ise Travis Scott’ın 2013 yılında prodüktör olarak şirkete katılıp 2015 yılında ilk stüdyo albümü Rodeo’yu şirket bünyesinde yayınlamasıydı. Travis Scott, aynı zamanda Epic Records anlaşmalı şekilde kendi şirketi Cactus Jack’i kursa da hâlâ Grand Hustle’a bağlı şekilde müzik kariyerini sürdürüyor.

 

Birdman – Cash Money Records

Bryan Williams veya bilinen adıyla Birdman, 1991 yılında abisi Ronald Williams ile beraber Cash Money Records isimli plak şirketini kurarken büyük ihtimalle hip-hop tarihinin en başarılı plak şirketlerinden birinin temelini attığından habersizdi. Yaşadığı kötü mahalleden çıkıp kendi gibi durumu kötü insanlara yardım etme amacıyla bu yola çıkan Birdman için özellikle Lil Wayne ile tanışıp onu şirketine getirdiği an bir kırılma noktası olacaktı. Lil Wayne kısa sürede kendi döneminin en başarılı ve en çok albüm satan rapçilerinden birine dönüşmüş ve Cash Money Records’u zirveye taşımıştı. Bunun dışında 2005 yılında Cash Money’nin altında Young Money Entertainment’u kuran Lil Wayne, kendi şirketi üzerinden Nicki Minaj ve Drake’i de şirkete getirince Cash Money Records yıllar içinde hip-hop tarihinin en çok albüm satan plak şirketlerinden biri haline geldi.

 

Rick Ross – Maybach Music Group

2008 yılında kendi plak şirketi olan Maybach Music Group’u açıp şirket bünyesinden de ilk yayınlanmayı kendi 3. albümü Deeper Than Rap ile gerçekleştiren Rick Ross, sonrasında yeni sanatçılar keşfedip şirketini büyütmeyi hedefledi. Gunplay, Torch, Young Breed, Masspike Miles gibi çok da bir başarıya sahip olamayan keşifler sonrası ilk başarılı atılımını şirketin toplama albümü Self Made Vol. 1 ile gerçekleştirdi. Bu albümle beraber Maybach’in yeni ve ileride şirketi başarıya götürecek üyeleri Wale ve Meek Mill de kariyerleri için iyi birer adım atmış oldu. Maybach Music Group, kurulduğu günden bu yana bünyesinden 7 tane Billboard 200’de 1. olan albüm çıkarmayı başardı.

 

Gucci Mane – 1017 Records

Gucci Mane, ilk şirketi So Icey Entertainment’ı 2007 yılında açıp kısa bir süre sonra Mizay Entertainment ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Bu ortaklık çok uzun sürmedi ve 2010 yılında yollar ayrıldı. Bir plak şirketine sahip olmak Gucci Mane’in hâlâ kariyer hedeflerinden biriydi ve böylece 1017 Brick Squad’ı kurdu. Bu sefer işleri biraz daha büyütüp Asylum Records ile anlaştı. OJ Da Juiceman ile Waka Flocka Flame, Gucci Mane’in ilk imzaladığı sanatçılardı. Gucci Mane’in yıllar içinde 1017 Records, 1017 Eskimo, 1017 Global Music gibi isimlerle anılan şirketi, özellikle trap sahnesine adım atanlar için bir uğrak yeri olmuştu. Bu konuda verilebilecek en önemli örnekler Young Thug ve Migos. Şirketin günümüzdeki kadrosunda ise Gucci Mane dışında özellikle Pooh Shiesty ismi dikkat çekiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MGK, yeni albümü Mainstream Sellout'un konuklarını duyurdu: Gunna, Pete Davidson ve diğerleri!

Sonraki İçerik

BEN FERO, soruları cevapladı: "Çok yetersiz insanlarla ismim beraber anıldı, kıyaslandı."

İlgili İçerikler